Analizirali smo cene pločica i sanitarija u jednom oglednom kupatilu od 4 kvadrata kako bismo saznali koliko tačno košta da se ono kompletno opremi.
Renovirate kupatilo? Sigurno će vas interesovati koliko mogu da vas koštaju keramičke pločice i kompletna oprema koja čini jedno standardno kupatilo. Pošto na tržištu postoji zaista širok dijapazon opreme s velikim cenovnim rasponom, mi smo ovog puta birali srednji cenovni rang, odnosno, zlatnu sredinu ispod koje, ako to budžet dozvoljava, možda ne bi trebalo da idete.
Kako bismo olakšali pregled troškova, uzeli smo primer kupatila od 4 kvadratna metra, koje se najčešće sreće u našim stambenim prostorima, i opremili ga onim što se danas najviše traži: konzolna WC šolja, kabina sa usponskim tušem, umivaonik sa ormarićem i sve to sa pločicama koje su danas vrlo trendi: kombinacija teksture drveta i mermera. Otišli smo u salon keramike Akvadom i krenuli redom – od pločica!
Pločice za pod i zid kupatila
Odabrali smo keramiku koja je trenutno vrlo popularna, a to su pločice u teksturi mermera (za zid) i pločice u teksturi drveta (za pod). Odabir je pao na zidnu keramiku Keros, Livorino Gris u dimenziji 25×50 centimetara (cena oko 11,5evra/m2) koja ima i svoju dekor pločicu Livorino Cubik Gris u istoj dimenziji. Cena dekor zidne keramike je oko 14,5 evra/m2.
Zidnu keramiku smo iskombinovali s podnom keramikom Gorenje Native Almond u nijansi svetlog drveta dimenzije 22,5×90 cm. Cena podne keramike je 14,5 evra/m2.Z
Za ogledno kupatilo, potrebno je oko 4 m2 za pod i 15m2 za zidove, tako da je za nabavku keramike potrebno izdvojiti oko 260 evra.
Kombinacija zidne i podne keramike: zidna mermerna pločica Keros, Livorino Gris i podna Gorenje Native Almond
Sanitarije za kupatilo
Ugradni vodokotlić je danas apsolutni standard. Mi smo izabrali ugradni vodokotlić Geberit Duofix Basic Set Delta 20 koji dolazi sa odgovarajućom belom tipkom. Cena ovog seta je 18.590 dinara (ukupno 160 evra).
Na ugradni vodokotlić dolazi konzolna WC šolja, a mi smo izabrali model koji se lako održava. Izbor je pao na model bez ivice (rimless) Rimout Vulcano koji košta 9.590 dinara (80 evra). Postoje i povoljnije WC šolje ali se na njima vide šrafovi za vodokotlić pa su samim tim i nešto teže održavanje.
Na WC šolju ide daska, a mi smo u proračun uključili Soft Close dasku za WC šolju Vulcano 3.450 dinara (30 evra). Soft close daska je ona daska koja se sporo spušta zbog čega ne može da udari pri padu.
Sledeći na redu je umivaonik, a mi smo izabrali model koji je širine 60 centimetara i ispod kojeg se nalazi ormarić u beloj boji. U pitanju je model Euridika (16.900 dinara) sa slavinom Nica 18 (5.095 dinara) što je ukupno 186 evra. Povoljnije ćete proći ako ormarić kupite uz umivaonik, kao u našem primeru, nego da ormarić pravite po meri.
Polukružna kadica za tuš kabinu Vidima W836401
A tuš? Izabrali smo keramičku polukružnu kadicu za tuš kabinu Vidima W836401 u dimenzijama 80×80 cm sa cenom od 8.500 dinara. Staklo za tuš kabinu dimenzija 80×80 sa prozirnim staklom, Elpini R80 AX1602-1 košta 15.850 dinara što je ukupno 206 evra. Umesto kadice možete se odučiti i za pločice u ravni poda sa linijskim ili tačkastim slivnikom što je malo složenije za izvođenje.
Za kraj potrebno je izabrati i bateriju za tuš, a mi smo se odlučili da Grohe Bauedge 23334000, sa cenom od 9.790 din na koji se dodaje usponski tuš BGQ1611 po ceni od 4.050 dinara (ukupno 117 evra)
Ukupna cena pločica i opreme za kupatilo
Dakle, za opremanje jednog kupatila od 4 metra kvadratna potrebno je izdvojiti 260 evra za keramičke pločice i 779 evra za sanitarije, to jest, ukupno 1.039 evra. Dakle, ovo je cena opreme i pločica bez ugradnje i montaže. Nismo uzimali u obzir najjeftinija rešenja, već smo želeli da vam ukažemo na opremu koja će svojim kvalitetom ali i dizajnom ispuniti sve vaše zahteve.
Sve pomenute proizvode možete kupiti u novosadskom salonu Akvadom.
Bosanska dizajnerka reciklirala je otpad iz fabrike palminog ulja kako bi kreirala kolekciju nameštaja koja se zasniva na što manjoj upotrebi materijala.
Proizvodi iz kolekciju Reclaimed Oil Palm, koju čini 3D štampana stolica, set od tri posude i visilica, proizvedeni su iz želje da se industrijski nusproizvod pretvori u održivi materijal.
Naime, uljane palme se uzgajaju kako bi se dobilo palmino ulje koje se izvlači iz semenki umotanih u vlakna, te nakon ovog procesa ostaje velika količina vlakana koja se uglavnom koriste za sagorevanje ili kao đubrivo. Ipak, Nataša ističe da postoji mnogo bolji način za korišćenje ovog celuloznog materijala.
„Industrija proizvodnje palminog ulja je veliki krivac za ugrožavanje životne sredine. Krčenje šuma dovodi do klimatskih promena, kao i do gubitka životinjskih vrsta. Malo je verovatno da će globalna potrošnja palminog ulja radikalno opasti, te je sada izazov da bar proizvodnja bude održiva.“, objasnila je Nataša Perković iz Sarajeva.
Industrija proizvodnje palminog ulja je veliki krivac za ugrožavanje životne sredine.
Ubrzano širenje plantaža uljanih palmi smatra se odgovornim za masovno krčenje šuma u Indoneziji i Maleziji. Ove šume su bile stanište ugroženih životinja, kao što je, na primer, orangutan. U ove dve države, plantaže uljanih palmi prostiru se na oko 13 miliona hektara. To je gotovo polovina svih plantaža uljanih palmi na svetu.
U organizaciji Global Forest Watch, kažu da je Indonezija izgubila 25,6 miliona hektara šumskog omotača, oblast veliku skoro kao Novi Zeland, u periodu između 2001. i 2018. godine, piše BBC.
Zbog toga je Natašina inicijativa veoma važna.
Armiranje kiseline
Ovaj projekat imao je za cilj da napravi nešto dragoceno i korisno ni iz čega. U ovom poduhvatu, Nataša je sarađivala sa japanskim timom Kyoto Design Lab kako bi se dobili inovativne i raznoliki materijali od vlakana palminog ulja.
Za kreiranje stolice korišćen je visokotehnološki pristup, koji je podrazumevao mešanje vlakana uljane palme sa polilaktičnom kiselinom (PLA), odnosno bioplastikom napravljenom od mlečne kiseline, a sve sa ciljem da se napravi novi kompozitni materijal. Ovaj kompozit je zatim mogao da se primeni kao filament u 3d štampi, piše Dezeen.
Pomoću 3d štampe dobijen je zaobljeni dizajn stolice koji ju je učinio prijatnom i neutralnom i kao takva se može uklopiti u različite enterijere. Vidljiva palmina vlakna, osim što ojačavaju PLA, istovremeno daju prirodniju estetiku proizvodu, u odnosu na običnu plastiku.
Stolica sadrži i sedalni element nalik jastuku, koji je napravljen od mešavine palminih vlakana i termoplastičnog elastomera.
Cilj je da kompozit bude izuzetno jak, a da njegov proizvodni proces i životni ciklus bude što čistiji.
Stolica je u potpunosti biorazgradiva u komunalnim kompostima ili se može reciklirati zajedno sa drugim PLA proizvodima. Osim toga, pomerljivi sedalni deo se može odvojiti i zasebno reciklirati.
„Cilj je da kompozit bude izuzetno jak, a da njegov proizvodni proces i životni ciklus bude što čistiji.“, istakla je Nataša.
Svako može da pomogne
Niskotehnološke metode proizvodnje su korišćene kako bi se pokazalo kako se ovaj otpadni materijal može koristiti i za proizvodnju predmeta u domaćinstvu poput činija, tanjira i lampi.
Nataša i njen tim su eksperimentisali sa tradicionalnim tehnikama izrade papira i kompresije i primenili taj postupak na palmina vlakna. Vlakna su zatim pomešana sa denpun nori rice pastom kako bi se napravila smesa nalik kaši, koja je zatim formirana u listove ili oblikovana u 3d forme, ostavljene na sušenje na vazduhu ili u rerni.
Prema rečima dizajnera, ceo niskotehnološki proces se može obaviti pomoću osnovne kuhinjske opreme i minimalno utrošene energije, te se ovaj proces može lako sprovesti bilo gde, odnosno tamo gde ima otpadnog materijala, poput vlakana nekog drugog drveta ili bambusa.
Proizvodi su dovršeni površinskim premazima koji se mogu vremenom obnoviti voskom palminog drveta, sokom od persimona ili uljem indijskog oraha.
Ideja je da što većem broju dece obezbedi adekvatan nameštaj i da se snizi cena proizvodnje.
Kako što arhitektura prostora utiče na naše raspoloženje, osećaje, koncentraciju i kvalitet učenja, isto tako i dizajn nameštaja utiče na sveobuhvatno korisničko iskustvo. A posebno kada se radi o deci! Međutim, u školama i sličnim okruženjima namenjenim učenju, čest je slučaj da je nedovoljno pažnje posvećeno nameštaju.
Za decu, čije su telesne proporcije u svim uzrastima veoma različite u odnosu na odrasle, veoma je bitno da se obezbedi nameštaj koji je upravo namenjen spram njihovih potreba. Pored obezbeđivanja komfora sedenja, nameštaj mora biti i dovoljno fleksibilan kako bi se prilagodio zahtevima nastave, dečijim aktivnostima i drugim mogućnostima za interakciju.
Imajući ovo na umu, brazilski Studio dLux, koji ima puno iskustva u oblasti projektovanja obrazovnih institucija, uočio je potrebu za razvijanjem kataloga nameštaja spram potreba dece. A što je najbolje, taj katalog su otvorili celom svetu za besplatno korišćenje!
Nameštaj se može izraditi od šperploče, MDF-a ili OSB-a a za izradu vam je potrebna CNC mašina.
Njihov katalog nameštaja, specijalno dizajniran za predškolsku decu ali i školarce, dostupan je za besplatno preuzimanje. Na osnovu njihovih crteža, u lokalnim radionicama se može proizvoditi ovaj nameštaj namenjen klincima ali naravno, sve dok je namenjen nekomercijalnoj upotrebi.
Nameštaj se može izraditi od šperploče, MDF-a ili OSB-a a za izradu vam je potrebna CNC mašina. Nakon što se materijal iseče, sklapanje je lako po pripremljenim uputstvima.
Isecite i sklopite stolicuI na kraju stočić izgleda ovako; Foto: Mono design
Prilagodite nameštaj vašem detetu
Prema rečima Denis Fuzii, jedne od koordinatora projekta, cilj dizajna otvorenog koda je demokratizacija i decentralizacija proizvodnje i potrošnje, uključivanjem lokalnih proizvođača i pružanje mogućnosti svakoj osobi da dobar nameštaj učini pristupačnijim za sebe.
„Bilo ko u svetu može preuzeti projekat kako bi napravio neki od komada nameštaja u sopstvenom okruženju.“, istakla je Denis Fuzii za piše ArchDaily.
U pogledu troškova, cena proizvodnje ovog nameštaja je konkurentna u odnosu na druga tržišna rešenja, a posebna pogodnost je u tome što se nameštaj može personalizovati u skladu sa uzrastom i upotrebom.
A evo kako izgleda cela kolekcija nameštaja:
Svi modeli koji se mogu skinuti
Kontakt
Zahtev za preuzimanje projekta se može uputiti na mail adrese hello@studiodlux.com.br i contato@monodesign.com.br
I klinci će uživati u sastavljanju; Foto: Mono design
Pogledajte na šta bi sve trebalo da obratite pažnju kod uzimanja mera, odabira a potom i kod ugradnje unutrašnjih vrata jer od toga zavisi koliko će ona biti funkcionalna.
