Quantcast
Channel: Nameštaj i oprema | Gradnja

Za bolju zvučnu izolaciju: Sobna vrata sa ili bez falca

$
0
0

Sobna vrata bez falca imaju nižu vrednost zvučne izolacije pa se buka lakše prenosi, međutim ona pritom lepše izgledaju. Kako se odlučiti?

Vrata sa ili bez falca, znate li koja je razlika? Ne, nije samo u izgledu. Glavna razlika između ova dva tipa unutrašnjih vrata jeste je u dizajnu krila. Vrata bez falca imaju krilo koje je potpuno u ravni sa štokom, dok se kod vrata sa falcom krilo vrata naslanja na štok. Dakle, krilo vrata je istureno u odnosu na štok. Takođe, kada pogledate krilo vrata, kod modela bez falca profil je ravan dok ona sa falcom postoji zub.

Zbog svega ovoga, vrata bez falca su u poslednje vreme popularnija jer deluju modernije pa se češće koriste u savremenim enterijerima gde se insisitra na svedenosti detalja. Ipak, nekome je od izgleda bitnije koja su bolja vrata po pitanju zvučne izolacije.

Vrata bez falca, Foto: Gradnja.rs
Vrata bez falca, Foto: Gradnja.rs
Vrata sa falcom, Foto: Gradnja.rs
Vrata sa falcom, Foto: Gradnja.rs

 Falc na sobnim vratima onemogućava da se zvuk direktno prenosi između prostorija.

Kako ističe Bojana Cicmil iz kompanije Hörmann, izbor falca definitivno utiče na zvučnu izolaciju. Sobna vrata bez falca imaju nižu vrednost zvučne izolacije pa se buka lakše prenosi. Bez obzira na dihtunge, zvuk se prenosi direktno kroz zazor između štoka i krila.

Dakle, vrata s falcom imaju bolju zvučnu izolaciju jer sam falc onemogućava zvuku da se direktno prenosi između prostorija što znači da je tradicionalni izgled vrata bolji po pitanju zvučne izolacije.

Vrata levo: Krilo bez falca i sa skrivenim šarkama. Vrata desno: Krilo sa falcom i vidnom šarkom. Foto: Gradnja.rs

Vidne ili skrivene šarke

Još jedna velika razlika je u tipu šarki. Kod vrata sa falcom šarke su vidne dok se kod vrata bez falca one ne vide. Kod vrata sa falcom se najčešće koriste dvodelne šarke tipa V 3420 WF, dok se kod vrata bez falca koriste trodelne šarke V 7888 WF ili skrivene 3D šarke.

Vidna trodelna šarka za vrata. Foto: Gradnja.rs

Koja su skuplja

Razlika u ceni postoji, a vrata bez falca su po pravilu skuplja. Dakle, ako želite moderniji dizajn vrata, iako nude slabiju zvučnu izolaciju, morate ih platiti nešto više. Važno je napomenuti da je cena vrata uvek niža ukoliko se odaberu standardne dimenzije, a treba znati i da cenu diktira i debljina zida, odnosno širina obuhvatnog štoka.

Na primer, HUGA unutrašnja vrata kompanije Hörmann u standardnim dimenzija sa falcom koštaju 232, dok su ona bez falca i sa skrivenom šarkom 316 evra.

Znači, izbor je na vama: moderan izgled ili zvučna izolacija pa birajte.

Korisni linkovi:


Podno grejanje i tepih: Da ili ne?

$
0
0

Česta je nedoumica da li se tepih sme staviti na podno grejanje i da li će on smanjiti efikasnost ovog grejnog tela? Evo odgovora!  

Da bismo pronašli odgovore na ova pitanja, konsultovali smo sa stručnjacima, odnosno za početak sa Marijanom Borović savetnicom prodaje iz kompanije Tarkett. Kako kaže Borović, tepisi ne utiču na efikasnost podnog grejanja. “I ako utiče, to se meri u promilima”, rekla na naša sagovornica.

Na toplotnu provodljivost može da utiče debljina i gustina tepiha, odnosno što je tepih deblji i gušći to je veći “izolator”. Na primer, shaggy tepisi imaju veliku debljinu ali nisu jako gusti. Tepih velike gustine i velike debljine (zbog više materijala) veći je izolator. Ipak, bez obzira na gustinu, svaki tepih pogodan je za podno grejanje, kaže naša sagovornica.

Efikasnost podnog grejanja s tepisima se neznatno smanjuje. Foto: Gradnja.rs

Svi tepisi su pogodni za podno grejanje, tako da podno grejanje nije faktor pri odabiru.

Naravno, postoji nekoliko pravila kojih bi se trebalo pridržavati ako želite da stavite tepih preko poda koji je grejno telo. Kao prvo, tepih se u postavlja isključivo kao dekoracija jer njegova osnovna funkcija – da ostvari da pod bude topliji pod nogama – u ovom slučaju nije potrebna.

Dakle, ukoliko imate podno grejanje u dnevnom boravku, nije potrebno da oni idu od zida do zida, već birajte tepihe manjih dimenzija: na primer, 120×170 ili 140×200 cm koji će samo vizuelno dati prostoriji ušuškaniji izgled.

Tepih na podu sa pločicama i podnim grejanjem može minimalno smanjiti efikasnost grejanja. Projekat enterijera Sonja Brstina; Foto: Relja Ivanić

Kod podnog grejanja, tepisi se prvobitno stavljaju zbog dekoracije i biraju se uglavnom oni manjih dimenzija.

Tepih na pločicama sa podnim grejanjem ima dekorativnu ulogu: Projekat enterijera Sonja Brstina; Foto: Igor Conić

Tepison od zida do zida i podno grejanje

Tepisoni (tekstilna podna obloga) koji se lepe direktno na košuljicu sa podnim grejanjem i koji se uglavnom postavljaju u stambenim prostorima u spavaće sobe ili poslovne prostore, sertifikovani su i preporučuju se za podno grejanje.

Od debljine tepisona zavisi njihova toplotna provodljivost ali svaki tepison se može lepiti na pod sa podnim grejanjem ističe Danijela Nikolić iz Galerije Podova.

Tepison koji se postavlja od zida do zida je predviđen za postavku na podno grejanje. Projekat enterijera Sonja Brstina; Foto: Igor Conić

Dakle, ukoliko imate podno grejanje, slobodno stavite tepihe i tepisone na pod, i uživajte u dodatnoj toplini koji oni pružaju ne samo vizuelno već i pod nogama.

Kada ste već ovde:

Šoping s arhitektom: Kvalitetne kancelarijske stolice do 250 evra

$
0
0

Predstavljamo vam 10 modela kancelarijskih stolica koje se mogu kupiti u Srbiji.

Presedeti osam i više sati ispred računara prava je muka ako nemate udobnu i odgovarajuću stolicu. Ali kako izabrati pravi model? Tu smo da vam pomognemo!

Iako se na našem tržištu nalazi veliki izbor modela u različitim cenovnim rangovima, mi smo krenuli u potragu za kvalitetnim modelima kancelarijskih stolica koji koštaju do 250 evra. U pitanju su entry-level modeli poznatih brendova koji u svojim ponudama imaju i daleko skuplje modele, ali mi smo se fokusirali na stolice povoljnijeg cenovnog ranga koje “rade posao”.

Evo naših 10 predloga:

Kinnarps – Stolica Claro – cena 250 evra

Ovo je jednostavna, funkcionalna kancelarijska stolica skandinavskog proizvođača nameštaja koja se može poručiti u varijantama tri različite vrste naslona – mrežastim naslonom, presvlakom za mrežasti naslon ili potpuno tapaciranim naslonom. Stolica Claro ima mehanizam za lagano podešavanje nagiba sedišta i naslona, a otpor nagiba je podesiv i naslon se može zakočiti u četiri različite pozicije. U varijanti stolice koja je potpuno tapacirana, visina naslona se može prilagođavati.

Zastupnici brenda Kinnarps za Srbiju Scandinavian Design Center

Stolica CLARO, skandinavski brend Kinnarps

 

NowyStyl – Stolica Navigo Basic – cena od 250 evra

Navigo stolica poljskog proizvođača kancelarijskog nameštaja Nowy Styl ima naslon za leđa koji je podesiv po visini dok je sedište fiksno. Nema naslon za glavu. Postoji i u opciji naslona za leđa s mrežom.

Zastupnici brenda Nowy Styl za Srbiju je Furnix

Stolica Navigo, poljski brend Nowy Styl

 

NowyStyl – Stolica Taktik Mesh – cena 230 evra

Taktik Mash stolica ima opciju podešavanja nagiba naslona i zaključavanje u pet pozicija kao i mogućnost slobodnog ljuljanja naslona. Bez glavonaslona ali se naslon koji je od mreže podešava po visini.

Zastupnici brenda Nowy Styl za Srbiju je Furnix

Stolica Taktik Mesh, poljski brend NowyStyl

 

Antares – stolica Scope – cena 230 evra

Češki brend kancelarijskog nameštaja Antares preporučuje stolicu Scope, prozračnu stolicu s mrežnim naslonom i sedalnim delom. Ističu da stolica ima udobnost za radi duži i od osam sati. Kako ističe distributer, kancelarijska stolica za višesatno sedenje ne predstavlja luksuz, već neophodno sredstvo za rad.

Zastupnik za Srbiju je kompanija Antares Stolice.

Stolica Scope, češki brend Antares

 

Antares – stolica Boston 627 – cena 230 evra

Boston linija se izdvaja po specifičnom dizajnu i podseća na radnu fotelju. Mogu se birati materijali za tapaciranje, a stolica se može podešavati sa sinhronim mehanizmom, slajderom za regulisanje dubine sedalnog dela, podesivom visinom gasnim liftom i podesivim rukonaslonima.

Zastupnik brenda Antares za Srbiju je Antares stolice.

Stolica Boston 627, češki brend Antares

 

Sitland – Stolica Invicta – cena 210 evra

Model Invicta je jednostavna stolica sa elegantnom dizajnerskom linijom. Ima mrežasti naslon, lumbalnu podršku i visinski podesive rukonaslone. Ova stolica jedna je od najprodavanijih radnih stolica italijanskog brenda Sitland.

Zastupnik brenda Sitland za Srbiju je Nitea.

Stolica Invicta, italijanski brend Sitland

 

Sitland – Stolica No Name – cena 198 evra

No Name je pristupačna stolica, dobrih ergonomskih karakteristika. Sa naslonom u mreži, podrškom za lumbalni deo leđa i različitim mehanizmima prilagođava se ergonomiji korisnika.

Zastupnik brenda Sitland za Srbiju je Nitea.

Stolica No Name, italijanski brend Sitland

 

Steelcase – stolica Reply Air – cena od 245 evra

Reply Air model američkog brenda Steelcase s mrežastom tkaninom omogućava automatsko prilagođavanje stolice i pružanje oslonca kičmi svakog pojedinca. Napetost mreže, a time i oslonac koji pruža, prilagođava se sili koju na naslon upire korisnik. Pokazalo se da mrežasta tkanina pruža jaku podršku leđima tokom dugih sastanaka.

Zastupnik brenda Steelcase za Srbiju je Delight.

Stolica Reply Air, američki brend Steelcase

 

Profim – stolica Light Up – cena od 190 evra

Light Up model poljskog proizvođača kancelarijskog nameštaja Profim ima dvostruki izbor tapacirunga, lumbalne potpore, vrste mehanizma i baze.