Unutrašnja vrata su važan enterijerski element jer svojom veličinom i izgledom značajno utiču na vizuelni kvalitet celog prostora. Takođe, njihova funkcionalnost je od presudne važnosti da bi se mogla neometano koristiti dugi niz godina pa je zato veoma važno da se unutrašnja vrata pravilno montiraju. Stoga smo posetili salon nemačke kompanije Hörmann u Beogradu i saznali kako se vrata postavljaju na ispravan način. Međutim, pre nego što dođe do montaže, vrata je potrebno poručiti tako da odgovaraju mestu ugradnje u zidu kao i pravilnom otvaranju.
Pogledajte video o ugradnji vrata:
Veličina otvora
Ovo je najbitniji deo posla pre poručivanja vrata kako ne bi došlo do greške, odnosno neslaganja vrata sa otvorom u zidu.
Za vrata su bitne tri mere.Širina i visina građevinskog (svetlog) otvora i debljina zida.
Širina svetlog otvora se uzima uvek na više mesta jer su zidovi retko kada pravi i kao vrednost se usvaja najmanja mera. Laser je najpraktičniji način da se proveri vertikalnost, to jest, da se vide odstupanja u otvoru. Laserom se može lako proveriti i koliko je sam zid ravan.
Smer otvaranja vrata
Da li su vrata leva ili desna?! Ovo pitanje često zbunjuje i pravi nedoumice. Odgovor se razlikuje u zavisnosti od standarda koji se primenjuje.
Prema DIN standardu, smer će te odrediti tako što stanete ispred vrata na strani na kojoj su šarke (vrata se otvaraju prema vama), pa će desna vrata biti ona kod kojih su šarke sa desne strane, a leva kod kojih su šarke sa leve strane. Hörmann vrata se poručuju prema DIN standardu.
Međutim, prema JUS standardu je drugačije. Ona se određuje prema tome kojom rukom se otvaraju vrata kada se ulazi u prostoriju (vrata se otvaraju od vas). Dakle, kada ulazite u prostoriju i kvaku hvatate levom ruko, to su leva vrata. Ako otvarate vrata desnom, to jest, u smeru kazaljke na satu, to su desna vrata.
Sastavljanje vrata je najbolje da se radi na velikom stolu ili podu. Površina na kojoj se radi bi trebalo da bude zaštićena kartonom kako ne i došlo do oštećenja vrata prilikom sklapanja.
Prvo se sastavlja štok, to jest, ram oko krila vrata koji se pozicionira na zid a nakon toga se postavlja krilo vrata.
Po vađenju delova iz kutija, potrebno je da se oni prvo pregledaju kako bi se se proverilo da li ima nekih oštećenja nastalih u toku transporta. Uz vrata dolaze i svi potrebni zavrtnjevi i spojnice potrebni za montažu.
Za vrata su bitne tri mere. Širina i visina građevinskog (svetlog) otvora i debljina zida.
Na delovima štokova su već izbušene sve potrebne rupe. Prvo se montira deo štoka na kojoj se nalaze šarke odnosno onaj koji ide preko dubine zida. Na sam ugao vertikale i horizontale štoka, stavlja se lepak za drvo, a zatim se delovi prislanjaju jedan uz drugi. Na već izbušene rupe postavljaju se uvodnici za šrafove koji imaju dva dela, bele i crne boje boje. Bele idu na jednu, crne na drugu stranu ugla. Kroz beli se šraf provlači, a kroz crni šraf izlazi. Šfafovi se pozicioniraju ali ne pritežu potpuno. Na obeleženo udubljeno mesto u uglu se postavlja spojnica za pervajz, a zatim se šrofovi zatežu uz obavezno proveravanje da je ugao idealno nalegao. Ovako će ger lepo da nalegne i izgledaće uredno. Predlaže se da ovaj postupak rade dve osobe.
Isto se ponavlja i sa druge strane. Kada je štok sastavljen, okreće se i još jednom se pregledaju ivice spojeva.
Sada se ovaj deo štoka podiže i postavlja u otvor za vrata. Prvo se privlači zidu o otvor donji deo štoka pa zatim i gornji. Štok se fiksira na tačnoj poziciji pomoću drvenih kajli i podmetača. Kajle se postavljaju na više mesta: pri vrhu, sredini i pri dnu štoka. Drvene klinove možete sami napraviti ili ih kupiti. Ove kajle pomažu da se štok fiksira i isprati tačan pravac jer ukoliko štok ima trbuh ili je krivo postavljen, krilo neće lepo naleći i postojaće problem prilikom otvaranja i zatvaranja vrata.
Postavljanje potpornih letvica između štoka je vrlo bitno dok pur pena ne veže vrata za zid. Foto: Gradnja.rs
Stege obezbeđuju da se vrata ne iskrive nakon što pur pena počne da se širi i „gura“ štok ka unutrašnjosti.
Nakon pozicioniranja štoka, libelom ili laserom proverava se vertikalnost. U otvor postavite potporne letvice od drveta ili stege. Potporne letvice ne dolaze uz vrata te ako nemate stege, možete lako napraviti potporne letvice od drveta. One se postavljaju u tri zone, donju, srednju i gornju. Stege obezbeđuju da se vrata ne iskrive nakon što pur pena počne da se širi i „gura“ štok ka unutrašnjosti. Znači, stege će osigurati da se štok ne deformiše.
Kada je štok fiksiran kajlama i potpornim letvama, na red dolazi nanošenje pur pene između zida i štoka. Pur pena se nanosi uz pomoć pištolja ili direktno iz tube, a bitno je da ona bude nisko ekspanzivna. Pur pena može da se prvo postavi tačkasto na više mesta kako bi se štok fiksirao, a zatim linijski u ostatak prostora. Bitno je znati da se pur pena širi pa ne treba preterati sa njenim nanošenjem. Još jednom se proverava vertikalnost libelom.
Iako je pur pena suva na dodir već nakon dva sata, po pravilu bi trebalo ostaviti da se ona osuši 24h pre nastavka radova. Višak pur pene, koja je van ravni zida, odseca se skalpelom.
Nakon ovoga, postavlja se pervajz sa zadnje strane, to jest, sa strane gde su šarke. Pre postavke, pervajz je potrebno sastaviti na isti način kao i štok nanoseći lepak za drvo a zatim i spojnice za ugao.
Na štok se postavljaju dve šarke u pripremljena ležišta na štoku. Šarke dolaze zajedno sa kapicama. Šarka se postavlja u otvor i pozicionira pomoću distancera koji se postavlja između nje i štoka a potom se steže torex ključem. Kada se postavi šarka, proveri se njena čvrstoća.
Montaža krila vrata na štok. Foto: Gradnja.rs
Postavljanje krila vrata
Na red je došlo postavljanje krila. Nakon što ga otpakujete iz kutije, proverite površinu i ivice krila. Na krilu se nalaze maske kojima su zaštićene šarke – 2 komada. Šarke se podešavaju uvrtanjem i odvrtanjem i potrebno ih je iznivelisati odnosno dovesti u istu osu kako bi bile spremne za montažu.
Krilo se podigne sa stola i postavi se na jastučiće na naduvavanje ili na neku drugu meku površinu. Jastučići su dobri kada su vrata teška jer je tada mnogo lakše pozicionirati krilo na šarke. Krilo treba da „ukliza“ u šarku i da se postavi osovina kroz nju. Nakon postavke osovine, na drugi kraj se postavlja šraf osovine. Rupice kroz koje se šarke pričvršćuju za štok zatvara se kapicama koje dolaze u setu zajedno s Hörmann vratima.
Kada je krilo pozicionirano na štok, postavljaju se ručke vrata. U zavisnosti od izabranog tipa ručki, potrebno je izbušiti krilo za njihovu montažu. U posebnom paketu, uz garnituru ručki, nalazi se i odgovarajući šablon za bušenje. Šablon se lepi krep trakom i potom se buše rupe. Bitno je obratiti pažnju da se rupe izbuše spram odgovarajuće konfiguracije (jedna ili dve rozetne za kvaku i za ključ). U našem primeru je brava sa dve rozetne. Spoljna i unutrašnja kvaka spajaju se imbus zavrtnjima kroz rozetnu.
Bušenje rupe za montažu kvake unutrašnjih vrata. Foto: Gradnja.rs
Kod Hörmann vrata, ključ je zakačen uz bravu.
Kada je kvaka pozicionirana i ključ proveren, montaža vrata je završena. Sada bi se vrata trebalo lako otvarati i zatvarati.
Ako želite da vaši zaposleni budu zadovoljni, obezbedite im ugodno mesto za rad ali i za pauzu.
Ulaganje u opremanje kancelarijskog prostora je skupa investicija, ali je ne treba posmatrati kao fiksni trošak već kao nešto što donosi i određene benefite. Svedoci smo da kompanije sve teže pronalaze odgovarajuće ljude za potrebne pozicije, a istraživanja pokazuju da je kod čak 75% ispitanika, jedan od presudnih faktora pri izboru kompanije u kojoj će raditi, bio enterijer firme. Dvadesetpetogodišnje iskustvo kompanije NowyStyl u opremanju kancelarijskih prostora u celom svetu, pokazalo je da zaposleni najviše primedbi imaju na sledeće stvari.
1. Prostor za obedovanje
Male, mračne prostorije sa jednim stolom za obedovanje problem je kod 33,5% ispitanika. Kao rezultat toga, mnogi zaposleni jedu za svojim radnim stolom. S obzirom na to da je ishrana naša osnovna potreba kao i da provodimo minimum 8 sati na poslu, ne možemo ignorisati činjenicu da glad utiče na produktivnost zaposlenih. Iz tog razloga, pogotovu kod velikih kompanija, kantine bi trebalo biti mesta gde zaposleni mogu napuniti baterije, odmoriti se, obedovati sa zaposlenima iz drugih sektora i na taj način poboljšati međusobnu komunikaciju
REŠENJA:
Za male kompanije, zaposleni bi trebalo da imaju mesto gde mogu podgrejati hranu. Sto ili nekoliko stolova gde bi zajedno mogli da obeduju, treba da zauzme centralno mesto u prostoriji. Dnevna svetlost je takođe značajna, a za velike kompanije koje nemaju problema sa prostorom i finansijskim resursima, kantina je najbolje rešenje. Imati kantinu ili prostor za ishranu, sa odličnom atmosferom, ne samo da će obezbediti opuštajuće okruženje za vaše zaposlene, već će doprineti i njihovoj produktivnosti.
Širok izbor opcija za tapacir, Tauko liniju čini idealnom za prezentacije, kancelarijske prostore, mini kantine kao i hotelske sale, dok modularnost Tauko stolova doprinosi njegovoj funkcionalnosti
2. Akustika
Koliko puta niste bili fokusirani na posao zbog buke? Znate li da čak 85% zaposlenih koji rade u open-space prostorima se žali za veliku buku. Međutim, rešenja postoje.
REŠENJA:
Osnovno rešenje je korišćenje akustičnih panela za odvajanje radnih mesta, uključujući mesta za telefonske razgovore. Pregradni akustični paneli kod radnih stanica, postali su praktično obavezni, a štampači, koji takođe prave buku, mogu biti smešteni na mesta sa tapaciranim pregradama. Veoma je važno odvojiti zone za brze sastanke, za 2 do 4 ljudi, što znatno doprinosi smanjenju buke u otvorenim prostorima.
Međutim, veoma je dobro kada se spoji lepo i korisno, odnosno kada se primene akustični paneli na zidovima u salama za sastanke koji su u raznim bojama što će doprineti ne samo dobrom izgledu sala za sastanke i smanjenju vibracija između prostorija, već će se i zaposleni bolje osećati u lepom enterijeru.
Sileo je linija zvučno-upijajućih i zvučno-izolacionih panela, koji osim svojih funkcionalnih prednosti, kreiraju i vizuelno atraktivne kompozicije.
3. Osvetljenje
Zaposleni, koji uglavnom rade na računarima, često se žale na refleksiju svetlosti na ekranima. Zato, čak i kada je sunčano napolju, često rade sa spuštenim roletnama, u polu-mraku. Zamislite da ceo dan provedete bez prirodne dnevne svetlosti? Iako su žalbe na buku mnogo češće, ispostavilo se da prirodna svetlost ima mnogo veći uticaj na produktivnost.
REŠENJE:
Pri planiranju kancelarijskog prostora, važan faktor jeste procena rasta firme i broja zaposlenih, kako bi i svim novopridošlim ljudima u firmi moglo odmah biti obezbeđeno mesto za rad. Imajući to na umu, radne stanice ne bi trebalo da budu udaljene više od 6 do 8 metara od prozora. Takođe, prostorije bez prozora bi trebalo koristiti za zone gde zaposleni ne provode puno vremena
Xenium stolice – visoko ergonomičan dizajn, neverovatna fleksibilnost, stolice koje se savršeno prilagođavaju obliku tela korisnika osiguravajući mu zdravo sedenje.