Zastupnik brenda Profim za Srbiju je Delight.

Stolica Light Up, poljski brend Profim

 

Ikea – Markus – 162 evra

Ova kancelarijska stolica dozvoljava podešavanje visine i ugla kako bi se prilagodila telu. Mrežasti naslon propušta vazduh, pa se stolica ne zagreva pri dugoročnom korišećnju. Izuzetno je otporna, a pravi se samo u crnoj boji.

Stolica se može kupiti u robnoj kući Ikea.

Ikea Markus

 

Kad ste već ovde…

Novi trendovi za pametne kuće sa sajma CES 2022 u Las Vegasu

$
0
0

Kamera koja snima isporučeni paket ispred vrata, high-tech kućne teretane i naprava za merenje kvaliteta sna samo su neki su od proizvoda nastalih pod uticajem pandemije. 

S obzirom na brzinu napretka tehnologije, uvek je korisno imati uvid u nove inovacije i pametne uređaje koji će se uskoro možda naći i u vašem domu.

Tako je na godišnjem Sajmu potrošačke elektronike (CES), koji je završen prošle nedelje u Las Vegasu, predstavljen čitav spektar inovativnih tehnoloških naprava, sa reakcijama posetilaca u rasponu od „Sjajno!“ do „Da li nam je to zaista potrebno?“.

A koji su to novi trendovi kada su pametne kuće u pitanju i kako funkcionišu impresivni uređaji koji ih primenjuju – otkrićemo vam u tekstu koji sledi.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Ovogodišnji CES održao se tokom prve nedelje januara; Foto: CES

Povezivanje i razdvajanje

Uspon omikron soja tokom ove zime podsetio nas je na to koliko pandemija nastavlja da remeti naš svakodnevni život.

Nedostatak putovanja i konstantan rizik za stariju populaciju i ljude sa oslabljenim imunitetom značili su da smo morali da budemo kreativni da bismo ostali u kontaktu – a na sreću, tehnologija se pojavljuje kako bi sve to učinila malo podnošljivijim, piše ArchitecturalDigest.

Bravia Cam iz kompanije Sony, na primer, dolazi ugrađena u vrhunske TV modele ove kompanije i omogućava praćenje video konferencije direktno na ekranu.

Međutim, njene karakteristike idu mnogo dalje od toga. Sony je daje neka moćna obećanja u vezi sa kontrolom pokreta, a kamera automatski detektuje udaljenost gledalaca od televizora radi optimalne kalibracije slike.

BraviaCam omogućava video konferencije direktno na ekranu; Foto: Sony

Zvučnici koji poništavaju eho, 4K ekran i integracija sa Microsoft Teamsom olakšaće svakodnevne sastanke.

Takođe, kompanija Dell dodaje svom repertoaru za život na daljinu novi UltraSharp 32 4K konferencijski monitor, za koji se nada da će ublažiti neke probleme kod video-konferencija.

Zvučnici koji poništavaju eho, 4K ekran, tasteri za konferenciju (kao što je isključen zvuk i isključena kamera) i integracija sa Microsoft Teamsom olakšaće svakodnevne sastanke, a vizuelno smanjenje buke i automatsko prilagođavanje svetlosnim uslovima trebalo bi da omoguće da korisnici izgledaju i zvuče dobro i na ekranu.

UltraSharp 32 4K konferencijski monitor; Foto: Dell

Pojačavanje bezbednosti

Onlajn kupovina ima svoje prednosti, ali njen rast je ustupio mesto novoj pošasti: krađi isporučnenih paketa s tremova kuća. U nastojanju da osujete kradljivce, mnogi kućevlasnici su pojačali obezbeđenje svog doma, instalirajući kamere na vratima koje mogu – u najmanju ruku – da uhvate počinioca na delu. Ovogodišnji CES pokazao je da ovi uređaji dobijaju nove, pametnije funkcije.

Eufy, brend namenjen pametnim kućama, prednjači u ovom trendu. Njihovo rešenje je dualna kamera na baterije sa rezolucijom 1080 piksela. Jedna kamera snima posetioce na tremu u vidnom polju od 160 stepeni, dok druga snima ispod nivoa očiju, osnosno sam paket, sa opsegom od 120 stepeni.

Veštačka inteligencija u ovom uređaju pomaže da se prepoznaju isporuke ostavljene ispred vrata, a u stanju je čak i da identifikuje prijatelje i članove porodice.

Eufyjeva dualna kamera; Foto: Eufy

Proizvod integriše vrata, kameru, pametnu bravu, LED osvetljenje koje se aktivira pokretom, pa čak i senzor statusa samih vrata.

Tu je i rešenje „sve u jednom“, iza kojeg stoje kompanije Masonite, Ring i Yale, a u pitanju su superpametna — i superbezbedna — ulazna vrata.

Ovi proizvođači su se udružili kako bi na tržište izbacili M-Pwr Smart Door, proizvod koji integriše vrata, kameru na vratima, pametnu bravu, LED osvetljenje koje se aktivira pokretom, pa čak i senzor statusa samih vrata.

Pitom, kupci neće morati zauvek da se oslanjaju na ove  komponente – pojedinačni novi elementi mogu se nadograditi vremenom i u skladu s novijim verzijama.

M-Pwr pametna vrata; Foto: Masonite

Karakteristike po vašem izboru

Od temperature boje osvetljenja do jačine alarma rerne — u današnje doba možete da izaberete željene nivoe rada uređaja putem aplikacije ili glasovne komande i nikada ne morate da brinete da će neko ući u vaš dom kada on ne izgleda baš onako kako želite.

Tako je ove godine Samsung predstavio model frižidera s francuskim vratima (u konfiguraciji sa troje i četvoro vrata), kao deo svoje personalizovane linije Bespoke, što znači da potrošači mogu dobiti uređaj birajući između 12 različitih boja i dve završne obrade.

Personalizovani frižider iz kolekcije Bespoke; Foto: Samsung

Osim kao projektor, Freestyle deluje i kao pametan zvučnik i uređaj za ambijentalno osvetljenje.

Na CES-u 2022. takođe je predstavljen i Freestyle, prenosivi „tri u jedan“ pametni uređaj od Samsunga. Glavni deo ovog gedžeta, teškog nešto manje od kilogram, jeste njegov projektor, sposoban da projektuje ekran od 100 inča, bilo da se nalazi na stolu ili visi sa zida ili plafona. Takođe, Freestyle deluje i kao pametan zvučnik i uređaj za ambijentalno osvetljenje.

Samsungov „tri u jedan“ uređaj; Foto: Samsung

Samsung Freestyle je jedan od najzapaženijih uređaja sa sajma CES 2022 i već je osvojio simpatije publike širom planete. Pogledajte ovaj video i shvatiće zašto:

Uređaji namenjeni starijima

Prema nedavnom istraživanju udruženja američkih penzionera AARP, oko 70% ispitanika starijih od 50 godina želi da ostane u svom sadašnjem domu ili zajednici u poznim godinama života. Da bi to i ostvarili, mnogi ispitanici su izjavili da bi morali da modifikuju svoje domove radi pristupačnosti.

Značajno je da je više od polovine ispitanih odraslih bilo otvoreno za ideju da se na njihovom imanju izgradi pomoćna stambena jedinica, tzv. ADU (eng. accessory dwelling unit), za smeštaj voljene osobe kojoj je potrebna nega. Imajući na umu ove rezultate, nekoliko igrača u industriji stavilo je pristupačnost i starenje na jednom mestu u prvi plan svog inovativnog razmišljanja.

Pandemija je bila pokretač mnogih inovativnih ideja; Foto: CES

Tehnologija detekcije pokreta svetla osmišljena je tako da otkrije pad i primeti kada vitalni znak odstupi od unapred podešenih parametara

Tako je na CES-u proizvođač pametne rasvete Sengled predstavio proizvod pod nazivom Smart Health Monitoring Light, sijalicu povezanu na Wi-Fi ili Bluetooth koja koristi radarsku tehnologiju za merenje kvaliteta sna, otkucaja srca i drugih biometrijskih podataka.

Tehnologija detekcije pokreta svetla (slična onoj koja se nalazi u operativnom sistemu vazdušnih jastuka u automobilima) osmišljena je tako da otkrije pad i primeti kada vitalni znak odstupi od unapred podešenih parametara, aktivirajući pritom promenu boje svetla ili šaljući obaveštenje putem aplikacije Sengled Home.

Na jednom drugom mestu na sajmu, kompanija Kohler predstavila je PerfectFill, uređaj koji može da dovede vodu u kadi do unapred podešene temperature i nivoa putem glasovne komande ili aplikacije Kohler Konnect.

Kohlerov uređaj za kadu PerfectFill; Foto: Kohler

Kućne teretane odlaze korak dalje

Pandemija je dovela i do porasta proizvodnje elegantne opreme za vežbanje koja štedi prostor, a uvođenje fitnesa na CES 2022 dokazuje da se trci za što praktičnijim kućnim teretanama ne nazire kraj. Impresivni novi proizvodi iz ove kategorije uključuju i Clmbr, samostojeću mašinu za penjanje sa digitalnom bibliotekom različitih vrsta treninga koja se pokreće pomoću aplikacije.

Sa osnovom nešto manjom od 80 kvadratnih centimetara, Clmbr je savršena teretana za one koji kubure s nedostatkom prostora.

Clmbr ima osnovu nešto manju od 80 kvadratnih centimetara; Foto: Clmbr

Ugrađeni algoritam uređaja Virtuvian Trainer+ prati mogućnosti korisnika i podstiče poboljšanje tokom treninga.

Njegov novi „kolega“ –  Vitruvian Trainer+ eliminiše glomazne ploče od livenog gvožđa za vežbe sa tegovima stvarajući otpor do 200 kilograma u jednom kompaktnom uređaju.

Niz dodataka, uključujući ručke, konopac za tricepse, šipku i drugo, pretvara ovu mašinu u svestrani poligon za vežbanje, a njen ugrađeni algoritam prati mogućnosti korisnika i podstiče poboljšanje tokom treninga.

Izabrali smo za vas…

Wood’n’Steel: Kvalitetan nameštaj po meri od punog drveta i metala

$
0
0

Ako tražite partnera za realizaciju smelih dizajnerskih projekata kako privatnih tako i ugostiteljskih enterijera, onda je ovo pravi kontakt za vas.

Da biste opremili jedan enterijer, potreban vam je prvo arhitekta, odnosno dizajner enterijera. Međutim, da bi ta ideja prešla sa crteža u nešto opipljivo, neophodan vam je kvalitetan proizvođač nameštaja koji će znati da precizno i tačno realizuje sve ideje arhitekte. Naš sagovornik je prava adresa za tako nešto.

Nemanja Divić ima 29 godina i živi u Novom Sadu, gde je 2015. godine osnovao firmu Wood’n’Steel sa, kako kaže, ciljem ispoljavanja kreativnosti i pravljenja jedinstvenog nameštaja po meri od prirodnih materijala.

U svom poslovanju, on i njegov tim ne fokusiraju se previše na ono što radi konkurencija, pripisujući upravo takvom načinu razmišljanja dosadašnji napredak firme.

“Puštamo da o takvim stvarima pričaju naši kupci, ali ako bih morao da izdvojim jednu stvar po kojoj se razlikujemo od drugih, to bi onda bila naša jedinstvena energija koju nesebično ulažemo u svaki napravljen proizvod”, ističe za naš portal Divić.

Jedna stvar po kojoj se razlikujemo od drugih jeste jedinstvena energija koju nesebično ulažu u svaki napravljen proizvod.

Nemanja Divić, osnivač i prvi čovek firme Wood’n’Steel; Foto: Wood’n’Steel

Nameštaj od hrasta i parenog oraha

Budući da se Wood’n’steel bavi proizvodnjom, to znači da kod njih možete poručiti sve što je od drveta ili metala – po vašem projektu ili nacrtu.

“Naša osnovna ponuda se bazira na trpezarijskim stolovima, komodama, policama, klub stolovima i sličnim gotovim komadima nameštaja, a ostale komade radimo isključivo po zahtevu”, navodi Divić za Gradnja.rs.

U ovoj novosadskoj firmi za izradu nameštaja koriste hrast i pareni orah, jer smatraju da su ta dva drveta najbolja najzahvalnija za obradu, kao da izgledaju najlepše u enterijeru.

“Pratimo trendove u procesu proizvodnje, ali nam je kod izgleda uvek bila draža klasika”, ističe naš sagovornik, dodajući da najviše vole da rade sa hrastom, jer on, kako kaže, dozvoljava da se „igrate“ sa uklapanjem godova, strukturom, oblikovanjem i svim zahtevima koji se traže.

Pate trendove u procesu proizvodnje, ali im je kod izgleda uvek bila draža klasika; Foto: Wood’n’Steel

Kod Wood’n’Steel možete poručiti sve što je od drveta ili metala – po vašem projektu ili nacrtu.

Wood’n’Steel pravi nameštaj od punog drveta i metala

Sinergija s arhitektonskom strukom

Wood’n’steel sarađuje već godinama sa arhitektama, a uglavnom su to timovi koji su s njima od početka.

“Dopunjujemo se tako što izlazimo u susret da odradimo posao pre roka, montiramo na terenu – nekad i više puta kada se susretnemo sa nekim problemom – pokušavamo da rešimo sve što je do nas, čak i da saniramo sve nedostatke nastale tokom procesa opremanja enterijera od strane drugih majstora, jer su to zahtevni procesi gde učestvuje mnogo različitih ljudi gde dolazi do mogućih oštećenja”, ističe Divić.

Firma Wood’n’Steel osnovana je 2015. godine; Foto: Wood’n’Steel

Reč problem ne doživljavaju tako strašno jer smatraju da je to sastavni deo svakog montažnog procesa.

Kada su u pitanju najveći izazovi u opremanju ugostiteljskih objekata, naš sagovornik kaže da su to postizanje izrade proizvoda u zadatom roku i montaža istog na terenu u težim uslovima, kada nije sve kao na „renderu“, kada su krivi zidovi, hladno i otežano vreme po planinama, čak i radovi na lokacijama gde još struja nije puštena u rad.

Ipak, kako napominje Divić, reč problem ne doživljavaju tako strašno jer smatraju da je to sastavni deo svakog montažnog procesa, te da je potrebno samo iskustvo kako bi se to rešilo.

“Imali smo nedavno situacija da je na terenu morao da se ‘izmisli’ prostor za unos jednog od najvećih stolova napravljenih na našim prostorima, kada smo morali srušiti jedan zid da bi uneli sto dužine 4 metra, ili kada smo jednom timu arhitekata zbog kašnjenja radova ostali u noćnoj smeni kako bi napravili poveći broj kvadrata za dekorativni zid od hrasta koji je poručen u tom istom danu. Zahtevi su razni, zato se trudimo da svima izađemo u susret i uradimo šve sto je do nas”, napominje osnivač Wood’n’Steela.

Za izradu nameštaja koriste se hrast i pareni orah; Foto: Wood’n’Steel

Morali smo da srušimo zid da bismo uneli sto dužine 4 metra – jedan od najvećih stolova napravljenih na našim prostorima.

Proizvodnja nameštaja od punog drveta; Foto: Wood’n’Steel

Ponosni na svoj celokupan rad

A iako su do sada uradili velik broj projekata, u ovoj firmi kažu da ne žele nijedan da izdvoje iznad ostalih.

“Može se reći da smo ponosni na sav naš rad i na sve naše proizvode koji su izašli iz proizvodnje i trudićemo se da tako i ostane”, kaže Divić.

Kada govorimo o bliskoj budućnosti, Wood’n’Steel ove godine očekuju dva veća najavljena projekta, a u pitanju je opremanje dva restorana u inostranstvu – jednog u Austriji i jednog u Sloveniji.

“Detalje nećemo otkrivati, ostavićemo vas da uživate u slikama koje ćemo, po obavljenom projektu, objaviti”, ističe na kraju naš sagovornik.

Salon Wood’n’Steel u Novom Sadu; Foto: Wood’n’Steel

Moderan salon u Novom Sadu

Ukoliko želite da opremite svoj stan ili ugostiteljski objekat, novosadska kompanija je pravi partner za vas. Moderan salon Wood’n’Steel možete posetiti u Bulevar Patrijarha Pavla 32 u Novom Sadu.

Više informacija o uslugama ove kompanije možete saznati i na sajtu Wood’n’Steel, gde možete pogledati i katalog proizvoda, kao i na telefon 064/137-0990.

 

Sistem robotizovanog nameštaja koji može da udvostruči životni prostor

$
0
0

Implementiranjem tehnologije pokretnih zidova sa ugrađenim rasklopnim nameštajem površina stana se sa 45 m2 može povećati na čitavih 90 kvadrata.

Projekat od nazivom Beyome, predstavljen ovog proleća u Madridu, ima za cilj da transformiše tradicionalne stanove pružajući veći stepen fleksibilnosti u njihovim prostorima, tako da se mogu prilagoditi savremenom načinu života, uzimajući u obzir različite namene koje im daju njihovi stanari.

Ali kako možemo učiniti da isti prostor bude sposoban da se prilagodi različitim namenama? Koje strategije bi se mogle razviti da udvostruče površinu naših domova i pomognu nam da ih bolje iskoristimo?

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Nova strategija mogla bi da udvostruči površinu naših domova; Foto: © Havier de Paz Garcia

Dinamičan dizajn za nove navike

Pandemija koronavirusa iznedrila je potrebu da se nove navike ugrade u način na koji živimo. Arhitekte širom sveta su krenule u razvoj dinamičnog dizajna u stanovima, bilo kroz pregradne elemente ili mobilni nameštaj kako bi optimizovali čak i najmanji prostor.

U Španiji, kaže zvanična statistika, 32,3% domova ima površinu manju od 65 m2. Implementirajući nova dizajnerska rešenja, tehnologije i sopstveni sistem robotizovanog nameštaja, Beyome je projekat razvijen u madridskom naselju Lavapies kojim se površina stana sa 45 m2 može povećati na čitavih 90 kvadrata, prenosi ArchDaily.

Pregradni elementi ili mobilni nameštaj mogu da optimizuju čak i najmanji prostor; Foto: © Havier de Paz Garcia

Ove održive stambene jedinice su dizajnirane sa prostorima koji se mogu ponovo konfigurisati.

Fokusirane na poboljšanje uslova stanovanja u stanovima i nastale kao odgovor na zahtev za obavljanjem više od jedne aktivnosti u jednom prostoru, ove održive stambene jedinice su dizajnirane sa prostorima koji se mogu ponovo konfigurisati.

Tako Beyome ne samo da omogućava veći stepen prilagodljivosti različitim okolnostima, već i poboljšava dostupnost između prostora, energetsku efikasnost i ravnotežu između posla i privatnog života.

Dva pokretna zida daje mogućnost rotacije i otvaranja različitih delova stana; Foto: © Havier de Paz Garcia

Rotacija i otvaranje u skladu s potrebama stanara

Razvijen od strane stručnjaka iz kompanije Project Consortium u saradnji sa ahitektama iz firme Enorme Studio, ovaj fleksibilni dnevni sistem ima dve spavaće sobe, od kojih je jedna sa garderobom, kao i dva zatvorena prostora namenjena radu ili učenju, dnevni boravak, kupatilo i kuhinju do 30 m2.

Upotreba dva pokretna zida daje mogućnost rotacije i otvaranja različitih delova stana u skladu sa potrebama stanara. Pritom, ovi zidovi su opremljeni mobilnim nameštajem uključujući sisteme kreveta na rasklapanje, trpezarijske ili radne stolove i stolice, kao i opremu za skladištenje i police.

Beyome modularni sistem u potpunosti je konfigurabilan; Foto: © Havier de Paz Garcia

Beyome pruža odgovor na 95% tradicionalnih i rigidnih tipologija koje trenutno postoje na tržištu.

Ovaj modularni sistem u potpunosti je konfigurabilan, a prostori u stanu se mogu urediti kako ručno, tako i na robotski pogon.

Bez obzira na sistem pomeranja koji se primenjuje, bilo da je linearni ili rotirajući, fokus je na jednom cilju, a to je postizanje fleksibilnosti u stanovanju, pružajući odgovor na 95% tradicionalnih i rigidnih tipologija koje trenutno postoje na tržištu.

Konfiguracija stana tokom dana

Grafički prilozi

Foto-galerija

Projekat Beyome predstavljen je ovog proleća u Madridu; Foto: © Havier de Paz Garcia
Projekat Beyome predstavljen je ovog proleća u Madridu; Foto: © Havier de Paz Garcia

Fotografije: © Havier de Paz Garcia

Izabrali smo za vas…

Outdoor tepisi za terase i dvorišta – arhitekta bira za vas

$
0
0

Geometrijski, floralni, sa resama: Ovi tepisi za otvorene površine otporni su na atmosferske uticaje i sunčeve zrake, a peru se pod mlazom vode.

Stiže lepo vreme pa je sada idealan period da osvežite izgled svog spoljašnjeg prostora. Ovo lako možete učiniti pomoću tepiha za terase i dvorišta koji su otporni na sve spoljašnje uslove pa im kiša i sunce ne mogu ništa.

Istražili smo kakav je izbor tepiha za spoljnu upotrebu i prijatno se iznenadili izborom ali i izgledom koji nimalo ne deluje „plastično“. Zapravo, tepisi deluju kao da su tkani od prirodnih materijala. Pojedini modeli čak imaju i rese pa deluju još prirodnije.

Pogledajte ponudu tekstura i cena kao i našeg favorita.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Outodoor tepisi se šarama ne razlikuju puno od klasičnih tepiha za enterijere. Foto: Gradnja.rs

Tepisi su napravljeni od polipropilena što im omogućava postojanost od kiše i pritom ne blede na suncu.

U ponudi su tepisi za spoljašnju upotrebu u dimenzijama 120×170 cm, 160×230 cm kao i kružne tepihe prečnika 160 cm ili staze u dimenziji 80×250 cm. Napravljeni su od polipropilena, odnosno 100% veštačkog materijala što im omogućava postojanost od kiše i pritom ne blede na suncu.

Ovi tepisi, koji se inače mogu prati mlazom vode, brzo se suše i lako održavaju mogu biti kako za spoljnu tako i za unutrašnju upotrebu na primer za kuhinje ili hodnike.