4. Vazduh u kancelarijama
Neprijatnosti vezane za zagušljivost i nedovoljan protok vazduha su zapažene kod 27,9% anketiranih. Ovde možemo dodati i subjektivne osećaje hladnoće/toplote kod svakog pojedinca. Ove godine, u vreme koronavirusa, poseban akcenat je stavljen i na lični prostor svakog pojedinca, tj. fizičku distancu između zaposlenih.
REŠENJA:
Što se tiče svežeg vazduha, biljke su najpre prvi izbor u kancelarijama. Osim što doprinose izgledu kancelarijskih prostorija, apsorbuju i neutrališu neprijatne mirise i proizvode kiseonik. Tehnički gledano, ulaganje u dobre ventilacione sisteme se uvek višestruko isplati. Ipak, treba jako voditi računa da pri određivanju rasporeda radnih mesta, da vazduh iz klimatskih uređaja ne ide direktno u zaposlene.
Kombinacija meke forme i prirodnih materijala, linija Levitate, osim visoke barske varijante, obuhvata i radne stolove sa interesantnim elementima za odlaganje.
5. Prostor za sastanke
Većina firmi, pri planiranju prostorija a u zavisnosti od veličine prostora, uvek ostavlja i bar jednu salu za sastanke. Ali šta se dešava u slučaju čestih, tzv. brzih sastanaka sa 2-4 učesnika? Hoće li uvek velika konferencijska sala biti zauzeta? Nekada su sastanci u firmama bili planirani unapred i trajali mnogo duže. Danas su mnogo češći spontani “brzi” dogovori, koji uključuju dve do četiri osobe. Nažalost, mnogo firmi nema predviđena mesta za ovakvu vrstu dogovora.
REŠENJE:
Broj mesta za sastanke treba biti prilagođen potrebama firme. Samom planiranju bi pomoglo i definisanje karaktera sastanka – vremensko trajanje, broj učesnika i omiljena mesta. Uvek je od pomoći ako su ova mesta smeštena blizu radnih stanica – ili kao veza između dva sektora.
Play&work – izbor modula u intenzivnim, živopisnim bojama daje mogućnost kreiranja pozitivnog poslovnog okruženja, a raznolikost modula doprinosi njegovoj primeni u svakoj prostoriji kompanije.
Ljudi, mesto i proces
Kancelarijski prostor nije samo zgrada. To je kombinacija tri važne stvari – ljudi, mesto i proces. Sve tri moraju biti uzete u obzir pri dizajniranju dobrog enterijera. Funkcionalni prostor i pravi proizvodi će pomoći zaposlenima da sve obaveze obavljaju mnogo produktivnije i istovremeno biti podrška svim poslovnim procesima u jednoj kompaniji. Više o proizvodima Nowy Styl potražite u beogradskoj kompaniji Furnix.
Sobna vrata bez falca imaju nižu vrednost zvučne izolacije pa se buka lakše prenosi, međutim ona pritom lepše izgledaju. Kako se odlučiti?
Vrata sa ili bez falca, znate li koja je razlika? Ne, nije samo u izgledu. Glavna razlika između ova dva tipa unutrašnjih vrata jeste je u dizajnu krila. Vrata bez falca imaju krilo koje je potpuno u ravni sa štokom, dok se kod vrata sa falcom krilo vrata naslanja na štok. Dakle, krilo vrata je istureno u odnosu na štok. Takođe, kada pogledate krilo vrata, kod modela bez falca profil je ravan dok ona sa falcom postoji zub.
Zbog svega ovoga, vrata bez falca su u poslednje vreme popularnija jer deluju modernije pa se češće koriste u savremenim enterijerima gde se insisitra na svedenosti detalja. Ipak, nekome je od izgleda bitnije koja su bolja vrata po pitanju zvučne izolacije.
Falc na sobnim vratima onemogućava da se zvuk direktno prenosi između prostorija.
Kako ističe Bojana Cicmil iz kompanije Hörmann, izbor falca definitivno utiče na zvučnu izolaciju. Sobna vrata bez falca imaju nižu vrednost zvučne izolacije pa se buka lakše prenosi. Bez obzira na dihtunge, zvuk se prenosi direktno kroz zazor između štoka i krila.
Dakle, vrata s falcom imaju bolju zvučnu izolaciju jer sam falc onemogućava zvuku da se direktno prenosi između prostorija što znači da je tradicionalni izgled vrata bolji po pitanju zvučne izolacije.
Vrata levo: Krilo bez falca i sa skrivenim šarkama. Vrata desno: Krilo sa falcom i vidnom šarkom. Foto: Gradnja.rs
Vidne ili skrivene šarke
Još jedna velika razlika je u tipu šarki. Kod vrata sa falcom šarke su vidne dok se kod vrata bez falca one ne vide. Kod vrata sa falcom se najčešće koriste dvodelne šarke tipa V 3420 WF, dok se kod vrata bez falca koriste trodelne šarke V 7888 WF ili skrivene 3D šarke.
Vidna trodelna šarka za vrata. Foto: Gradnja.rs
Koja su skuplja
Razlika u ceni postoji, a vrata bez falca su po pravilu skuplja. Dakle, ako želite moderniji dizajn vrata, iako nude slabiju zvučnu izolaciju, morate ih platiti nešto više. Važno je napomenuti da je cena vrata uvek niža ukoliko se odaberu standardne dimenzije, a treba znati i da cenu diktira i debljina zida, odnosno širina obuhvatnog štoka.
Na primer, HUGA unutrašnja vrata kompanije Hörmann u standardnim dimenzija sa falcom koštaju 232, dok su ona bez falca i sa skrivenom šarkom 316 evra.
Znači, izbor je na vama: moderan izgled ili zvučna izolacija pa birajte.
Česta je nedoumica da li se tepih sme staviti na podno grejanje i da li će on smanjiti efikasnost ovog grejnog tela? Evo odgovora!
Da bismo pronašli odgovore na ova pitanja, konsultovali smo sa stručnjacima, odnosno za početak sa Marijanom Borović savetnicom prodaje iz kompanije Tarkett. Kako kaže Borović, tepisi ne utiču na efikasnost podnog grejanja. “I ako utiče, to se meri u promilima”, rekla na naša sagovornica.
Na toplotnu provodljivost može da utiče debljina i gustina tepiha, odnosno što je tepihdeblji i gušći to je veći “izolator”. Na primer, shaggy tepisi imaju veliku debljinu ali nisu jako gusti. Tepih velike gustine i velike debljine (zbog više materijala) veći je izolator. Ipak, bez obzira na gustinu, svaki tepih pogodan je za podno grejanje, kaže naša sagovornica.
Efikasnost podnog grejanja s tepisima se neznatno smanjuje. Foto: Gradnja.rs
Svi tepisi su pogodni za podno grejanje, tako da podno grejanje nije faktor pri odabiru.
Naravno, postoji nekoliko pravila kojih bi se trebalo pridržavati ako želite da stavite tepih preko poda koji je grejno telo. Kao prvo, tepih se u postavlja isključivo kao dekoracija jer njegova osnovna funkcija – da ostvari da pod bude topliji pod nogama – u ovom slučaju nije potrebna.
Dakle, ukoliko imate podno grejanje u dnevnom boravku, nije potrebno da oni idu od zida do zida, već birajte tepihe manjih dimenzija: na primer, 120×170 ili 140×200 cm koji će samo vizuelno dati prostoriji ušuškaniji izgled.
Tepih na podu sa pločicama i podnim grejanjem može minimalno smanjiti efikasnost grejanja. Projekat enterijera Sonja Brstina; Foto: Relja Ivanić
Kod podnog grejanja, tepisi se prvobitno stavljaju zbog dekoracije i biraju se uglavnom oni manjih dimenzija.
Tepisoni (tekstilna podna obloga) koji se lepe direktno na košuljicu sa podnim grejanjem i koji se uglavnom postavljaju u stambenim prostorima u spavaće sobe ili poslovne prostore, sertifikovani su i preporučuju se za podno grejanje.
Od debljine tepisona zavisi njihova toplotna provodljivost ali svaki tepison se može lepiti na pod sa podnim grejanjem ističe Danijela Nikolić iz Galerije Podova.
Tepison koji se postavlja od zida do zida je predviđen za postavku na podno grejanje. Projekat enterijera Sonja Brstina; Foto: Igor Conić
Dakle, ukoliko imate podno grejanje, slobodno stavite tepihe i tepisone na pod, i uživajte u dodatnoj toplini koji oni pružaju ne samo vizuelno već i pod nogama.
Predstavljamo vam 10 modela kancelarijskih stolica koje se mogu kupiti u Srbiji.
Presedeti osam i više sati ispred računara prava je muka ako nemate udobnu i odgovarajuću stolicu. Ali kako izabrati pravi model? Tu smo da vam pomognemo!
Iako se na našem tržištu nalazi veliki izbor modela u različitim cenovnim rangovima, mi smo krenuli u potragu za kvalitetnim modelima kancelarijskih stolica koji koštaju do 250 evra. U pitanju su entry-level modeli poznatih brendova koji u svojim ponudama imaju i daleko skuplje modele, ali mi smo se fokusirali na stolice povoljnijeg cenovnog ranga koje “rade posao”.
Evo naših 10 predloga:
Kinnarps – Stolica Claro – cena 250 evra
Ovo je jednostavna, funkcionalna kancelarijska stolica skandinavskog proizvođača nameštaja koja se može poručiti u varijantama tri različite vrste naslona – mrežastim naslonom, presvlakom za mrežasti naslon ili potpuno tapaciranim naslonom. Stolica Claro ima mehanizam za lagano podešavanje nagiba sedišta i naslona, a otpor nagiba je podesiv i naslon se može zakočiti u četiri različite pozicije. U varijanti stolice koja je potpuno tapacirana, visina naslona se može prilagođavati.
NowyStyl – Stolica Navigo Basic – cena od 250 evra
Navigo stolica poljskog proizvođača kancelarijskog nameštaja Nowy Styl ima naslon za leđa koji je podesiv po visini dok je sedište fiksno. Nema naslon za glavu. Postoji i u opciji naslona za leđa s mrežom.
Taktik Mash stolica ima opciju podešavanja nagiba naslona i zaključavanje u pet pozicija kao i mogućnost slobodnog ljuljanja naslona. Bez glavonaslona ali se naslon koji je od mreže podešava po visini.
Češki brend kancelarijskog nameštaja Antares preporučuje stolicu Scope, prozračnu stolicu s mrežnim naslonom i sedalnim delom. Ističu da stolica ima udobnost za radi duži i od osam sati. Kako ističe distributer, kancelarijska stolica za višesatno sedenje ne predstavlja luksuz, već neophodno sredstvo za rad.
Boston linija se izdvaja po specifičnom dizajnu i podseća na radnu fotelju. Mogu se birati materijali za tapaciranje, a stolica se može podešavati sa sinhronim mehanizmom, slajderom za regulisanje dubine sedalnog dela, podesivom visinom gasnim liftom i podesivim rukonaslonima.
Model Invicta je jednostavna stolica sa elegantnom dizajnerskom linijom. Ima mrežasti naslon, lumbalnu podršku i visinski podesive rukonaslone. Ova stolica jedna je od najprodavanijih radnih stolica italijanskog brenda Sitland.
No Name je pristupačna stolica, dobrih ergonomskih karakteristika. Sa naslonom u mreži, podrškom za lumbalni deo leđa i različitim mehanizmima prilagođava se ergonomiji korisnika.
Reply Air model američkog brenda Steelcase s mrežastom tkaninom omogućava automatsko prilagođavanje stolice i pružanje oslonca kičmi svakog pojedinca. Napetost mreže, a time i oslonac koji pruža, prilagođava se sili koju na naslon upire korisnik. Pokazalo se da mrežasta tkanina pruža jaku podršku leđima tokom dugih sastanaka.
Ova kancelarijska stolica dozvoljava podešavanje visine i ugla kako bi se prilagodila telu. Mrežasti naslon propušta vazduh, pa se stolica ne zagreva pri dugoročnom korišećnju. Izuzetno je otporna, a pravi se samo u crnoj boji.
Kamera koja snima isporučeni paket ispred vrata, high-tech kućne teretane i naprava za merenje kvaliteta sna samo su neki su od proizvoda nastalih pod uticajem pandemije.
S obzirom na brzinu napretka tehnologije, uvek je korisno imati uvid u nove inovacije i pametne uređaje koji će se uskoro možda naći i u vašem domu.