Tepih Berlina dezen 7044/9H08, u dimenziji 120×170 cm, cena: 7.548 dinara (oko 60 evra)

Veliki izbor motiva

U kolekcijama Berlina, Madruga i Coral su osim jednobojnih, veliki izbor crno-belih tepiha sa geometrijskim motivima kao i oni sa nitima u nežno plavoj boji.

Iako od veštačkih materijala, tepisi izgledaju kao da su tkani od prirodnog sastava. Tepih Berlina sa diskretnim plavim nitima dezen 0352/2T59 u dimenziji 120×170 cm, cena: 6.415 dinara (oko 50 evra)

Pronašli smo dva modela tepiha sa motivom lišća, jedan u crno-beloj opciji i jedan u nežno zelenim tonovima.

Neka se lišće pojavi i na tepihu na vašoj terasi! Tako smo pronašli dva modela tepiha sa motivom lišća, jedan u crno-beloj opciji i jedan u nežno zelenim tonovima.

Tepih sa velikim motivom lišća: Berlina A016/9H01, dimenzija 120×170 cm , cena 6.415 dinara
Zeleno lišće tepiha Madruga dezen 19433/62, cena za kružni tepih prečnika 160 cm je 9.472 dinara. Cena pravougaonog tepiha u dimenziji 160×230 cm je 13.616 dinar (oko 110 evra)

Geometrijski motivi

Ipak, naši favoriti su tepisi sa geometrijskim motivima koji se pojavljuju u kolekciji Coral iz Tarkettovog programa. Cene staza tepiha Coral u dimenziji  80*250 je 6.000 dinara (oko 50 evra).

Tepih Madruga dezen 48731/960 u dimenziji 120×170 cm. Cena 7.548 din

Odabir arhitekte

Kao favorita ističem model sa naslovne slike, Berlina sa resama koji bi se uklopio kako u moderne tako i u klasično uređene terase i vrtove.

Odabrani favorit: Tepih Berlina sa resama, dezen 8622/9H58, u dimenziji 120×170 cm, cena 7.548 dinara (oko 60 evra). Foto: Gradnja.rs

Koliko koštaju outdoor tepisi

Prosečna cena tepiha za outdoor upotrebu u Galeriji podova je oko 3.500 dinara po metru kvadratnom, a proizvode se u Belgiji.

Odabrali smo za vas:

Renovirate kupatilo? Kako odabrati elemente da ono izgleda „kao sa slike“

$
0
0

Saznajte koliko traje renoviranje kupatila, koje zamke vas mogu sačekati tokom ovog procesa i koju opremu odabrati tako da se ono lako može održavati i da pritom izgleda efektno.

Ima li veće noćne more od renoviranja kupatila? Majstori tutnje po kući, nemate vodu, prašina na sve strane a pritom još i razmišljate koliko će to sve da vas košta.

Ljudi uglavnom nemaju iskustva sa renoviranjem. Kada bi se sprovela anketu koliko puta je neko renovirao kupatilo, verovatno bi dobili najčešće odgovore jednom ili nijednom. Samim tim zamki prilikom renoviranja kupatila može da bude poprilično.

“Poslednjih deset godina drastično su se promenili zahtevi korisnika po pitanju sadržaja i izgleda kupatila, pa bi prva zamka mogla da bude neka lepa fotografija kupatila u časopisu ili na nekoj društvenoj mreži, koju poželimo da preslikamo ili bar iskoristimo neku ideju u svom kupatilu.” – kaže Dušan Ristivojević, predstavnika kompanije Geberit za tržišta Srbije, Crne Gore i Severne Makedonije.

Foto: promo

Zaboravljamo da iza zida postoji instalacija koja određuje pozicije elemenata pa samim tim i izgled kupatila.

Svi smo vizualisti i interesuje nas ono što se vidi, a zaboravljamo da iza zida postoji instalacija koja određuje pozicije elemenata pa samim tim i izgled kupatila. U nekim situacijama menjanje rasporeda je nemoguće, a u nekim varijantama prepravke su moguće, ali skupe, pa podižu cenu renoviranja. Zato je uvek dobro dovesti vodoinstalatera na lice mesta kako bi vam predočio mogućnosti, kaže Ristivojević.

Etape renoviranja i potrebno vreme

Naravno, prvo se postavlja pitanje koliko proces renoviranja kupatila može da traje. Minimum bi trebalo da bude deset dana, ali pošto ovo verovatno većini zvuči predugo, naš sagovornik obrazlože etape renoviranja:

  • rušenje postojećeg kupatila i vađenje starih instalacija,
  • ugradnja novih instalacija vodovodnih, strujnih i grejnih (nove cevi za snabdevanje i odvodnju, ugradni vodokotlić, tuš kanalica, ugradna baterija za tuš, strujni kablovi, cevi za radijatore ili sušače…),
  • priprema podova i zidova za keramičarske radove (24h),
  • hidroizolaterski radovi (24h),
  • lepljenje pločica (24h),
  • fugovanje pločica (24h),
  • postavljanje sanitarije i kupatilskog nameštaja i silikonisanje (24h).

Posle etapa pripreme za keramičarske radove, hidroizolacije, lepljenja i fugovanja, pločica i na kraju silikonisanja treba dodati po minimum 24h za sušenje, koje može da bude i duže ako je veća vlaga.

“Vidite kako se lako dođe do deset dana od rušenja, tako da bih svima savetovao da ih uračunaju pri planiranju celokupnog renoviranja.” – kaže Dušan Ristivojević iz Geberita.

Foto: promo

Da kupatilo bude kao sa slike

Pomenuli smo već kako su se povećali zahtevi korisnika kada je kupatilo u pitanju. Naš sagovornik kaže da su ti zahtevi doveli i do povećenja želje krajnjeg korisnika za detaljima, pa se u njih upućuju do te mere da deluje kao da će sami da ugrađuju proizvode u svoje kupatilo.

“To je razumljivo, jer je renoviranje kupatila investicija koja ne košta malo, prepravke su skupe, a korisnik ima želju da sve ispadne kao što je planirao, da ne kažem kao sa slike.” – dodaje Ristivojević.

Pa tako kreće istraživanje interneta i tu dolazimo do Geberit Online kataloga. Ne samo da se na njemu mogu videti sva rešenja koja Geberit nudi za skoro svaku poziciju u kupatilu, već se mogu videti detalji svakog proizvoda, kaže naš sagovornik. Dimenzije, fotografije, sve tehničke karakteristike, uputstvo za montažu, uputstvo za upotrebu, neretko i video instalacije.

Kome arhitekta projektuje kupatilo, od koristi su i 3D u različitim formatima, a takođe se mogu naći i uputstva za negu.

“Kada požele da vide naša rešenja i proizvode mogu to učiniti u većini prodajnih salona, u kojma ih čeka i štampani materijal. Pored svega navedenog tu smo, naravno i mi iz predstavništva koji stojimo na usluzi za pomoć i tehničke savete…” – dodaje Ristivojević.

Foto: promo

Ima dosta toga što se na kraju ne vidi, a jako je bitno da bude kvalitetno pošto će završiti iza zida, a to su instalacije.

Geberit ima dosta toga da ponudi onima koji ulaze u avanturu renoviranja.

“Pre svega, ima dosta toga što se na kraju ne vidi, a jako je bitno da bude kvalitetno pošto će završiti iza zida, a to su instalacije.” – kaže naš sagovornik.

Pored ugradnog vodokotlića po kome su već poznati, ova kompanija nudi i više sistema za snabdevanje vodom i više varijanti odvodnih cevi, odnosno cevi za kanalizaciju.

“Kada uđete u jedno kupatilo dosta toga može biti sa logom Geberit: tipke za aktiviranje, tuš kanalice ili tuš kade, WC šolje, umivaonici, kupatilski nameštaj, bidei, Aquaclean uređaji… Ko voli mogućnost izbora mi smo prava adresa, jer uvek imamo više različitih rešenja za jednu poziciju.” – dodaje Dušan Ristivojević.

Foto: promo

Kupatilske serije koje olakšavaju proces odabira

Postoji sedam kupatilskih serija u kojima uglavnom postoji mogućnost izbora dva oblika lavaboa, ovalni i četvrtasti, plus kupatilski nameštaj u više boja sa dodatkom pomoćnih elemenata.

Za one koji ne mogu da se odluče, postoji posebnu seriju ogledala koja mogu da se kombinuju sa bilo kojom serijom.

Kompatibilnost različitih elemenata po boji i obliku je ono što će kupcima olakšati odabir i u isto vreme učiniti njihovo kupatilo jedinstvenim. Tako na primer postoje tasteri koji imaju identičan front kao neki kupatilski nameštaj ili kombinacija materijala i boja na tasteru koji se može videti na WC šolji.

Naravno, postavlja se pitanje šta odabrati.

“Zanimljivo je to da je naša najekskluzivnija serija Geberit Citterio prodata prva po uvođenju sanitarija na tržište, ali su se tokom godina neke serije ustalile pri vrhu. To su svakako Selnova i Smyle Square, Variform i Acanto.” – kaže naš sagovornik.

Selnova je serija sa najširim asortimanom, koja ima više oblika WC šolja i umivaonika sa i bez kupatilskog nameštaja, bidea i monoblokova, sa posebnim osvrtom na Compact deo serije koji pruža rešenja skraćene projekcije i pomaže pri opremanju manjih sanitarnih čvorova.

Smyle Square nudi oštru geometriju po pristupačnoj ceni, a Variform serija zadovoljava sve zahteve kada je u pitanju pojedinačna pozicija umivaonika. Acanto se dopao korisnicima zbog zanimljivog pristupa nameštaja kada je u pitanju skladišni prostor.

Foto: promo

Aktivacione tipke za preporuku

Geberit može da se pohvali širokim asortimanom tipki za aktiviranje u čak tri serije.

Delta serija je osnovna serija ugradnih vodokotlića, i one se mogu naći u pet različitih varijanti. Prave se od kvalitetne plastike u hrom sjaj, hrom mat i beloj boji, jedan postoji i u sjajnoj crnoj.

Omega je niži vodokotlić za određene građevinske situacije i ima samo tri varijante tastera, dok Sigma može ponuditi preko 120 kombinacija dizajna i materijala u različitim bojama i završnim obradama.

“Izdvojio bih tastere sa frontovima od prirodnog drveta i kamena.” – kaže Ristivojević.

Foto: promo

Rešenja za tuš prostore

U delu asortimana koji se bavi tuševima Geberit ima proizvode za sve situacije. Za početak tu si pomalo zaboravljeni klasični odvod iz tuš prostora koji se ranije mogao naći uglavnom u dimenziji 15x15cm. Kod Geberita je nešto diskretniji, 8x8cm i nudi dve varijante dizajn rešetkica za one koji nisu zadovoljni osnovnom.

Nešto slično prethodnom proizvodu, Geberit Cleanline kanalice su nekonvencionalne tuš kanalice koje mogu da se krate po meri i tako mogu da se prilagođavaju tuš prostoru. Postoje u tri varijante dizajna sa varijacijama boja metala, a glavni akcenat je na lakšem održavanju i higijeni.

“Sa tuš prostorom Geberit Setalano, koji smo uveli pre par godina, pokazali smo ozbiljnost pristupa poziciji mesta za tuširanje, pa su kupci mogli da se uvere u preciznost postavljanja i prevenciju curenja posle izvesnog vremena, a sve to uz prijatan dodir materijala koji se može naći svake godine u sve više dimenzija.” – kaže Ristivojević.

Foto: promo

Posle dominacije različitih rešenja za tuširanje, tuš kada vraća na velika vrata u naša kupatila.

Na kraju, naš sagovornik izdvaja tuš kadu Sestra koja je jedan od poslednjih proizvoda iz ovog segmenta kojim su kompletirali asortiman. Uz pregršt dimenzija i tri boje nesvakidašnjeg materijala koji podseća na jednobojni reljefni kamen, korisnik dobija svojevrsni dizajnerski element u svom kupatilu.

“Posle tri godine od predstavljanja, Geberit Sestra svake godine dobija sve više poverenja korisnika, pa možemo reći da se, posle dominacije različitih rešenja za tuširanje, tuš kada vraća na velika vrata u naša kupatila.” – zaključuje Ristivojević.

Foto: promo

Za higijenu na višem nivou

Ako želite da podignete hi higijenu na viši nivo, onda razmislite o Aquacleanu. To je WC šolja i bide u isto vreme, koja štedi prostor.

“Postoje rešenja na tržištu u vidu WC šolja koje imaju pripremu za bide, a da bi bilo kompletno rešenje, mora se obezbediti dovod mešane vode iz nekog ugradnog mešača koji bi se nalazio na dohvat ruke onome koji sedi na šolji ili slična rešenja u vidu WC daske.” – kaže naš sagovornik.

Za Aquaclean od instalacija su potrebne voda i struja, neki od njih imaju i daljinske upravljače ili panele za upravljanje, pa ove proizvode zovemo Aquaclean uređaji.

Osim što štede prostor ili omogućavaju ovu vrstu higijene i u kupatilima koje nemaju mesta za bide, Aquaclean uređaji podižu kompletno iskustvo na viši nivo.

Uzmimo, na primer, korišćenje. Kod klasičnog bidea morate koristiti ruke pri pranju, dok kod Aquaclean uređaja rukama pritiskate dugme na daljinskom ili samom uređaju i voda i vazduh će uraditi dalji posao za vas.

Aquaclean uređaji mogu imati i tuš za dame, prečišćavanje neprijatnih mirisa, poklopac koji se sam podiže i ambijentalno osvetljenje u zavisnosti od modela.

U ponudi su tri varijante uređaja. Osnovni model se zove Tuma i pruža osnovnu funkciju. Sela pruža nešto više uz dizajnerski pristup, a za one koje bi da žive ispred svog vremena možemo da ponudimo model Mera koji pomera granice komfora.

Foto: promo

A koliko to košta?

Cene Aquacleana kreću se od 1.500 do 4.500 evra. Na prvi pogled ovo deluje kao veoma skupo rešenje, ali je naš sagovornik analizirao.

Kako bi neko imao WC šolju i bide u kupatilu potrebne su sledeće stvari:

  • Ugradni vodokotlić
  • WC šolja
  • Ugradna konzola za bide
  • Bide
  • Instalacija dovoda vode u vidu cevi, jedna za toplu, jedna za hladnu
  • Odvodna cev u kanalizaciju
  • 2 EK ventila
  • Baterija za bide
  • Sifon za bide
  • Minimum 70cm santimetara slobodnog zida

U slučaju Aquaclean uređaja potreban je ugradni vodokotlić i željeni uređaj. Pošto je voda već povezana na vodokotlić i ne treba posebna instalacija, potrebno je samo dovesti struju do na naznačenog mesta na vodokotliću.

“Ako izračunate cenu gore navedenog spiska i pri tom koristite artikle poznatijih proizvođača sanitarija i sanitarnih armatura, vrlo lako se može desiti da premašite cenu osnovnog modela Aquaclean uređaja.” – zaključuje na kraju Dušan Ristivojević iz Geberita.

Za više informacija o Geberit proizvodima, posetite web sajt.


Parket na plafonu, infinity bazen na krovu i SitForm nameštaj kao idealni spoj za moderan dom

$
0
0

Pogledajte kako su arhitekte iz Sarajeva pažljivim izborom nameštaja urbanu vilu od preko 300 kvadrata pretvorili u mesto istinski hedonističkog koncepta.

Ideje za uređenje doma su danas svima na dohvat ruke, ali nas zanimljiva arhitektonska i dizajnerska rešenja enterijera uvek ostave bez daha. Zato nas je urbana vila simboličnog naziva IMMVC očarala.

Svih 320 m2 površine savršeno je iskorišćeno kako bi jedna porodica dobila svoju oazu dovoljno blizu gradskih dešavanja, a u isto vreme dovoljno izolovanu od gradske vreve. Projekat potpisuje studio sa velikim brojem uspešnih projekata ovog tipa – Kota.architecture iz Sarajeva.

I spolja i unutra, objekat predstavlja oličenje savremene arhitekture gde svedena forma i materijalizacija u potpunosti prate konfiguraciju terena i prostor na kome je sagrađen. Upravo zato, ova urbana vila podeljen je u četiri etaže i ima jasno odvojene stambene zone.

Centralno mesto vile čini dnevna zona duple spratne visine; Foto: Kota.ba

Poseban šarm enterijeru daje prvoklasni, ručno četkani, Scheucher Coarse limited edition parket na plafonu.

Prva etaža podrazumeva suteren koji je iskorišćen za garažni prostor i tehničke prostorije potrebne za kontrolu sistema grejanja i hlađenja. Dnevna soba, u svakom pogledu ekskluzivna, sa visinom tavanice od čak šest metara, smeštena je u prizemlju i zajedno sa trpezarijom i kuhinjom čini drugu etažu.

Poseban šarm ovom etažu daje prvoklasni, ručno četkani, Scheucher Coarse limited edition parket na plafonu koji vizuelno ističe njegovu visinu i daje posebnu toplinu dnevnom boravku.

Dodatni element ove etaže je i gostinska soba koja se nalazi u zadnjem delu prizemlja, ušuškana i odvojena od drugih prostorija i sadržaja.

Trpezarijski sto čini centralno mesto porodičnog okupljanja; Foto: Kota.ba

Pažljivo odabran nameštaj

Posebna pažnja u ovom delu vile posvećena je odabiru nameštaja koji će impozantnom prostoru dati toplinu i funkcionalnost, ali i ispratiti najnovije trendove u uređenju enterijera. Neutralni tonovi prirodnih materijala, među kojima se prilikom izbora drveta ističe hrast, a od kamena travertino, obezbedili su dugovečnost i trajanje centralnih komada nameštaja.

Sve je dodatno osvetljeno precizno postavljenom rasvetom koja diskretno ističe najbolje kvalitete SitForm nameštaja korišćenog prilikom opremanja. Udobna modularna ugaona garnitura, veliki trpezarijski sto zaobljenih ivica napravljen od punog hrasta i set moderno dizajniranih stolica, kao i prateća stolarija dali su poseban pečat ovom ambijentu.

S druge strane, veliki stakleni paneli sa pogledom na gradsku panoramu od koje zastaje dah učinili su ovaj prostor još većim, dubljim i svetlijim.

Izbor nameštaja prostoru dnevnog boravka daje prepoznatljivu toplinu; Foto: Kota.ba

Precizno postavljena rasveta diskretno ističe najbolje kvalitete SitForm nameštaja korišćenog prilikom opremanja.

Na prvom spratu koji čini treću etažu, prostor je iskorišćen za glavnu spavaću sobu.

Centralni motiv u enterijeru čini staklena pregrada koja briše barijeru između spavaće sobe i dnevnog boravka, vizuelno produbljuje prostor i ujedno pruža otvoren pogled na grad.

U pozadini se nalaze ukusno nameštene dečije sobe, garderoberi, i ostale pomoćne prostorije. Taj segment je odvojen degažmanom koji daje dodatnu intimnost svim ukućanima.

Svetli i bež donovi dominiraju enterijerom noćne zone; Foto: Kota.ba

Infinity bazen na krovu

Poslednja etaža, planirana je i urađena kao prostor za druženje i opuštanje.

Krovna terasa sa infinity bazenom, letnjom kuhinjom, i odgovarajućom baštom sa koje se vide obrisi grada u daljini, idealna je kombinacija za okupljanje najbližih.

SitForm baštenski setovi nameštaja, svojom udobnošću, toplim bojama i materijalima dali su poseban pečat i ovom otvorenom delu vile.

Na krovnoj terasi vile nalazi se infinity bazen; Foto: Kota.ba

Arhitektura hedonizma

Promišljeno arhitektonsko rešenje i istinski hedonistički koncept kome se ništa ne mora dodavati je ključ uspeha koji stoji iza vile IMMVC.

Spoj visokih standarda gradnje, dizajna i kvalitetnog nameštaja, utisak da enterijer i eksterijer čine nedeljivu celinu,  sve to zajedno čine ovu vilu idealnom za život, odmor, druženje i uživanje.

Arhitekte iz sarajevskog Studio Kota zaista su napravile jedinstveno dizajnersko rešenje po najvišim arhitektonskim standardima, iskorak u pogledu dizajna i opremanja porodičnih kuća i urbanih vila.

SitForm u Beogradu

SitForm ima svoj prodajni salon u Beogradu, na adresi Aleksinačkih rudara 39G, gde možete pronaći veliki izbor najkvalitetnijih stolica, stolova, sofa i nameštaja za javne i kancelarijske prostore.

Više informacija o proizvodima možete dobiti na telefon 069 625275 ili na stranici sitform.rs.

 

Sofe s preporukom: 5 arhitekata otkrivaju za vas garniture za peticu

$
0
0

Poznati domaći dizajneri enterijera preporučuju vam modele sofa i garnitura za dnevni boravak kako bi vam uštedeli vreme u obilasku salona.

Kako u moru ponude izabrati pravu sofu za dnevni boravak? Pitate li se koju bi garnituru odabrao neko ko ima ukusa i znanja? Koji su favoriti dizajnera enterijera? Saznajte upravo u ovom tekstu – prvom u našoj novoj rubrici 5 za 5.

U ovoj rubrici moći ćete da se saznate koji su to modeli sofa koji su se najbolje pokazali kod krajnih korisnika i sa kojima su arhitekte imale najbolja iskustva.

1. Unknown Studio preporučuje: Landscape (Atlas Užice)

“Naša preporuka je model Landscape domaćeg proizvođača Atlas Užice. Ovaj model nam je dizajnom i kombinacijom materijala do sada najviše pristajao uz naše enterijere” – kažu iz beogradskog Unknown studija.

Miloje Krunić i Jovana Miletić preporučuju ugaonu garnituru domaćeg brenda Atlas Užice u kombinaciji koža i štof; Foto: Relja Ivanić

Izbor materijala veoma utiče na njen završni izgled – jedan štepani deo joj daje na unikatnosti.

Metalni postament je čini elegantnom, detalji su lepo osmišljeni. Izbor materijala veoma utiče na njen završni izgled – jedan štepani deo joj daje na unikatnosti.

Cena varira zavisno od odabranog štofa, kože, dimenzije kao i momenta nabavke.

Arhitekte iz Unknown studija preporučuju ugaonu garnituru dimenzija 315 x 250cm.

2. Studio OBE preporučuje: Tribeca (POLIFORM)

“Tribeca ugaonu garnituru italijanskog proizvođača Poliform koristili smo u dva naša projekta enterijera, samo u različitim dimenzijama. Sada je ovaj model malo drugačijeg dizajna i promenjenog naziva. Mi smo ga koristili jer je funkcionalno i estetski veoma dobar odabir”, kažu iz Studija OBE.