Tako je na godišnjem Sajmu potrošačke elektronike (CES), koji je završen prošle nedelje u Las Vegasu, predstavljen čitav spektar inovativnih tehnoloških naprava, sa reakcijama posetilaca u rasponu od „Sjajno!“ do „Da li nam je to zaista potrebno?“.
A koji su to novi trendovi kada su pametne kuće u pitanju i kako funkcionišu impresivni uređaji koji ih primenjuju – otkrićemo vam u tekstu koji sledi.
Ovogodišnji CES održao se tokom prve nedelje januara; Foto: CES
Povezivanje i razdvajanje
Uspon omikron soja tokom ove zime podsetio nas je na to koliko pandemija nastavlja da remeti naš svakodnevni život.
Nedostatak putovanja i konstantan rizik za stariju populaciju i ljude sa oslabljenim imunitetom značili su da smo morali da budemo kreativni da bismo ostali u kontaktu – a na sreću, tehnologija se pojavljuje kako bi sve to učinila malo podnošljivijim, piše ArchitecturalDigest.
Bravia Cam iz kompanije Sony, na primer, dolazi ugrađena u vrhunske TV modele ove kompanije i omogućava praćenje video konferencije direktno na ekranu.
Međutim, njene karakteristike idu mnogo dalje od toga. Sony je daje neka moćna obećanja u vezi sa kontrolom pokreta, a kamera automatski detektuje udaljenost gledalaca od televizora radi optimalne kalibracije slike.
BraviaCam omogućava video konferencije direktno na ekranu; Foto: Sony
Zvučnici koji poništavaju eho, 4K ekran i integracija sa Microsoft Teamsom olakšaće svakodnevne sastanke.
Takođe, kompanija Dell dodaje svom repertoaru za život na daljinu novi UltraSharp 32 4K konferencijski monitor, za koji se nada da će ublažiti neke probleme kod video-konferencija.
Zvučnici koji poništavaju eho, 4K ekran, tasteri za konferenciju (kao što je isključen zvuk i isključena kamera) i integracija sa Microsoft Teamsom olakšaće svakodnevne sastanke, a vizuelno smanjenje buke i automatsko prilagođavanje svetlosnim uslovima trebalo bi da omoguće da korisnici izgledaju i zvuče dobro i na ekranu.
Onlajn kupovina ima svoje prednosti, ali njen rast je ustupio mesto novoj pošasti: krađi isporučnenih paketa s tremova kuća. U nastojanju da osujete kradljivce, mnogi kućevlasnici su pojačali obezbeđenje svog doma, instalirajući kamere na vratima koje mogu – u najmanju ruku – da uhvate počinioca na delu. Ovogodišnji CES pokazao je da ovi uređaji dobijaju nove, pametnije funkcije.
Eufy, brend namenjen pametnim kućama, prednjači u ovom trendu. Njihovo rešenje je dualna kamera na baterije sa rezolucijom 1080 piksela. Jedna kamera snima posetioce na tremu u vidnom polju od 160 stepeni, dok druga snima ispod nivoa očiju, osnosno sam paket, sa opsegom od 120 stepeni.
Veštačka inteligencija u ovom uređaju pomaže da se prepoznaju isporuke ostavljene ispred vrata, a u stanju je čak i da identifikuje prijatelje i članove porodice.
Eufyjeva dualna kamera; Foto: Eufy
Proizvod integriše vrata, kameru, pametnu bravu, LED osvetljenje koje se aktivira pokretom, pa čak i senzor statusa samih vrata.
Tu je i rešenje „sve u jednom“, iza kojeg stoje kompanije Masonite, Ring i Yale, a u pitanju su superpametna — i superbezbedna — ulazna vrata.
Ovi proizvođači su se udružili kako bi na tržište izbacili M-Pwr Smart Door, proizvod koji integriše vrata, kameru na vratima, pametnu bravu, LED osvetljenje koje se aktivira pokretom, pa čak i senzor statusa samih vrata.
Pitom, kupci neće morati zauvek da se oslanjaju na ove komponente – pojedinačni novi elementi mogu se nadograditi vremenom i u skladu s novijim verzijama.
M-Pwr pametna vrata; Foto: Masonite
Karakteristike po vašem izboru
Od temperature boje osvetljenja do jačine alarma rerne — u današnje doba možete da izaberete željene nivoe rada uređaja putem aplikacije ili glasovne komande i nikada ne morate da brinete da će neko ući u vaš dom kada on ne izgleda bašonako kako želite.
Tako je ove godine Samsung predstavio model frižidera s francuskim vratima (u konfiguraciji sa troje i četvoro vrata), kao deo svoje personalizovane linije Bespoke, što znači da potrošači mogu dobiti uređaj birajući između 12 različitih boja i dve završne obrade.
Personalizovani frižider iz kolekcije Bespoke; Foto: Samsung
Osim kao projektor, Freestyle deluje i kao pametan zvučnik i uređaj za ambijentalno osvetljenje.
Na CES-u 2022. takođe je predstavljen i Freestyle, prenosivi „tri u jedan“ pametni uređaj od Samsunga. Glavni deo ovog gedžeta, teškog nešto manje od kilogram, jeste njegov projektor, sposoban da projektuje ekran od 100 inča, bilo da se nalazi na stolu ili visi sa zida ili plafona. Takođe, Freestyle deluje i kao pametan zvučnik i uređaj za ambijentalno osvetljenje.
Samsungov „tri u jedan“ uređaj; Foto: Samsung
Samsung Freestyle je jedan od najzapaženijih uređaja sa sajma CES 2022 i već je osvojio simpatije publike širom planete. Pogledajte ovaj video i shvatiće zašto:
Uređaji namenjeni starijima
Prema nedavnom istraživanju udruženja američkih penzionera AARP, oko 70% ispitanika starijih od 50 godina želi da ostane u svom sadašnjem domu ili zajednici u poznim godinama života. Da bi to i ostvarili, mnogi ispitanici su izjavili da bi morali da modifikuju svoje domove radi pristupačnosti.
Značajno je da je više od polovine ispitanih odraslih bilo otvoreno za ideju da se na njihovom imanju izgradi pomoćna stambena jedinica, tzv. ADU (eng. accessory dwelling unit), za smeštaj voljene osobe kojoj je potrebna nega. Imajući na umu ove rezultate, nekoliko igrača u industriji stavilo je pristupačnost i starenje na jednom mestu u prvi plan svog inovativnog razmišljanja.
Pandemija je bila pokretač mnogih inovativnih ideja; Foto: CES
Tehnologija detekcije pokreta svetla osmišljena je tako da otkrije pad i primeti kada vitalni znak odstupi od unapred podešenih parametara
Tako je na CES-u proizvođač pametne rasvete Sengledpredstavio proizvod pod nazivom Smart Health Monitoring Light, sijalicu povezanu na Wi-Fi ili Bluetooth koja koristi radarsku tehnologiju za merenje kvaliteta sna, otkucaja srca i drugih biometrijskih podataka.
Tehnologija detekcije pokreta svetla (slična onoj koja se nalazi u operativnom sistemu vazdušnih jastuka u automobilima) osmišljena je tako da otkrije pad i primeti kada vitalni znak odstupi od unapred podešenih parametara, aktivirajući pritom promenu boje svetla ili šaljući obaveštenje putem aplikacije Sengled Home.
Na jednom drugom mestu na sajmu, kompanija Kohler predstavila je PerfectFill, uređaj koji može da dovede vodu u kadi do unapred podešene temperature i nivoa putem glasovne komande ili aplikacije Kohler Konnect.
Kohlerov uređaj za kadu PerfectFill; Foto: Kohler
Kućne teretane odlaze korak dalje
Pandemija je dovela i do porasta proizvodnje elegantne opreme za vežbanje koja štedi prostor, a uvođenje fitnesa na CES 2022 dokazuje da se trci za što praktičnijim kućnim teretanama ne nazire kraj. Impresivni novi proizvodi iz ove kategorije uključuju i Clmbr, samostojeću mašinu za penjanje sa digitalnom bibliotekom različitih vrsta treninga koja se pokreće pomoću aplikacije.
Sa osnovom nešto manjom od 80kvadratnih centimetara, Clmbr je savršena teretana za one koji kubure s nedostatkom prostora.
Clmbr ima osnovu nešto manju od 80 kvadratnih centimetara; Foto: Clmbr
Ugrađeni algoritam uređaja Virtuvian Trainer+ prati mogućnosti korisnika i podstiče poboljšanje tokom treninga.
Njegov novi „kolega“ – Vitruvian Trainer+eliminiše glomazne ploče od livenog gvožđa za vežbe sa tegovima stvarajući otpor do 200 kilograma u jednom kompaktnom uređaju.
Niz dodataka, uključujući ručke, konopac za tricepse, šipku i drugo, pretvara ovu mašinu u svestrani poligon za vežbanje, a njen ugrađeni algoritam prati mogućnosti korisnika i podstiče poboljšanje tokom treninga.
Staklo na zidu kuhinje ne samo da izgleda odlično već će vas rešiti čišćenja fuga na keramičkim pločicama. Saznajte kako se ono montira i koliko to košta.
Na primeru jedne moderne kuhinje u enterijeru koji je izveo Studio za unutrašnji dizajn Gradnja.rs pokazaćemo vam postupak montaže stakla na zidu kuhinje i ukazaćemo vam na kritične momente koji su bitni posebno u pripremnim radovima.
Pogledajte kako se montira staklo na zid kuhinje:
Triput meri, jednom seci
Za razliku od pločica, staklo se montira na zid nakon što je kuhinja montirana. Dakle, mere za staklo uzimaju se tek pošto je montirana cela kuhinja i radna ploča! Veoma je bitno da se precizno uzmu mere jer kasnije ne postoji način da se staklo doradi! Ukoliko se staklo stavlja između dva zida, važno je da su oni izvedeni pod vinklu, to jest, pod 90 stepeni. Uzimaju se precizne mere za staklo kao i položaj utičnica ili drugih otvora ako ih ima na zidu. Na osnovu ovih podataka, radi se crtež za sečenje stakla.
Mi smo koristili bojeno staklo, extra clear koje smo bojili u bež nijansu. Ukoliko ne volite bojena stakla, iza njega se može postaviti i tapeta a može se staviti i grafika na zidu čime se dobijaju specifična enterijerska rešenja.
Postupak montaže
Sada sledi montaža! Zid na koji se lepi staklo mora biti što ravniji. Isključite osigurače i skinite postojeće utičnice kao i slavinu ako je ona ispred zida na koji se montira staklo.
Postavite gumene distancere koji služe da zaštitite ivice stakla prilikom montaže a oni će poslužiti i da lakše nivelišete, odnosno, pozicionirate staklo.
Staklo se na zid lepi neutralnim silikonom koji treba na zid naneti tačkasto. On se može naneti i na staklo ali praksa majstora je pokazala da je bolje kada se nanese na zid.
Ukoliko koristite staklo sa printom, silikon nemojte stavljati na površinu zida već samo po obodu pošto on može da povuče print i da se naprave vazdušni baloni u pozadini stakla. Ako koristite bojeno staklo kao u ovom primeru, onda silikon nanosite po površini posebno obraćajući pažnju na deo oko utičnica.
Sada na red dolazi najpipaviji posao – postavka stakla. Koristite vakumske nosače za transport stakla. Ako ste umanjili dimenziju stakla za po 5 mm po širini i visini od stvarnih mera, staklo bi trebalo da idealno legne sa po 2,5 mm sa svake strane. Ovde će se pokazati da li ste pripremne radove dobro izveli.
Skalpelom se seku gumeni distanceri. Razmaci između stakla i radne ploče i bočnih zidova se popunjavaju sanitarnim bezbojnim silikonom koji je otporan na buđ. Kada se silikon nanese, koristite sprej za stakla i gumenu špaklu sa zaobljenjem kako biste skinuli višak silikona.
Vratite utičnice na svoje mesto. Pošto je staklo debelo 6 milimetara za njihovo vraćanje će vam biti potrebni duži šrafovi. Vratite i slavinu. Sada je sve spremna za kuvanje!
Prednosti stakla na zidu kuhinje
Staklo na zidu kuhinje je dobro rešenje ne samo zato što dobro izgleda već će i sjajna površina stakla učiniti prostoriju vizuelno većom. Pritom, ono se lako održava sprejom za stakla za razliku od fuga na keramičkim pločicama koje su prilično nezgodne za čišćenje.
Koliko košta staklo za kuhinje
Cena stakla za zid se kreće od 100 do 300 evra po kvadratnom metru. Cena zavisi od broja rupa, ali i oblika stakla. Konkretan komad bojenog stakla u ovom primeru je površine 1 m2 sa jednom rupom za utičnice i koštao je 160 evra. U ovu cenu je uračunata i montaža.