Italijanski brend Poliform izbor je studia OBE; Foto: Relja Ivanić

Ispuna je poliuretanska pena sa delovima koji su prekriveni perjem radi bolje udobnosti.

Sa funkcionalne strane, ugaona garnitura je podignuta na nogice što arhitekte iz OBE smatraju da je prednost prilikom održavanja podnih površina.

Baza je metalna, struktura divana je metal-aluminijum. Ispuna je poliuretanska pena sa delovima koji su prekriveni perjem radi bolje udobnosti.

“U projekat K House prebačena je iz prethodnog stambenog prostora investitora sto samo potvrđuje njenu funkcionalnost i praktičnost” – kažu iz studija OBE.

Model je dimenzija 340 x 98/308 cm i visina 37/75 cm.

 

3. Line4Design studio preporučuje: Bubble sofa (HandmadeSofas)

Jasmina Kukrika iz Line4Design je istakla model domaćeg proizvođača HandmadeSofas.

„Sofa Bubble je za potrebe našeg projekta enterijera rađena po meri. Štof koji smo koristili je Samac Clan-Pearl, a dimenzija ugaone garniture je 300 x 190 cm, visine 70 cm.“

Jasmina Kukrika iz Line4Design izdvaja sofu Bubble brenda HandmadeSofas. Foto: line4design

Prednost prilikom odabira nameštaja uvek dajemo kreativnim i talentovanim domaćim brendovima.

Kao prednost ove sofe dizajneri ističu udobnost i kvalitet izrade, a i mogućnost da se proizvod izradi u željenim dimenzijama.

“Prednost prilikom odabira nameštaja uvek dajemo kreativnim i talentovanim domaćim brendovima” – ističe Jasmina.

Cena ovog modela je 2.700 evra.

 

4. MAIN architects preporučuje: sofa Adrenalina C006 (Natuzzi Edition)

Osnivači arhitektonskog studija MAIN architects – Marko Matejić i Nikola Ivković predlažu sofu brenda Natuzzi Edition.

Izvedena je u štofu u dimenziji 264 cm, dubine 102 i visine 82 cm. Ovaj model osim sofe ima i svoju fotelju.

Main architects predlažu sofu i fotelju brenda Natuzzi Edition; Foto: Marko Simić

Arhitekte ovaj model koriste jer je vrlo udobna i ima dobar odnos cene i kvaliteta.

Orijentaciona cena je 3.000 evra. Arhitekte ovaj model koriste jer je vrlo udobna i ima dobar odnos cene i kvaliteta.

 

5. Sonja Brstina preporučuje: sofa Cloud (Prostoria)

“Ovaj model sam koristila u više svojih projekata. U jednom od njih, sofa je kupljena pre deset godina”  – kaže Sonja Brstina.

Osim što dobro izgleda, sofa je vrlo udobna. Napravljena je od drvene konstrukcije sa punjenjem od perja.

Model je malo niži i više pogoduje mlađim osobama koje vole za se zavale u svojoj dnevnoj sobi.

Vanvremenski dizajn sofe Cloud predlaže dizajnerka Sonja Brstina; Foto: Relja Ivanić

“Koliko je sofa udobna i trajna dokazuje i činjenica da nakon deset godina korišćenja vlasnici nisu želeli da je menjaju već su samo promenili štof.”

Navlaka na ovoj sofi je na čičak-traku tako da se može lako naručiti iz Prostorie i zameniti.

Dužina sofe je 260 cm (dva modula sa rukonaslonom dužine 130 cm).

Orijentaciona cena ovog modela u štofu je oko 3.600 evra.

U sledećem 5 za 5

U narednom tekstu videćete koje trpezarijske stolice predlažu i koje najčešće koriste u svojim enterijerima dizajneri enterijera.

Sajamski popusti van sajma: Evo koji su još saloni snizili cene nameštaja u novembru

$
0
0

Najveći broj brendova uskladio je period akcijskih cena sa trajanjem sajma u Beogradu, dok se u pojedinim salonima popust može ostvariti sve do kraja meseca. 

Događaj koji smo čekali dve godine, pedeset i osmi po redu Međunarodni sajam nameštaja, opreme i unutrašnje dekoracije u Beogradu otvoren je 8. novembra sa ciljem okupljanja poslovnih ljudi, kupaca, arhitekata, dizajnera i distributera iz regiona i Evrope, te tako posetioci tokom šest dana trajanja sajma mogu da vide rešenja u oblasti industrije nameštaja.

Bez obzira na činjenicu da je broj izlagača ove godine primetno manji, ovaj skup i dalje ostaje bitna tačka susreta svih koji su povezani sa industrijom nameštaja, a koliki je uticaj ove manifestacije govori nam i podatak da su i mnoge kompanije koje ne učestvuju na Sajmu upravo u vreme njegovog održavanje dale posebne popuste na svoj asortiman.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Kućni sajmovi

Kare sajam nameštaja trenutno je u toku, a trajaće do ponedeljka, 14. novembra. Popusti se kreću od 30 do čak 40%, a obuhvataju artikle kao što su fotelja Coctail Session, komoda Luxury, klub sto Rome, stolica Urban Desire i drugi.

 

Kućni sajam nameštaja brenda Tahirović iz Novog Pazara otvoren je do nedelje, 13. novembra,  a specijalni sajamski popust iznosi 20%. Tačnije, na redovnih 15% popusta za gotovinsko plaćanje odobreno je još dodatnih 5% popusta.

 

Brend Dallas nameštaj organizuje svoj kućni sajam tokom svih 30 dana novembra, a najavljeni popust od 20% popusta odnosi se na ceo tapacirani program i Dallas Dream asortiman.

 

U salonu Italiana Salotti u Bloku A na Novom Beogradu se takođe do kraja meseca održava Sajam u kući, sa popustima koji idu i do 40%, a u njihovom asortimanu nalaze se sofe sa i bez mehanizma, kao i fotelje i taburei.

Sajamski popusti u ostalim salonima

Tokom trajanja Sajma nameštaja u Beogradu, do 13. novembra, kupovinom u Vitorogovim salonima možete ostvariti popust od dodatnih 10%  na ceo asortiman, dok popusti na odabrane komade idu i do skoro 60%.

Takođe do 13. novembra, kupovinom u prodajnom centru i putem webshopa kompanije Lesnina XXXL možete ostvariti 15% popusta na sav nameštaj, kao i 20% popusta na kompletnu opremu za domaćinstvo.

Brend Feydom do 15. novembra nudi popuste do -20% uz svojim salonima u Beogradu i Novom Sadu.

Sajamski poput od 15 do 25% nudi se i na asortiman brenda Catra Furniture, kao što su ugaona garnitura Plateia, fotelja Cricket i stočić Zen set.

Dallas Company u TC Zmaj u Zemunu nudi tokom trajanja Sajma popust od 20%, koliko na sve artikle daje i brend Soba 23.

Kupovinom do kraja meseca u novosadskom salonu Grand Stil možete ostvariti popust od 10% na određene artikle, dok brend Feydom do 15. novembra nudi popuste do -20% uz svojim salonima u Beogradu i Novom Sadu.

Sajamske cene nudi i Rast, brend koji proizvodi nameštaj od punog drveta visokog kvaliteta, čvrstoće i velike izdržljivosti, a popust do 25% možete ostvariti do 21. novembra.

Trpezarijske stolice koje predlažu dizajneri: Od 70 do 610 evra

$
0
0

Od omaža retro nameštaju, preko vrlo pristupačnih ali dizajnerski savršeno urađenih komada, do udobnih stolica koje su u stanju da „zagrle“ korisnika. 

Nakon preporuka za modele sofa i garnitura za dnevni boravak, u novom izdanju naše rubrike „5 za 5“ petoro poznatih domaćih arhitekata – dizajnera enterijera pomaže vam da skratite potragu za stolicama koje bi se svojom udobnošću, čvrstinom, funkcionalnošću i, naravno, izgledom savršeno uklopile u atmosferu vaše trpezarije.

1. Miloš Milivojević preporučuje: stolica Monk (Prostoria)

Monk stolica predstavlja omaž retro nameštaju. Školjka se sastoji od dve spregnute savijene šperploče tapacirane u tkaninu. Noge mogu biti izrađene od drveta ili od tankih metalnih cevi, koje lično preferiram. Ovaj model u štofu Tundra, koji je korišćen na projektu Apartman 12/10, košta oko 610 evra“ – kaže arhitekta Miloš Milivojević.

Stolica Monk proizvođača Prostoria izbor je Miloša Milivojevića; Foto: Miloš Martinović

2. Line4Design studio preporučuje: stolica Milano (Ginko)

Dizajnerka Jasmina Kukrika preporučuje stolice domaćeg proizvođača jer, kako ističe, dizajn ovih stolica nam daje priliku da ih ne moramo koristiti samo u trpezariji.

Dobra ergonomija pruža udobnost za duže sedenje i uživanje. Štof korišćen u ovom projektu je Mercis, Amsterdam 37. Dimenzije stolice su 52 x 56 i visine 88 cm, a njena cena u ovom štofu oko 190 evra.

Ginkova stolica Milano preporuka je Jasmine Kukrike iz Line4Desing studija; Foto: Slobodan Gošić

3. Studio OBE studio preporučuje: stolice Spezia i Savona (MOD)

„U mnogobrojnim stambenim, kao i u ugostiteljskim objektima imali smo prilike da sarađujemo sa kompanijom MOD furniture. U projektu enterijera za K house korišćene su Spezia i Savona stolice. Dobar kvalitet i precizan dizajn izrade uz svest o detaljima koji čine jedan dobar komad nameštaja, ono je što nas opredeljuje za ovaj brend sa kojim održavamo dugogodišnju saradnju“ – objašnjavaju iz Studija OBE.

Studio OBE ostavio je uspešnu saradnju sa kompanijom MOD furniture; Foto: Relja Ivanić

Veličina stolice Spezia je 58 x 47 cm i visine 46 cm dok je Savona manja – 46 x 46 cm.

Cena ovih stolica je 339 evra za model Spezia i 389 evra za model Savona. Štof koji su iz studija koristili u ovom projektu je Sense. Veličina stolice Spezia je 58 x 47 cm i visine 46 cm dok je Savona manja – 46 x 46 cm.

4. Sonja Brstina preporučuje: stolica Dybvad (JYSK)

„Ovo je model stolice koji je vrlo pristupačan, a dizajnerski savršeno urađen. Metalne nogice koje se podižu na leđa stolice, kružna forma i dimenzija koja nije preglomazna potpuno odgovaraju većini stanova. Siva boja štofa koja je dostupna je uklopiva u svaki enterijer, a klijentima je često preporučujem i zbog njene pristupačne cene koja iznosi oko 70 evra“ – navodi dizajnerka enterijera Sonja Brstina.

Stolica Dybvad brenda JYSK izbor je Sonje Brstine; Foto: Igor Conić

5. Aleksandra Đipanov preporučuje: stolica Etoile (Calligaris)

„Pri izboru trpezarijskih stolica, prvenstveno obraćam pažnju da one odgovore na svoju osnovnu funkciju, odnosno da budu udobne i čvrste, da ‘zagrle’ korisnika, ali ujedno moraju biti i jedinstveni ukrasni, gotovo skulptorski element u enterijeru. Ova stolica svojom elegantnom formom, tananom strukturom i malom težinom ni najmanje ne opterećuje prostor i lako se pomera“ – kaže za naš portal arhitektkinja Aleksandra Đipanov.