Staklo na zidu kuhinje ne samo da izgleda odlično već će vas rešiti čišćenja fuga na keramičkim pločicama. Saznajte kako se ono montira i koliko to košta.
Na primeru jedne moderne kuhinje u enterijeru koji je izveo Studio za unutrašnji dizajn gradnja.flywheelsites.com pokazaćemo vam postupak montaže stakla na zidu kuhinje i ukazaćemo vam na kritične momente koji su bitni posebno u pripremnim radovima.
Pogledajte kako se montira staklo na zid kuhinje:
Triput meri, jednom seci
Za razliku od pločica, staklo se montira na zid nakon što je kuhinja montirana. Dakle, mere za staklo uzimaju se tek pošto je montirana cela kuhinja i radna ploča! Veoma je bitno da se precizno uzmu mere jer kasnije ne postoji način da se staklo doradi! Ukoliko se staklo stavlja između dva zida, važno je da su oni izvedeni pod vinklu, to jest, pod 90 stepeni. Uzimaju se precizne mere za staklo kao i položaj utičnica ili drugih otvora ako ih ima na zidu. Na osnovu ovih podataka, radi se crtež za sečenje stakla.
Mi smo koristili bojeno staklo, extra clear koje smo bojili u bež nijansu. Ukoliko ne volite bojena stakla, iza njega se može postaviti i tapeta a može se staviti i grafika na zidu čime se dobijaju specifična enterijerska rešenja.
Postupak montaže
Sada sledi montaža! Zid na koji se lepi staklo mora biti što ravniji. Isključite osigurače i skinite postojeće utičnice kao i slavinu ako je ona ispred zida na koji se montira staklo.
Postavite gumene distancere koji služe da zaštitite ivice stakla prilikom montaže a oni će poslužiti i da lakše nivelišete, odnosno, pozicionirate staklo.
Staklo se na zid lepi neutralnim silikonom koji treba na zid naneti tačkasto. On se može naneti i na staklo ali praksa majstora je pokazala da je bolje kada se nanese na zid.
Ukoliko koristite staklo sa printom, silikon nemojte stavljati na površinu zida već samo po obodu pošto on može da povuče print i da se naprave vazdušni baloni u pozadini stakla. Ako koristite bojeno staklo kao u ovom primeru, onda silikon nanosite po površini posebno obraćajući pažnju na deo oko utičnica.
Sada na red dolazi najpipaviji posao – postavka stakla. Koristite vakumske nosače za transport stakla. Ako ste umanjili dimenziju stakla za po 5 mm po širini i visini od stvarnih mera, staklo bi trebalo da idealno legne sa po 2,5 mm sa svake strane. Ovde će se pokazati da li ste pripremne radove dobro izveli.
Skalpelom se seku gumeni distanceri. Razmaci između stakla i radne ploče i bočnih zidova se popunjavaju sanitarnim bezbojnim silikonom koji je otporan na buđ. Kada se silikon nanese, koristite sprej za stakla i gumenu špaklu sa zaobljenjem kako biste skinuli višak silikona.
Vratite utičnice na svoje mesto. Pošto je staklo debelo 6 milimetara za njihovo vraćanje će vam biti potrebni duži šrafovi. Vratite i slavinu. Sada je sve spremna za kuvanje!
Prednosti stakla na zidu kuhinje
Staklo na zidu kuhinje je dobro rešenje ne samo zato što dobro izgleda već će i sjajna površina stakla učiniti prostoriju vizuelno većom. Pritom, ono se lako održava sprejom za stakla za razliku od fuga na keramičkim pločicama koje su prilično nezgodne za čišćenje.
Koliko košta staklo za kuhinje
Cena stakla za zid se kreće od 100 do 300 evra po kvadratnom metru. Cena zavisi od broja rupa, ali i oblika stakla. Konkretan komad bojenog stakla u ovom primeru je površine 1 m2 sa jednom rupom za utičnice i koštao je 160 evra. U ovu cenu je uračunata i montaža.
Staklo na zidu kuhinje ne samo da izgleda odlično već će vas rešiti čišćenja fuga na keramičkim pločicama. Saznajte kako se ono montira i koliko to košta.
Na primeru jedne moderne kuhinje u enterijeru koji je izveo Studio za unutrašnji dizajn Gradnja.rs pokazaćemo vam postupak montaže stakla na zidu kuhinje i ukazaćemo vam na kritične momente koji su bitni posebno u pripremnim radovima.
Pogledajte kako se montira staklo na zid kuhinje:
Triput meri, jednom seci
Za razliku od pločica, staklo se montira na zid nakon što je kuhinja montirana. Dakle, mere za staklo uzimaju se tek pošto je montirana cela kuhinja i radna ploča! Veoma je bitno da se precizno uzmu mere jer kasnije ne postoji način da se staklo doradi! Ukoliko se staklo stavlja između dva zida, važno je da su oni izvedeni pod vinklu, to jest, pod 90 stepeni. Uzimaju se precizne mere za staklo kao i položaj utičnica ili drugih otvora ako ih ima na zidu. Na osnovu ovih podataka, radi se crtež za sečenje stakla.
Mi smo koristili bojeno staklo, extra clear koje smo bojili u bež nijansu. Ukoliko ne volite bojena stakla, iza njega se može postaviti i tapeta a može se staviti i grafika na zidu čime se dobijaju specifična enterijerska rešenja.
Postupak montaže
Sada sledi montaža! Zid na koji se lepi staklo mora biti što ravniji. Isključite osigurače i skinite postojeće utičnice kao i slavinu ako je ona ispred zida na koji se montira staklo.
Postavite gumene distancere koji služe da zaštitite ivice stakla prilikom montaže a oni će poslužiti i da lakše nivelišete, odnosno, pozicionirate staklo.
Staklo se na zid lepi neutralnim silikonom koji treba na zid naneti tačkasto. On se može naneti i na staklo ali praksa majstora je pokazala da je bolje kada se nanese na zid.
Ukoliko koristite staklo sa printom, silikon nemojte stavljati na površinu zida već samo po obodu pošto on može da povuče print i da se naprave vazdušni baloni u pozadini stakla. Ako koristite bojeno staklo kao u ovom primeru, onda silikon nanosite po površini posebno obraćajući pažnju na deo oko utičnica.
Sada na red dolazi najpipaviji posao – postavka stakla. Koristite vakumske nosače za transport stakla. Ako ste umanjili dimenziju stakla za po 5 mm po širini i visini od stvarnih mera, staklo bi trebalo da idealno legne sa po 2,5 mm sa svake strane. Ovde će se pokazati da li ste pripremne radove dobro izveli.
Skalpelom se seku gumeni distanceri. Razmaci između stakla i radne ploče i bočnih zidova se popunjavaju sanitarnim bezbojnim silikonom koji je otporan na buđ. Kada se silikon nanese, koristite sprej za stakla i gumenu špaklu sa zaobljenjem kako biste skinuli višak silikona.
Vratite utičnice na svoje mesto. Pošto je staklo debelo 6 milimetara za njihovo vraćanje će vam biti potrebni duži šrafovi. Vratite i slavinu. Sada je sve spremna za kuvanje!
Prednosti stakla na zidu kuhinje
Staklo na zidu kuhinje je dobro rešenje ne samo zato što dobro izgleda već će i sjajna površina stakla učiniti prostoriju vizuelno većom. Pritom, ono se lako održava sprejom za stakla za razliku od fuga na keramičkim pločicama koje su prilično nezgodne za čišćenje.
Koliko košta staklo za kuhinje
Cena stakla za zid se kreće od 100 do 300 evra po kvadratnom metru. Cena zavisi od broja rupa, ali i oblika stakla. Konkretan komad bojenog stakla u ovom primeru je površine 1 m2 sa jednom rupom za utičnice i koštao je 160 evra. U ovu cenu je uračunata i montaža.
Staklo na zidu kuhinje ne samo da izgleda odlično već će vas rešiti čišćenja fuga na keramičkim pločicama. Saznajte kako se ono montira i koliko to košta.
Na primeru jedne moderne kuhinje u enterijeru koji je izveo Studio za unutrašnji dizajn gradnja.flywheelsites.com pokazaćemo vam postupak montaže stakla na zidu kuhinje i ukazaćemo vam na kritične momente koji su bitni posebno u pripremnim radovima.
Pogledajte kako se montira staklo na zid kuhinje:
Triput meri, jednom seci
Za razliku od pločica, staklo se montira na zid nakon što je kuhinja montirana. Dakle, mere za staklo uzimaju se tek pošto je montirana cela kuhinja i radna ploča! Veoma je bitno da se precizno uzmu mere jer kasnije ne postoji način da se staklo doradi! Ukoliko se staklo stavlja između dva zida, važno je da su oni izvedeni pod vinklu, to jest, pod 90 stepeni. Uzimaju se precizne mere za staklo kao i položaj utičnica ili drugih otvora ako ih ima na zidu. Na osnovu ovih podataka, radi se crtež za sečenje stakla.
Mi smo koristili bojeno staklo, extra clear koje smo bojili u bež nijansu. Ukoliko ne volite bojena stakla, iza njega se može postaviti i tapeta a može se staviti i grafika na zidu čime se dobijaju specifična enterijerska rešenja.
Postupak montaže
Sada sledi montaža! Zid na koji se lepi staklo mora biti što ravniji. Isključite osigurače i skinite postojeće utičnice kao i slavinu ako je ona ispred zida na koji se montira staklo.
Postavite gumene distancere koji služe da zaštitite ivice stakla prilikom montaže a oni će poslužiti i da lakše nivelišete, odnosno, pozicionirate staklo.
Staklo se na zid lepi neutralnim silikonom koji treba na zid naneti tačkasto. On se može naneti i na staklo ali praksa majstora je pokazala da je bolje kada se nanese na zid.
Ukoliko koristite staklo sa printom, silikon nemojte stavljati na površinu zida već samo po obodu pošto on može da povuče print i da se naprave vazdušni baloni u pozadini stakla. Ako koristite bojeno staklo kao u ovom primeru, onda silikon nanosite po površini posebno obraćajući pažnju na deo oko utičnica.
Sada na red dolazi najpipaviji posao – postavka stakla. Koristite vakumske nosače za transport stakla. Ako ste umanjili dimenziju stakla za po 5 mm po širini i visini od stvarnih mera, staklo bi trebalo da idealno legne sa po 2,5 mm sa svake strane. Ovde će se pokazati da li ste pripremne radove dobro izveli.
Skalpelom se seku gumeni distanceri. Razmaci između stakla i radne ploče i bočnih zidova se popunjavaju sanitarnim bezbojnim silikonom koji je otporan na buđ. Kada se silikon nanese, koristite sprej za stakla i gumenu špaklu sa zaobljenjem kako biste skinuli višak silikona.
Vratite utičnice na svoje mesto. Pošto je staklo debelo 6 milimetara za njihovo vraćanje će vam biti potrebni duži šrafovi. Vratite i slavinu. Sada je sve spremna za kuvanje!
Prednosti stakla na zidu kuhinje
Staklo na zidu kuhinje je dobro rešenje ne samo zato što dobro izgleda već će i sjajna površina stakla učiniti prostoriju vizuelno većom. Pritom, ono se lako održava sprejom za stakla za razliku od fuga na keramičkim pločicama koje su prilično nezgodne za čišćenje.
Koliko košta staklo za kuhinje
Cena stakla za zid se kreće od 100 do 300 evra po kvadratnom metru. Cena zavisi od broja rupa, ali i oblika stakla. Konkretan komad bojenog stakla u ovom primeru je površine 1 m2 sa jednom rupom za utičnice i koštao je 160 evra. U ovu cenu je uračunata i montaža.
Ako tražite partnera za realizaciju smelih dizajnerskih projekata kako privatnih tako i ugostiteljskih enterijera, onda je ovo pravi kontakt za vas.
Da biste opremili jedan enterijer, potreban vam je prvo arhitekta, odnosno dizajner enterijera. Međutim, da bi ta ideja prešla sa crteža u nešto opipljivo, neophodan vam je kvalitetan proizvođač nameštaja koji će znati da precizno i tačno realizuje sve ideje arhitekte. Naš sagovornik je prava adresa za tako nešto.
Nemanja Divić ima 29 godina i živi u Novom Sadu, gde je 2015. godine osnovao firmu Wood’n’Steel sa, kako kaže, ciljem ispoljavanja kreativnosti i pravljenja jedinstvenog nameštaja po meri od prirodnih materijala.