Calligarisova stolica Etoile izbor je Aleksandre Đipanov; Foto: Zoran Pucarević

Cena varijante sa drvenim nogicama i tekstilnom presvlakom je 390 evra.

Proizvodi se u dve varijante, sa drvenim ili metalnim nogicama u više nijansi, dimenzije su joj 46 x 57 x visina 90,5 cm, a boja i materijal tapacirunga mogu se birati. Cena varijante za drvenim nogicama i tekstilnom presvlakom je 390 evra.

„Zbog svega gore navedenog, kao i zbog velike mogućnosti transformacije u koloritnom smislu, preporučujem je klijentima jer se lako prilagodi i uklopi u razne enterijerske stilove, što možete videti na primerima nekih enterijera koji su izvedeni po mojim projektima“ – dodaje Đipanov.

 

BONUS – Redakcija Gradnje preporučuje: stolica Sophia (Calligaris)

Ovaj model pre svega karakteriše udobnost, ali i dizajn. Zaobljena forma stolice odgovara zaobljenim ili kružnim stolovima kao u primeru enterijera Sonje Brstine.

Štofovi se mogu birati, a ove stolice mogu biti i u koži. Intreresantna je vidna metalna konstrukcija u crnoj boji, dok se cena ovih stolica kreće oko 230 evra.

Calligaris stolice su odabir redakcije Gradnje; Enterijer: Sonja Brstina, Foto: Igor Conić

U sledećem 5 za 5

U narednom tekstu otkrićemo vam koje modele fotelja predlažu i koje u svojim enterijerima najčešće koriste naši dizajneri enterijera.

Biokamini i gorionici: Ovo su najtraženiji modeli dva domaća brenda

$
0
0

Stižu hladni dani! Evo kako da zagrejete prostor ali i da učinite vaš enterijer vizuelno atraktivnijim i ušuškanijim.

Biokamini kao imitacija uobičajenih kamina na drva sve češće postaju izbor onih koji cene udobnost u dnevnoj ili spavaćoj sobi. A osim što dekorisanje vašeg prostora upotrebom plamena deluje veoma uzbudljivo, biokamine i gorionike možete instalirati gde god želite, nezavisno od bilo koje instalacije.

Za razliku od tradicionalnih varijanti kamina na čvrsta goriva, ova vrsta kamina je laka za održavanje i upotrebu. Sve što treba da uradite jeste da napunite gorionik odgovarajućim gorivom i upalite plamen. Nakog gašenja vatre, u kaminu nema pepela, a nije potrebno ni čistiti ga.

Takođe, kamini ove vrste mogu biti malih dimenzija što je pogodno za ugradnju u stanovima, a u želji da saznamo koji modeli su trenutno na ceni kod kupaca u Srbiji, obratili smo se direktno nekim od proizvođača biokamina i gorionika koji su nas upoznali sa svim značajnim karakteristikama njihovih najtraženijih proizvoda.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Za razliku od tradicionalnih varijanti, biokamini su laki za održavanje i upotrebu; Foto: OvoConcept

Planika FLA3 (OvoConcept)

Iako u ponudi imaju i gasne kamine, najprodavaniji automatski kamin na bioetanol kompanije OvoConcept sa Novog Beograda jeste model Planika FLA3.

Ovaj kamin dolazi u čak 6 standardnih dimenzija (790, 990, 1.190, 1.490, 1.990 i 2.490), a najtraženiji su u veličinama od 990, 1.190 i 1.490 milimetara.

Ono što izdvaja ove kamine je pre svega laka montaža, koja ne zahteva nikakve posebne instalacije (priključci za gorivo, dimnjak itd),već samo struju od 230V – i to je to.

Kako objašnjavaju iz OvoConcepta, druga velika prednost koju njihovi klijenti prepoznaju jeste maksimalna sigurnost i udobnost korišćenja.

Naime ovi kamini ne sagorevaju sam alkohol, već njegova isparenja, te su rezervoar za gorivo i sam gorionik potpuno odvojeni, odnosno sve je unutar kamina.

Kamin Planika FLA3 dolazi u čak 6 standardnih dimenzija; Foto: OvoConcept

Za razliku od kamina na čvrsta goriva, ova vrsta kamina je laka za održavanje i upotrebu.

Kamin se, objašnjavaju dalje iz kompanije OvoConcept,  puni preko automatske pumpe, koja ne dozvoljava da se alkohol prospe.

„Sve zajedno garantuje da je opasnost od bilo kakve havarije svedena na minimum, a pritom kamin ima 10 različitih senzora koji kontrolišu njegov rad, te mi volimo da kažemo da klijenti mogu samo da se opuste i da uživaju u plamenu, a kamin misli o svemu ostalom“ – ističu naši prvi sagovornici.

Svi kamini imaju daljinski upravljač kojim se reguliše visina plamena (ima 6 nivoa), a dodatno se može povezati i na bilo koji smart uređaj ili na SmartHomeSystem (SHS).

Cena od 4.550 do 15.640 evra

Cene kamina zavise, naravno, od dimenzija, a cene FLA3 modela kreću se od 4.550 evra + PDV za veličinu 790 mm, do 15.640 evra + PDV za model od 2.490 mm. U cenu je uključena isporuka i povezivanje u Beogradu, dok se za druge gradove cena isporuke daje na upit.

U cenu povezivanja nije uključen nikakav rad na kućištu kamina (formiranje ili oblaganje), ali iz OvoConcepta navode da su raspoloživi za sve konsultacije kako bi sve bilo urađeno na pravilan način.

Svi kamini imaju daljinski upravljač kojim se reguliše visina plamena; Foto: Ovo Concept
Svi kamini imaju daljinski upravljač kojim se reguliše visina plamena; Foto: Ovo Concept
Kamin ima 10 različitih senzora koji kontrolišu njegov rad; Foto: OvoConcept
Kamin ima 10 različitih senzora koji kontrolišu njegov rad; Foto: OvoConcept

Gorionik LBL Automatic (Bio Nova)

Iz beogradske Bio Nove odmah na početku razgovora naglašavaju da je u slučaju biokamina ili kamina na etilalkohol moguće kupiti samo gorionik – kao mašinu – za produkovanje plamena.

„Samo ložište – prostor u kome se nalazi gorionik može biti čelično, predizolovano spremno za ugradnju, koje mi pravimo po dimenzijama i zahtevu kupca, ili može kupac sam, prateći instrukcije sa našeg veb-sajta izraditi ložište po sopstvenoj želji“ – kažu u Bio Novi.

Dimenzije gorionika se kreću od 26 x 36 cm do 75 x 20,5 cm (gornja vidljiva ploča), dok dimenzije samog kamina zavise od želja kupca, napominju iz beogradske kompanije.

LBL Automatic je linijski automatski gorionik; Foto: Bio Nova

Materijal leđa i plafona mora biti izrađen od negorivih materijala ili materijala koji se neće izmeniti grejanjem.

Najprodavaniji model je čelično predizolovano ložište sa gorionikom LBL Automatic (linijski automatski gorionik) dimenzije Š – 125 cm, V – 80 cm i D – 44cm (bruto), vidljivo Š – 120 cm V – 50 cm i D – 40cm

Cena ovakvog kamina sa gorionikom LBL Automatic je prosečno oko 2.500 evra, dok montaža, isporuka i puštanje u rad nisu uključeni u ovu cenu (zavisno gde se kamin ugrađuje).

„Mi se bavimo izradom isključivo kamina i gorionika na etil alkohol i svi naši proizvodi su patentirani i ispitani u TUV Rheindland u Nemačkoj te poseduju sertifikate za korišćenje u javnim i privatnim prostorima“ – navode u BioNovi.

Što se ugradnje tiče, dodaju da su njihovi  proizvodi su krajnje DIY – što bi značilo je da prilikom instalacije i puštanja u rad potrebno samo ispratiti priloženo uputstvo.

Prateći instrukcije sa veb-sajta kupac može izraditi ložište po sopstvenoj želji; Foto: Bio Nova

Greju kao klima

Ono što je važno reći jeste da je vatra prava i do ovaj gorionik zaista greje. Svaki ovaj gorionik je 3,5KWh energije što greje kao svaka klima od 12000 BTU.

Materijal leđa i plafona (posebno) mora biti izrađen od negorivih materijala ili materijala koji se neće izmeniti grejanjem. Postoje i metode pomoću kojih ova predizolovana ložišta mogu da se upakuju i u komad nameštaja i to se radi po zahtevu klijenata.

Važno je napomenuti da su gorionici industrijski proizvod i kao takvi se ne mogu menjati.

Zidne obloge od drveta: Hit sa sajma u Milanu od sada i u Srbiji

$
0
0

Dizajnerima enterijera će se ovaj proizvod posebno svideti ne samo zato što se ovim letvicama mogu oblagati ravne površine već i zaobljene forme.

Ako ste bili na ovogodišnjem Sajmu nameštaja u Milanu sigurno ste primetili da je na velikom broju štandova korišćen jedan te isti materijal za oblaganje frontova nameštaja.

U pitanju su zidne obloge od furnira u različitim oblicima i veličinama letvica koje proizvodi italijanska fabrika 4design. Lepa vest je da ovaj materijal od sada dostupan i u našoj zemlji zahvaljujući kompaniji Pinoles.

U ponudi su 12 modela u raznim bojama drveta (orah, hrast, ebanovina…) tako da je potrebna samo mašta da bi se dobio dobar komad nameštaja.

Primer korišćenja 4design panela

Drvene letvice za zaobljene površine

Dizajnerima enterijera će se ovaj proizvod posebno svideti ne samo zato što se ovim letvicama mogu oblagati ravne površine već i zaobljene forme.

Ove ploče se lepe na zaobljenu konstrukciju koja se izvodi od gipsa ili od MDF-a.

Mogu se koristiti za oblaganje nameštaja zaobljene forme (na primer, kružna nogica stola ili frontovi zaobljenih kupatilskih elemenata) ili za oblaganje kružnih stubova, zaobljenih zidova i slično.

Paneli za zaobljene površine

Ove ploče koriste se lepe na zaobljenu konstrukciju koja se izvodi od gipsa ili od MDF-a.

Debljina ovih letvica su u zavisnosti od modela od 5,5 do 9 mm dok su dimenzija ploča 100 x 180 i veće ploče od 300 x 120 cm. Manje ploče se uglavnom koriste za oblaganje nameštaja dok veće se upotrebljavaju za oblaganje zidova.

Kao zaštita, potrebno je naneti zaštitni premaz u vidu laka. Ako ne želite da se boja promeni, koristite transparentni mat lak koji ne utiče na promenu boje. Ovi furniri se mogu bajcovati ili farbati.

Cena ovih flexi ploča su oko 300 evra/m2. Potrebno je naručiti celu ploču.

Opšivka zaobljenog nameštaja

Drvene letvice za ravne površine

Za ravne površine koriste se fiksne letvice koje su već zalepljene na MDF. Leđa su im takođe obrađena u furniru koji može biti isti kao boja prednje strane sa letvicama ili se može odabrati neka druga nijansa.