U svom poslovanju, on i njegov tim ne fokusiraju se previše na ono što radi konkurencija, pripisujući upravo takvom načinu razmišljanja dosadašnji napredak firme.
“Puštamo da o takvim stvarima pričaju naši kupci, ali ako bih morao da izdvojim jednu stvar po kojoj se razlikujemo od drugih, to bi onda bila naša jedinstvena energija koju nesebično ulažemo u svaki napravljen proizvod”, ističe za naš portal Divić.
Jedna stvar po kojoj se razlikujemo od drugih jeste jedinstvena energija koju nesebično ulažu u svaki napravljen proizvod.
Nemanja Divić, osnivač i prvi čovek firme Wood’n’Steel; Foto: Wood’n’Steel
Nameštaj od hrasta i parenog oraha
Budući da se Wood’n’steel bavi proizvodnjom, to znači da kod njih možete poručiti sve što je od drveta ili metala – po vašem projektu ili nacrtu.
“Naša osnovna ponuda se bazira na trpezarijskim stolovima, komodama, policama, klub stolovima i sličnim gotovim komadima nameštaja, a ostale komade radimo isključivo po zahtevu”, navodi Divić za Gradnja.rs.
U ovoj novosadskoj firmi za izradu nameštaja koriste hrast i pareni orah, jer smatraju da su ta dva drveta najbolja najzahvalnija za obradu, kao da izgledaju najlepše u enterijeru.
“Pratimo trendove u procesu proizvodnje, ali nam je kod izgleda uvek bila draža klasika”, ističe naš sagovornik, dodajući da najviše vole da rade sa hrastom, jer on, kako kaže, dozvoljava da se „igrate“ sa uklapanjem godova, strukturom, oblikovanjem i svim zahtevima koji se traže.
Pate trendove u procesu proizvodnje, ali im je kod izgleda uvek bila draža klasika; Foto: Wood’n’Steel
Kod Wood’n’Steel možete poručiti sve što je od drveta ili metala – po vašem projektu ili nacrtu.
Wood’n’Steel pravi nameštaj od punog drveta i metala
Sinergija s arhitektonskom strukom
Wood’n’steel sarađuje već godinama sa arhitektama, a uglavnom su to timovi koji su s njima od početka.
“Dopunjujemo se tako što izlazimo u susret da odradimo posao pre roka, montiramo na terenu – nekad i više puta kada se susretnemo sa nekim problemom – pokušavamo da rešimo sve što je do nas, čak i da saniramo sve nedostatke nastale tokom procesa opremanja enterijera od strane drugih majstora, jer su to zahtevni procesi gde učestvuje mnogo različitih ljudi gde dolazi do mogućih oštećenja”, ističe Divić.
Firma Wood’n’Steel osnovana je 2015. godine; Foto: Wood’n’Steel
Reč problem ne doživljavaju tako strašno jer smatraju da je to sastavni deo svakog montažnog procesa.
Kada su u pitanju najveći izazovi u opremanju ugostiteljskih objekata, naš sagovornik kaže da su to postizanje izrade proizvoda u zadatom roku i montaža istog na terenu u težim uslovima, kada nije sve kao na „renderu“, kada su krivi zidovi, hladno i otežano vreme po planinama, čak i radovi na lokacijama gde još struja nije puštena u rad.
Ipak, kako napominje Divić, reč problem ne doživljavaju tako strašno jer smatraju da je to sastavni deo svakog montažnog procesa, te da je potrebno samo iskustvo kako bi se to rešilo.
“Imali smo nedavno situacija da je na terenu morao da se ‘izmisli’ prostor za unos jednog od najvećih stolova napravljenih na našim prostorima, kada smo morali srušiti jedan zid da bi uneli sto dužine 4 metra, ili kada smo jednom timu arhitekata zbog kašnjenja radova ostali u noćnoj smeni kako bi napravili poveći broj kvadrata za dekorativni zid od hrasta koji je poručen u tom istom danu. Zahtevi su razni, zato se trudimo da svima izađemo u susret i uradimo šve sto je do nas”, napominje osnivač Wood’n’Steela.
Za izradu nameštaja koriste se hrast i pareni orah; Foto: Wood’n’Steel
Morali smo da srušimo zid da bismo uneli sto dužine 4 metra – jedan od najvećih stolova napravljenih na našim prostorima.
Proizvodnja nameštaja od punog drveta; Foto: Wood’n’Steel
Ponosni na svoj celokupan rad
A iako su do sada uradili velik broj projekata, u ovoj firmi kažu da ne žele nijedan da izdvoje iznad ostalih.
“Može se reći da smo ponosni na sav naš rad i na sve naše proizvode koji su izašli iz proizvodnje i trudićemo se da tako i ostane”, kaže Divić.
Kada govorimo o bliskoj budućnosti, Wood’n’Steel ove godine očekuju dva veća najavljena projekta, a u pitanju je opremanje dva restorana u inostranstvu – jednog u Austriji i jednog u Sloveniji.
“Detalje nećemo otkrivati, ostavićemo vas da uživate u slikama koje ćemo, po obavljenom projektu, objaviti”, ističe na kraju naš sagovornik.
Salon Wood’n’Steel u Novom Sadu; Foto: Wood’n’Steel
Moderan salon u Novom Sadu
Ukoliko želite da opremite svoj stan ili ugostiteljski objekat, novosadska kompanija je pravi partner za vas. Moderan salon Wood’n’Steel možete posetiti u Bulevar Patrijarha Pavla 32 u Novom Sadu.
Više informacija o uslugama ove kompanije možete saznati i na sajtu Wood’n’Steel, gde možete pogledati i katalog proizvoda, kao i na telefon 064/137-0990.
Implementiranjem tehnologije pokretnih zidova sa ugrađenim rasklopnim nameštajem površina stana se sa 45 m2 može povećati na čitavih 90 kvadrata.
Projekat od nazivom Beyome, predstavljen ovog proleća u Madridu, ima za cilj da transformiše tradicionalne stanove pružajući veći stepen fleksibilnosti u njihovim prostorima, tako da se mogu prilagoditi savremenom načinu života, uzimajući u obzir različite namene koje im daju njihovi stanari.
Ali kako možemo učiniti da isti prostor bude sposoban da se prilagodi različitim namenama? Koje strategije bi se mogle razviti da udvostruče površinu naših domova i pomognu nam da ih bolje iskoristimo?
Pandemija koronavirusa iznedrila je potrebu da se nove navike ugrade u način na koji živimo. Arhitekte širom sveta su krenule u razvoj dinamičnog dizajna u stanovima, bilo kroz pregradne elemente ili mobilni nameštaj kako bi optimizovali čak i najmanji prostor.
U Španiji, kaže zvanična statistika, 32,3% domova ima površinu manju od 65 m2. Implementirajući nova dizajnerska rešenja, tehnologije i sopstveni sistem robotizovanog nameštaja, Beyome je projekat razvijen u madridskom naselju Lavapies kojim se površina stana sa 45 m2 može povećati na čitavih 90 kvadrata, prenosi ArchDaily.
Ove održive stambene jedinice su dizajnirane sa prostorima koji se mogu ponovo konfigurisati.
Fokusirane na poboljšanje uslova stanovanja u stanovima i nastale kao odgovor na zahtev za obavljanjem više od jedne aktivnosti u jednom prostoru, ove održive stambene jedinice su dizajnirane sa prostorima koji se mogu ponovo konfigurisati.
Tako Beyome ne samo da omogućava veći stepen prilagodljivosti različitim okolnostima, već i poboljšava dostupnost između prostora, energetsku efikasnost i ravnotežu između posla i privatnog života.
Razvijen od strane stručnjaka iz kompanije Project Consortium u saradnji sa ahitektama iz firme Enorme Studio, ovaj fleksibilni dnevni sistem ima dve spavaće sobe, od kojih je jedna sa garderobom, kao i dva zatvorena prostora namenjena radu ili učenju, dnevni boravak, kupatilo i kuhinju do 30 m2.
Upotreba dva pokretna zida daje mogućnost rotacije i otvaranja različitih delova stana u skladu sa potrebama stanara. Pritom, ovi zidovi su opremljeni mobilnim nameštajem uključujući sisteme kreveta na rasklapanje, trpezarijske ili radne stolove i stolice, kao i opremu za skladištenje i police.
Beyome pruža odgovor na 95% tradicionalnih i rigidnih tipologija koje trenutno postoje na tržištu.
Ovaj modularni sistem u potpunosti je konfigurabilan, a prostori u stanu se mogu urediti kako ručno, tako i na robotski pogon.
Bez obzira na sistem pomeranja koji se primenjuje, bilo da je linearni ili rotirajući, fokus je na jednom cilju, a to je postizanje fleksibilnosti u stanovanju, pružajući odgovor na 95% tradicionalnih i rigidnih tipologija koje trenutno postoje na tržištu.
Geometrijski, floralni, sa resama: Ovi tepisi za otvorene površine otporni su na atmosferske uticaje i sunčeve zrake, a peru se pod mlazom vode.
Stiže lepo vreme pa je sada idealan period da osvežite izgled svog spoljašnjeg prostora. Ovo lako možete učiniti pomoću tepiha za terase i dvorišta koji su otporni na sve spoljašnje uslove pa im kiša i sunce ne mogu ništa.
Istražili smo kakav je izbor tepiha za spoljnu upotrebu i prijatno se iznenadili izborom ali i izgledom koji nimalo ne deluje „plastično“. Zapravo, tepisi deluju kao da su tkani od prirodnih materijala. Pojedini modeli čak imaju i rese pa deluju još prirodnije.
Pogledajte ponudu tekstura i cena kao i našeg favorita.
Outodoor tepisi se šarama ne razlikuju puno od klasičnih tepiha za enterijere. Foto: Gradnja.rs
Tepisi su napravljeni od polipropilena što im omogućava postojanost od kiše i pritom ne blede na suncu.
U ponudi su tepisi za spoljašnju upotrebu u dimenzijama 120×170 cm, 160×230 cm kao i kružne tepihe prečnika 160 cm ili staze u dimenziji 80×250 cm. Napravljeni su od polipropilena, odnosno 100% veštačkog materijala što im omogućava postojanost od kiše i pritom ne blede na suncu.
Ovi tepisi, koji se inače mogu prati mlazom vode, brzo se suše i lako održavaju mogu biti kako za spoljnu tako i za unutrašnju upotrebu na primer za kuhinje ili hodnike.
Tepih Berlina dezen 7044/9H08, u dimenziji 120×170 cm, cena: 7.548 dinara (oko 60 evra)
Veliki izbor motiva
U kolekcijama Berlina, Madruga i Coral su osim jednobojnih, veliki izbor crno-belih tepiha sa geometrijskim motivima kao i oni sa nitima u nežno plavoj boji.
Iako od veštačkih materijala, tepisi izgledaju kao da su tkani od prirodnog sastava. Tepih Berlina sa diskretnim plavim nitima dezen 0352/2T59 u dimenziji 120×170 cm, cena: 6.415 dinara (oko 50 evra)
Pronašli smo dva modela tepiha sa motivom lišća, jedan u crno-beloj opciji i jedan u nežno zelenim tonovima.
Neka se lišće pojavi i na tepihu na vašoj terasi! Tako smo pronašli dva modela tepiha sa motivom lišća, jedan u crno-beloj opciji i jedan u nežno zelenim tonovima.
Tepih sa velikim motivom lišća: Berlina A016/9H01, dimenzija 120×170 cm , cena 6.415 dinaraZeleno lišće tepiha Madruga dezen 19433/62, cena za kružni tepih prečnika 160 cm je 9.472 dinara. Cena pravougaonog tepiha u dimenziji 160×230 cm je 13.616 dinar (oko 110 evra)
Geometrijski motivi
Ipak, naši favoriti su tepisi sa geometrijskim motivima koji se pojavljuju u kolekciji Coral iz Tarkettovog programa. Cene staza tepiha Coral u dimenziji 80*250 je 6.000 dinara (oko 50 evra).
Tepih Madruga dezen 48731/960 u dimenziji 120×170 cm. Cena 7.548 din
Odabir arhitekte
Kao favorita ističem model sa naslovne slike, Berlina sa resama koji bi se uklopio kako u moderne tako i u klasično uređene terase i vrtove.
Odabrani favorit: Tepih Berlina sa resama, dezen 8622/9H58, u dimenziji 120×170 cm, cena 7.548 dinara (oko 60 evra). Foto: Gradnja.rs
Koliko koštaju outdoor tepisi
Prosečna cena tepiha za outdoor upotrebu u Galeriji podova je oko 3.500 dinara po metru kvadratnom, a proizvode se u Belgiji.
Saznajte koliko traje renoviranje kupatila, koje zamke vas mogu sačekati tokom ovog procesa i koju opremu odabrati tako da se ono lako može održavati i da pritom izgleda efektno.
Ima li veće noćne more od renoviranja kupatila? Majstori tutnje po kući, nemate vodu, prašina na sve strane a pritom još i razmišljate koliko će to sve da vas košta.
Ljudi uglavnom nemaju iskustva sa renoviranjem. Kada bi se sprovela anketu koliko puta je neko renovirao kupatilo, verovatno bi dobili najčešće odgovore jednom ili nijednom. Samim tim zamki prilikom renoviranja kupatila može da bude poprilično.
“Poslednjih deset godina drastično su se promenili zahtevi korisnika po pitanju sadržaja i izgleda kupatila, pa bi prva zamka mogla da bude neka lepa fotografija kupatila u časopisu ili na nekoj društvenoj mreži, koju poželimo da preslikamo ili bar iskoristimo neku ideju u svom kupatilu.” – kaže Dušan Ristivojević, predstavnika kompanije Geberit za tržišta Srbije, Crne Gore i Severne Makedonije.
Foto: promo
Zaboravljamo da iza zida postoji instalacija koja određuje pozicije elemenata pa samim tim i izgled kupatila.
Svi smo vizualisti i interesuje nas ono što se vidi, a zaboravljamo da iza zida postoji instalacija koja određuje pozicije elemenata pa samim tim i izgled kupatila. U nekim situacijama menjanje rasporeda je nemoguće, a u nekim varijantama prepravke su moguće, ali skupe, pa podižu cenu renoviranja. Zato je uvek dobro dovesti vodoinstalatera na lice mesta kako bi vam predočio mogućnosti, kaže Ristivojević.
Etape renoviranja i potrebno vreme
Naravno, prvo se postavlja pitanje koliko proces renoviranja kupatila može da traje. Minimum bi trebalo da bude deset dana, ali pošto ovo verovatno većini zvuči predugo, naš sagovornik obrazlože etape renoviranja:
rušenje postojećeg kupatila i vađenje starih instalacija,
ugradnja novih instalacija vodovodnih, strujnih i grejnih (nove cevi za snabdevanje i odvodnju, ugradni vodokotlić, tuš kanalica, ugradna baterija za tuš, strujni kablovi, cevi za radijatore ili sušače…),
priprema podova i zidova za keramičarske radove (24h),
hidroizolaterski radovi (24h),
lepljenje pločica (24h),
fugovanje pločica (24h),
postavljanje sanitarije i kupatilskog nameštaja i silikonisanje (24h).
Posle etapa pripreme za keramičarske radove, hidroizolacije, lepljenja i fugovanja, pločica i na kraju silikonisanja treba dodati po minimum 24h za sušenje, koje može da bude i duže ako je veća vlaga.
“Vidite kako se lako dođe do deset dana od rušenja, tako da bih svima savetovao da ih uračunaju pri planiranju celokupnog renoviranja.” – kaže Dušan Ristivojević iz Geberita.
Foto: promo
Da kupatilo bude kao sa slike
Pomenuli smo već kako su se povećali zahtevi korisnika kada je kupatilo u pitanju. Naš sagovornik kaže da su ti zahtevi doveli i do povećenja želje krajnjeg korisnika za detaljima, pa se u njih upućuju do te mere da deluje kao da će sami da ugrađuju proizvode u svoje kupatilo.
“To je razumljivo, jer je renoviranje kupatila investicija koja ne košta malo, prepravke su skupe, a korisnik ima želju da sve ispadne kao što je planirao, da ne kažem kao sa slike.” – dodaje Ristivojević.
Pa tako kreće istraživanje interneta i tu dolazimo do Geberit Online kataloga. Ne samo da se na njemu mogu videti sva rešenja koja Geberit nudi za skoro svaku poziciju u kupatilu, već se mogu videti detalji svakog proizvoda, kaže naš sagovornik. Dimenzije, fotografije, sve tehničke karakteristike, uputstvo za montažu, uputstvo za upotrebu, neretko i video instalacije.
Kome arhitekta projektuje kupatilo, od koristi su i 3D u različitim formatima, a takođe se mogu naći i uputstva za negu.
“Kada požele da vide naša rešenja i proizvode mogu to učiniti u većini prodajnih salona, u kojma ih čeka i štampani materijal. Pored svega navedenog tu smo, naravno i mi iz predstavništva koji stojimo na usluzi za pomoć i tehničke savete…” – dodaje Ristivojević.
Foto: promo
Ima dosta toga što se na kraju ne vidi, a jako je bitno da bude kvalitetno pošto će završiti iza zida, a to su instalacije.
Geberit ima dosta toga da ponudi onima koji ulaze u avanturu renoviranja.
“Pre svega, ima dosta toga što se na kraju ne vidi, a jako je bitno da bude kvalitetno pošto će završiti iza zida, a to su instalacije.” – kaže naš sagovornik.
Pored ugradnog vodokotlića po kome su već poznati, ova kompanija nudi i više sistema za snabdevanje vodom i više varijanti odvodnih cevi, odnosno cevi za kanalizaciju.
“Kada uđete u jedno kupatilo dosta toga može biti sa logom Geberit: tipke za aktiviranje, tuš kanalice ili tuš kade, WC šolje, umivaonici, kupatilski nameštaj, bidei, Aquaclean uređaji… Ko voli mogućnost izbora mi smo prava adresa, jer uvek imamo više različitih rešenja za jednu poziciju.” – dodaje Dušan Ristivojević.
Foto: promo
Kupatilske serije koje olakšavaju proces odabira
Postoji sedam kupatilskih serija u kojima uglavnom postoji mogućnost izbora dva oblika lavaboa, ovalni i četvrtasti, plus kupatilski nameštaj u više boja sa dodatkom pomoćnih elemenata.
Za one koji ne mogu da se odluče, postoji posebnu seriju ogledala koja mogu da se kombinuju sa bilo kojom serijom.
Kompatibilnost različitih elemenata po boji i obliku je ono što će kupcima olakšati odabir i u isto vreme učiniti njihovo kupatilo jedinstvenim. Tako na primer postoje tasteri koji imaju identičan front kao neki kupatilski nameštaj ili kombinacija materijala i boja na tasteru koji se može videti na WC šolji.
Naravno, postavlja se pitanje šta odabrati.
“Zanimljivo je to da je naša najekskluzivnija serija Geberit Citterio prodata prva po uvođenju sanitarija na tržište, ali su se tokom godina neke serije ustalile pri vrhu. To su svakako Selnova i Smyle Square, Variform i Acanto.” – kaže naš sagovornik.
Selnova je serija sa najširim asortimanom, koja ima više oblika WC šolja i umivaonika sa i bez kupatilskog nameštaja, bidea i monoblokova, sa posebnim osvrtom na Compact deo serije koji pruža rešenja skraćene projekcije i pomaže pri opremanju manjih sanitarnih čvorova.
Smyle Square nudi oštru geometriju po pristupačnoj ceni, a Variform serija zadovoljava sve zahteve kada je u pitanju pojedinačna pozicija umivaonika. Acanto se dopao korisnicima zbog zanimljivog pristupa nameštaja kada je u pitanju skladišni prostor.
Foto: promo
Aktivacione tipke za preporuku
Geberit može da se pohvali širokim asortimanom tipki za aktiviranje u čak tri serije.
Delta serija je osnovna serija ugradnih vodokotlića, i one se mogu naći u pet različitih varijanti. Prave se od kvalitetne plastike u hrom sjaj, hrom mat i beloj boji, jedan postoji i u sjajnoj crnoj.
Omega je niži vodokotlić za određene građevinske situacije i ima samo tri varijante tastera, dok Sigma može ponuditi preko 120 kombinacija dizajna i materijala u različitim bojama i završnim obradama.
“Izdvojio bih tastere sa frontovima od prirodnog drveta i kamena.” – kaže Ristivojević.
Foto: promo
Rešenja za tuš prostore
U delu asortimana koji se bavi tuševima Geberit ima proizvode za sve situacije. Za početak tu si pomalo zaboravljeni klasični odvod iz tuš prostora koji se ranije mogao naći uglavnom u dimenziji 15x15cm. Kod Geberita je nešto diskretniji, 8x8cm i nudi dve varijante dizajn rešetkica za one koji nisu zadovoljni osnovnom.
Nešto slično prethodnom proizvodu, Geberit Cleanline kanalice su nekonvencionalne tuš kanalice koje mogu da se krate po meri i tako mogu da se prilagođavaju tuš prostoru. Postoje u tri varijante dizajna sa varijacijama boja metala, a glavni akcenat je na lakšem održavanju i higijeni.
“Sa tuš prostorom Geberit Setalano, koji smo uveli pre par godina, pokazali smo ozbiljnost pristupa poziciji mesta za tuširanje, pa su kupci mogli da se uvere u preciznost postavljanja i prevenciju curenja posle izvesnog vremena, a sve to uz prijatan dodir materijala koji se može naći svake godine u sve više dimenzija.” – kaže Ristivojević.
Foto: promo
Posle dominacije različitih rešenja za tuširanje, tuš kada vraća na velika vrata u naša kupatila.
Na kraju, naš sagovornik izdvaja tuš kadu Sestra koja je jedan od poslednjih proizvoda iz ovog segmenta kojim su kompletirali asortiman. Uz pregršt dimenzija i tri boje nesvakidašnjeg materijala koji podseća na jednobojni reljefni kamen, korisnik dobija svojevrsni dizajnerski element u svom kupatilu.
“Posle tri godine od predstavljanja, Geberit Sestra svake godine dobija sve više poverenja korisnika, pa možemo reći da se, posle dominacije različitih rešenja za tuširanje, tuš kada vraća na velika vrata u naša kupatila.” – zaključuje Ristivojević.
Foto: promo
Za higijenu na višem nivou
Ako želite da podignete hi higijenu na viši nivo, onda razmislite o Aquacleanu. To je WC šolja i bide u isto vreme, koja štedi prostor.
“Postoje rešenja na tržištu u vidu WC šolja koje imaju pripremu za bide, a da bi bilo kompletno rešenje, mora se obezbediti dovod mešane vode iz nekog ugradnog mešača koji bi se nalazio na dohvat ruke onome koji sedi na šolji ili slična rešenja u vidu WC daske.” – kaže naš sagovornik.
Za Aquaclean od instalacija su potrebne voda i struja, neki od njih imaju i daljinske upravljače ili panele za upravljanje, pa ove proizvode zovemo Aquaclean uređaji.
Osim što štede prostor ili omogućavaju ovu vrstu higijene i u kupatilima koje nemaju mesta za bide, Aquaclean uređaji podižu kompletno iskustvo na viši nivo.
Uzmimo, na primer, korišćenje. Kod klasičnog bidea morate koristiti ruke pri pranju, dok kod Aquaclean uređaja rukama pritiskate dugme na daljinskom ili samom uređaju i voda i vazduh će uraditi dalji posao za vas.
Aquaclean uređaji mogu imati i tuš za dame, prečišćavanje neprijatnih mirisa, poklopac koji se sam podiže i ambijentalno osvetljenje u zavisnosti od modela.
U ponudi su tri varijante uređaja. Osnovni model se zove Tuma i pruža osnovnu funkciju. Sela pruža nešto više uz dizajnerski pristup, a za one koje bi da žive ispred svog vremena možemo da ponudimo model Mera koji pomera granice komfora.
Foto: promo
A koliko to košta?
Cene Aquacleana kreću se od 1.500 do 4.500 evra. Na prvi pogled ovo deluje kao veoma skupo rešenje, ali je naš sagovornik analizirao.
Kako bi neko imao WC šolju i bide u kupatilu potrebne su sledeće stvari:
Ugradni vodokotlić
WC šolja
Ugradna konzola za bide
Bide
Instalacija dovoda vode u vidu cevi, jedna za toplu, jedna za hladnu
Odvodna cev u kanalizaciju
2 EK ventila
Baterija za bide
Sifon za bide
Minimum 70cm santimetara slobodnog zida
U slučaju Aquaclean uređaja potreban je ugradni vodokotlić i željeni uređaj. Pošto je voda već povezana na vodokotlić i ne treba posebna instalacija, potrebno je samo dovesti struju do na naznačenog mesta na vodokotliću.
“Ako izračunate cenu gore navedenog spiska i pri tom koristite artikle poznatijih proizvođača sanitarija i sanitarnih armatura, vrlo lako se može desiti da premašite cenu osnovnog modela Aquaclean uređaja.” – zaključuje na kraju Dušan Ristivojević iz Geberita.
Za više informacija o Geberit proizvodima, posetite web sajt.
Pogledajte kako su arhitekte iz Sarajeva pažljivim izborom nameštaja urbanu vilu od preko 300 kvadrata pretvorili u mesto istinski hedonističkog koncepta.
Ideje za uređenje doma su danas svima na dohvat ruke, ali nas zanimljiva arhitektonska i dizajnerska rešenja enterijera uvek ostave bez daha. Zato nas je urbana vila simboličnog naziva IMMVC očarala.
Svih 320 m2 površine savršeno je iskorišćeno kako bi jedna porodica dobila svoju oazu dovoljno blizu gradskih dešavanja, a u isto vreme dovoljno izolovanu od gradske vreve. Projekat potpisuje studio sa velikim brojem uspešnih projekata ovog tipa – Kota.architecture iz Sarajeva.
I spolja i unutra, objekat predstavlja oličenje savremene arhitekture gde svedena forma i materijalizacija u potpunosti prate konfiguraciju terena i prostor na kome je sagrađen. Upravo zato, ova urbana vila podeljen je u četiri etaže i ima jasno odvojene stambene zone.
Centralno mesto vile čini dnevna zona duple spratne visine; Foto: Kota.ba
Poseban šarm enterijeru daje prvoklasni, ručno četkani, Scheucher Coarse limited edition parket na plafonu.
Prva etaža podrazumeva suteren koji je iskorišćen za garažni prostor i tehničke prostorije potrebne za kontrolu sistema grejanja i hlađenja. Dnevna soba, u svakom pogledu ekskluzivna, sa visinom tavanice od čak šest metara, smeštena je u prizemlju i zajedno sa trpezarijom i kuhinjom čini drugu etažu.
Poseban šarm ovom etažu daje prvoklasni, ručno četkani, Scheucher Coarse limited edition parket na plafonu koji vizuelno ističe njegovu visinu i daje posebnu toplinu dnevnom boravku.
Dodatni element ove etaže je i gostinska soba koja se nalazi u zadnjem delu prizemlja, ušuškana i odvojena od drugih prostorija i sadržaja.
Trpezarijski sto čini centralno mesto porodičnog okupljanja; Foto: Kota.ba
Pažljivo odabran nameštaj
Posebna pažnja u ovom delu vile posvećena je odabiru nameštaja koji će impozantnom prostoru dati toplinu i funkcionalnost, ali i ispratiti najnovije trendove u uređenju enterijera. Neutralni tonovi prirodnih materijala, među kojima se prilikom izbora drveta ističe hrast, a od kamena travertino, obezbedili su dugovečnost i trajanje centralnih komada nameštaja.
Sve je dodatno osvetljeno precizno postavljenom rasvetom koja diskretno ističe najbolje kvalitete SitForm nameštaja korišćenog prilikom opremanja. Udobna modularna ugaona garnitura, veliki trpezarijski sto zaobljenih ivica napravljen od punog hrasta i set moderno dizajniranih stolica, kao i prateća stolarija dali su poseban pečat ovom ambijentu.
S druge strane, veliki stakleni paneli sa pogledom na gradsku panoramu od koje zastaje dah učinili su ovaj prostor još većim, dubljim i svetlijim.
Izbor nameštaja prostoru dnevnog boravka daje prepoznatljivu toplinu; Foto: Kota.ba
Precizno postavljena rasveta diskretno ističe najbolje kvalitete SitForm nameštaja korišćenog prilikom opremanja.
Na prvom spratu koji čini treću etažu, prostor je iskorišćen za glavnu spavaću sobu.
Centralni motiv u enterijeru čini staklena pregrada koja briše barijeru između spavaće sobe i dnevnog boravka, vizuelno produbljuje prostor i ujedno pruža otvoren pogled na grad.
U pozadini se nalaze ukusno nameštene dečije sobe, garderoberi, i ostale pomoćne prostorije. Taj segment je odvojen degažmanom koji daje dodatnu intimnost svim ukućanima.
Svetli i bež donovi dominiraju enterijerom noćne zone; Foto: Kota.ba
Infinity bazen na krovu
Poslednja etaža, planirana je i urađena kao prostor za druženje i opuštanje.
Krovna terasa sa infinity bazenom, letnjom kuhinjom, i odgovarajućom baštom sa koje se vide obrisi grada u daljini, idealna je kombinacija za okupljanje najbližih.
SitForm baštenski setovi nameštaja, svojom udobnošću, toplim bojama i materijalima dali su poseban pečat i ovom otvorenom delu vile.
Na krovnoj terasi vile nalazi se infinity bazen; Foto: Kota.ba
Arhitektura hedonizma
Promišljeno arhitektonsko rešenje i istinski hedonistički koncept kome se ništa ne mora dodavati je ključ uspeha koji stoji iza vile IMMVC.
Spoj visokih standarda gradnje, dizajna i kvalitetnog nameštaja, utisak da enterijer i eksterijer čine nedeljivu celinu, sve to zajedno čine ovu vilu idealnom za život, odmor, druženje i uživanje.
Arhitekte iz sarajevskog Studio Kota zaista su napravile jedinstveno dizajnersko rešenje po najvišim arhitektonskim standardima, iskorak u pogledu dizajna i opremanja porodičnih kuća i urbanih vila.
SitForm u Beogradu
SitForm ima svoj prodajni salon u Beogradu, na adresi Aleksinačkih rudara 39G, gde možete pronaći veliki izbor najkvalitetnijih stolica, stolova, sofa i nameštaja za javne i kancelarijske prostore.
Više informacija o proizvodima možete dobiti na telefon069 625275 ili na stranici sitform.rs.
Poznati domaći dizajneri enterijera preporučuju vam modele sofa i garnitura za dnevni boravak kako bi vam uštedeli vreme u obilasku salona.
Kako u moru ponude izabrati pravu sofu za dnevni boravak? Pitate li se koju bi garnituru odabrao neko ko ima ukusa i znanja? Koji su favoriti dizajnera enterijera? Saznajte upravo u ovom tekstu – prvom u našoj novoj rubrici “5 za 5”.
U ovoj rubrici moći ćete da se saznate koji su to modeli sofa koji su se najbolje pokazali kod krajnih korisnika i sa kojima su arhitekte imale najbolja iskustva.
1. Unknown Studio preporučuje: Landscape (Atlas Užice)
“Naša preporuka je model Landscape domaćeg proizvođača Atlas Užice. Ovaj model nam je dizajnom i kombinacijom materijala do sada najviše pristajao uz naše enterijere” – kažu iz beogradskog Unknown studija.
Miloje Krunić i Jovana Miletić preporučuju ugaonu garnituru domaćeg brenda Atlas Užice u kombinaciji koža i štof; Foto: Relja Ivanić
Izbor materijala veoma utiče na njen završni izgled – jedan štepani deo joj daje na unikatnosti.
Metalni postament je čini elegantnom, detalji su lepo osmišljeni. Izbor materijala veoma utiče na njen završni izgled – jedan štepani deo joj daje na unikatnosti.
Cena varira zavisno od odabranog štofa, kože, dimenzije kao i momenta nabavke.
Arhitekte iz Unknown studija preporučuju ugaonu garnituru dimenzija 315 x 250cm.
2. Studio OBE preporučuje: Tribeca (POLIFORM)
“Tribeca ugaonu garnituru italijanskog proizvođača Poliform koristili smo u dva naša projekta enterijera, samo u različitim dimenzijama. Sada je ovaj model malo drugačijeg dizajna i promenjenog naziva. Mi smo ga koristili jer je funkcionalno i estetski veoma dobar odabir”, kažu iz Studija OBE.
Italijanski brend Poliform izbor je studia OBE; Foto: Relja Ivanić
Ispuna je poliuretanska pena sa delovima koji su prekriveni perjem radi bolje udobnosti.
Sa funkcionalne strane, ugaona garnitura je podignuta na nogice što arhitekte iz OBE smatraju da je prednost prilikom održavanja podnih površina.
Baza je metalna, struktura divana je metal-aluminijum. Ispuna je poliuretanska pena sa delovima koji su prekriveni perjem radi bolje udobnosti.
“U projekat K House prebačena je iz prethodnog stambenog prostora investitora sto samo potvrđuje njenu funkcionalnost i praktičnost” – kažu iz studija OBE.
Model je dimenzija 340 x 98/308 cm i visina 37/75 cm.
3. Line4Design studio preporučuje: Bubble sofa (HandmadeSofas)
„Sofa Bubble je za potrebe našeg projekta enterijera rađena po meri. Štof koji smo koristili je Samac Clan-Pearl, a dimenzija ugaone garniture je 300 x 190 cm, visine 70 cm.“
Jasmina Kukrika iz Line4Design izdvaja sofu Bubble brenda HandmadeSofas. Foto: line4design
Prednost prilikom odabira nameštaja uvek dajemo kreativnim i talentovanim domaćim brendovima.
Kao prednost ove sofe dizajneri ističu udobnost i kvalitet izrade, a i mogućnost da se proizvod izradi u željenim dimenzijama.
“Prednost prilikom odabira nameštaja uvek dajemo kreativnim i talentovanim domaćim brendovima” – ističe Jasmina.
Cena ovog modela je 2.700 evra.
4. MAIN architects preporučuje: sofa Adrenalina C006 (Natuzzi Edition)
Najveći broj brendova uskladio je period akcijskih cena sa trajanjem sajma u Beogradu, dok se u pojedinim salonima popust može ostvariti sve do kraja meseca.
Događaj koji smo čekali dve godine, pedeset i osmi po redu Međunarodni sajam nameštaja, opreme i unutrašnje dekoracije u Beogradu otvoren je 8. novembra sa ciljem okupljanja poslovnih ljudi, kupaca, arhitekata, dizajnera i distributera iz regiona i Evrope, te tako posetioci tokom šest dana trajanja sajma mogu da vide rešenja u oblasti industrije nameštaja.
Bez obzira na činjenicu da je broj izlagača ove godine primetno manji, ovaj skup i dalje ostaje bitna tačka susreta svih koji su povezani sa industrijom nameštaja, a koliki je uticaj ove manifestacije govori nam i podatak da su i mnoge kompanije koje ne učestvujuna Sajmu upravo u vreme njegovog održavanje dale posebne popuste na svoj asortiman.
Kare sajam nameštaja trenutno je u toku, a trajaće do ponedeljka, 14. novembra. Popusti se kreću od 30 do čak 40%, a obuhvataju artikle kao što su fotelja Coctail Session, komoda Luxury, klub sto Rome, stolica Urban Desire i drugi.
Kućni sajam nameštaja brenda Tahirović iz Novog Pazara otvoren je do nedelje, 13. novembra, a specijalni sajamski popust iznosi 20%. Tačnije, na redovnih 15% popusta za gotovinsko plaćanje odobreno je još dodatnih 5% popusta.
Brend Dallas nameštaj organizuje svoj kućni sajam tokom svih 30 dana novembra, a najavljeni popust od 20% popusta odnosi se na ceo tapacirani program i Dallas Dream asortiman.
U salonu Italiana Salotti u Bloku A na Novom Beogradu se takođe do kraja meseca održava Sajam u kući, sa popustima koji idu i do 40%, a u njihovom asortimanu nalaze se sofe sa i bez mehanizma, kao i fotelje i taburei.
Sajamski popusti u ostalim salonima
Tokom trajanja Sajma nameštaja u Beogradu, do 13. novembra, kupovinom u Vitorogovim salonima možete ostvariti popust od dodatnih 10% na ceo asortiman, dok popusti na odabrane komade idu i do skoro 60%.
Takođe do 13. novembra, kupovinom u prodajnom centru i putem webshopa kompanije Lesnina XXXL možete ostvariti 15% popusta na sav nameštaj, kao i 20% popusta na kompletnu opremu za domaćinstvo.
Brend Feydom do 15. novembra nudi popuste do -20% uz svojim salonima u Beogradu i Novom Sadu.
Sajamski poput od 15 do 25% nudi se i na asortiman brenda Catra Furniture, kao što su ugaona garnitura Plateia, fotelja Cricket i stočić Zen set.
Dallas Company u TC Zmaj u Zemunu nudi tokom trajanja Sajma popust od 20%, koliko na sve artikle daje i brend Soba 23.
Kupovinom do kraja meseca u novosadskom salonu Grand Stil možete ostvariti popust od 10% na određene artikle, dok brend Feydom do 15. novembra nudi popuste do -20% uz svojim salonima u Beogradu i Novom Sadu.
Sajamske cene nudi i Rast, brend koji proizvodi nameštaj od punog drveta visokog kvaliteta, čvrstoće i velike izdržljivosti, a popust do 25% možete ostvariti do 21. novembra.