Debljina ploče u zavisnosti od modela iznosi od 19 do 21 mm, a veličina ploče je 300 x 120 cm.

Cena ovih ploča je od 300 do 400 evra/m2 u zavisnosti od modela.

Model fiksnih letvica 4design model S6P13 u beljenom hrastu za ravne površine. Letvice dolaze zalepljene na MDF ploču; Foto: Gradnja.rs

Drvene letvice za oblaganje zidova

Za oblaganje zidova koriste se TNT ploče, odnosno tanke ploča sa drvenim letvicama koje su zalepljene na karton. Ove ploče se koriste za oblaganje zidova i drugih čvrstih površina.

Ove ploče se, osim na zidove, mogu lepiti i na bilo koji sirovi materijal poput MDF-a, iverice ili špera.

Debljine ovih ploča su od 3,5 do 5,5 mm i nisu predviđene za savijanje ali mogu da podnesu male radijuse. Dimenzija ploče su 313 x 120 cm.

Cena TNT ploča je nešto povoljnija i iznosi oko 200 evra/m2.

Ove ploče se, osim na zidove, mogu lepiti i na bilo koji sirovi materijal poput MDF-a, iverice ili špera.

Tanke ploče za oblaganje zidova. Model Ebony S6P10 i Wave P22 brenda 4design
Tanke ploče za oblaganje zidova. Model Ebony S6P10 i Wave P22 brenda 4design; Foto: Gradnja.rs

Gde kupiti

4design zidne obloge dostupne su u Srbiji zahvaljujući beogradskoj kompaniji Pinoles.

Primeri sa sajma u Milanu

A kako su ove ploče korišćene na sajmu u Milanu, pogledajte u foto-galeriji:

Opšivka zaobljenog nameštaja
Opšivka zaobljenog nameštaja
Garderober u drvetu
Garderober u drvetu
Drvene letvice na kupatilskom nameštaju
Drvene letvice na kupatilskom nameštaju

Pronađite inspiraciju

Primer korišćenja 4desing panela
Primer korišćenja 4desing panela
Paneli za zaobljene površine
Paneli za zaobljene površine

Lagan, izdržljiv, efektan: Ovaj domaći nameštaj bismo rado videli u baštama naših kafića i restorana

$
0
0

Ove stolice, stolovi i fotelje napravljeni su tako da traju dugo, dobro izgledaju ali i da se mogu proizvesti u većim količinama u kratkom roku.

Sa ponudom domaćeg brenda Garda iz Valjeva upoznati smo još od Sajma nameštaja 2018. godine kada su nam privukli pažnju prelepim metalnim nameštajem za dvorišta i terase.

Od tada je ovaj brend postao veoma poznat i cenjen kod arhitekata zbog čega su i cene bile odgovarajuće. Ovog puta, Garda nam predstavlja novu kolekciju povoljnijeg nameštaja koja je pre svega namenjena HoReCa sektoru.

Ovu kolekciju pod nazivom „Linija C“ čine stolice, stolovi, ležaljke, klub stočići, fotelje, sofe, barski stolovi i stolice kao i dekorativni elementi za bašte poput žardinjera i saksija. Nova linija nameštaja je svedena i pročišćena u cilju pristupačnosti i proizvodnje većih količina u kraćem roku.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Lica iza Garda nameštaja: AM studio/ Milan Karisik i Anica Andrić

Ovaj outdoor nameštaj je sveden i pročišćen u cilju pristupačnosti i proizvodnje većih količina u kraćem roku.

Iza svih segmenata proizvodnje kolekcije nove kolekcije – od dizajna, preko nabavke materijala do gotovog proizvoda – stoji porodična kompanija ANIMO d.o.o. iz Valjeva.

Mi smo razgovarali sa Milanom i Anicom iz AM Studija, art direktorima Garde, o novoj kolekciji nameštaja koji je i ovog puta napravljen o čvrstog i otpornog materijala – metala.

“Metal, kao osnovni materijal, proizvodima obezbeđuje čvrstinu i otpornost, dok im ergonomski oblik daje elegantnu oblinu. To ih čini dopadljivim i udobnim, a boravak u određenom ambijentu prijatnim i opuštajućim.” – kažu za naš portal.

Rupice na sedištima stolica i prorezi na ploči stola i klupe sprečavaju sakupljanje i zadržavanje vode i omogućavaju lakše prenošenje što je veoma zgodno za sve vlasnike kafića i restorana.

Stolice se mogu ređati jedna na drugu; Foto: Garda

Lako uklapanje jedna u drugu

Stolice sa tapaciranim sedalnim delom i kanapom na rukonaslonu i leđima uklapaju se sa metalnim stolom prečnika 80 ili 90 cm.

“Stolice, fotelje i sofe jednostavno se uklapaju jedna u drugu tako da zauzimaju manje prostora kada ih ne koristite.” – kažu art direktori Garde.

Sjajna vest je da cena stolice kreću od 80 evra što ih čini pristupačnim za kupovinu u velikom broju što je krucijalno pri opremanju svakog kafića i restorana.

Rupice na sedištima stolica i prorezi na ploči stola i klupe sprečavaju sakupljanje i zadržavanje vode; Foto: Garda

Sami sastavite svoju konfiguraciju sedenja

Modularna garnitura Combo je veoma interesantna jer se uz pomoć modula dimenzija 78×78 cm mogu formirati različiti komadi nameštaja kao što su puf, fotelja, dvosedi, trosedi, ugaone garniture.

Garnituri Combo možete pridružiti stočić u efektnoj boji kako biste napravili celu kompoziciju.

Garda Combo modularna sofa i stolić; Foto: Garda

Klupe za dvoje

Osim klasičnih stolica, veoma interesantne su i klupe za sedenje. Ova metalna klupa dužine 129cm pogodna za sedenje dve osobe.

“Metal je zaštićen od korozije u svim vremenskim uslovima, a klupe su uklopive jedna u drugu de se lako mogu odložiti.” – kažu iz Garde.

Nero klupa i sto; Foto: Garda

Žardinjere u tri dimenzije

Saksije/žardinjere Tondo proizvode se u tri dimenzije: prečnika 35/visine 85 cm, prečnika 40/visine 60 cm i najveća prečnika 90 cm/visine 100 cm. Osim u baštama, ove saksije super izgledaju i u enterijerima.

Kao bitan element uređenja eksterijera jesu i Žardinjere većih dimenzija; Foto: Garda

Osim u baštama, ove velike saksije super izgledaju i u enterijerima.

Žardinjera Tondo prečnika 90 cm i visine 100 cm; Foto: Garda
Klub stolić Bianca je izveden od metala i njegova cena je od 102 evra dok je žardinjera Kino cenom od 287 evra. Fotelja Bianca sa naslonom od kanapa i tapaciranim sedalnim delom ima cenu od 257 evra; Foto: Garda

Bar stolice i stolovi

HoReCa sektor ima potrebu i za bar stolicama i stolovima. Tako bar stolice koštaju od 125 evra, dok su stolovi od 265 evra (sa PDV-om).

Bianca barska stolica sa tapaciranim sedalnim delom i naslonom od kanapa . Cena 155 evra; Foto: Garda

Održavanje u mašini

Pored estetike i udobnosti, bitno je i održavanje pogotovo jer ovaj nameštaj stoji napolju. Navlake ovog nameštaja veoma se lako i brzo skidaju i peru u veš mašini na 30°C.

Taor klub stolići se proizvode u tri dimenzije; Foto: Garda

Lako servisiranje

“Posle intenzivnog korišćenja tokom sezone, nameštaj možemo osvežiti zamenom delova, reparacijom, potpunom promenom ili obnavljanjem postojeće boje konstrukcije i promenom dezena štofa.” – kažu na kraju Milan i Anica za naš portal.

Skidanje navlaka jastuka na rajsferšlus; Foto: Garda

Stolice Stark i stočić Starkić: Studentski projekat koji vredi podržati

$
0
0

Ova vizuelno atraktivna kolekcija može biti deo galerijskog, konferencijskog, hotelskog ili stambenog ambijenta i stoga je idealna za masovnu proizvodnju. Zainteresovani?

Portal Dizajn enterijera predstavio je projekat dizajna ovog zanimljivog seta stolica sa stočićem, koji kao autorka koncepta potpisuje Selena Vunjerović, studentkinja završne, treće godine osnovnih strukovnih studija na Beogradskoj akademiji poslovnih i umetničkih studija (BAPUSS), na Odseku za umetnost i dizajn.

Stolice nazvane Stark i njihov „mlađi brat“, stočić Starkić, nastali su kao projektni zadatak u okviru predmeta Osnove nameštaja 1, a ideja je, kako kaže autorka, bila stvaranje kolekcije koja je po svojoj estetici neobična i bezvremenska, a takođe i interaktivna jer funkcioniše zajedno sa psihologijom posmatrača.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Stolica Stark i stočić Starkić; Vizuelizacija: Selena Vunjerović

Stil seta inspirisan je Bauhausom, te stolice dobijaju nemačko ime Stark što znači jak/jaka, opisujući tako sam dizajn.

Set je, kako naglašava Selena, namenjen „za neke i za sve, zavisi od posmatrača, kupca, korisnika”, a može biti deo galerijskog, konferencijskog, hotelskog, stambenog ambijenta…

Stark set se pravi od dva tipa potkonstrukcije – plastificiranih čeličnih ili prohromskih cevi i od dva tipa sedalnog dela, kože ili špera. Materijali se mogu kombinovati u zavisnosti od željenog izgleda.

S obzirom na to da je stil seta inspirisan nemačkom školom Bauhaus, stolice dobijaju nemačko ime Stark što znači jak/jaka, opisujući tako sam dizajn, dok stočić kao manja verzija stolice dobija ime Starkić, objasnila je studentkinja BAPUSS-a.

Stark set se pravi od dva tipa potkonstrukcije ; Vizuelizacija: Selena Vunjerović

Kako podržati projekat

Dalja budućnost ovakvog idejnog koncepta je neizvesna, ali sa potencijalom, te da Stark svakako zahteva vreme kako za dalju razradu, tako i za osluškivanje tržišta i proizvodnih mogućnosti.

“Bilo bi dragoceno kada bi se veza između idejnog tvorca i industrije izgradila tako da rezultira zajedničkim projektom. Bilo bi to veliko dobro za obe strane, a i za korisnike, jer bismo na taj način mogli da stvaramo smislenije i dugovečnije proizvode”, zaključuje Jugoslava Kljakić Donić.

Više o ovom projektu, pročitajte ovde.

Od diplomatije do keramike: Studio Gazar iz Beograda pravi ove unikatne glinene komade

$
0
0

Midheta Agić sa diplomom iz međunarodnih odnosa, predstavlja nam dekorativne komade koji su jedinstveni i neponovljivi, amorfni, fludni i uglavnom… nesavršeni!

U njihovoj kolekciji možete pronaći različite forme i komade koji mesto mogu da nađu u skoro svakom enterijeru. Svaki Gazarov produkt/komad je jedinstven i neponovljiv budući da sa živom materijom nikad nije moguće dobiti potpuno identičan izraz.

Gazar predstavlja jednu veoma fluidnu formu podložnu konstantnim, svesnim promenama na putu pronalaska onog najboljeg i najpoželjnijeg oblika. Sa fokusom na minimalističku estetiku, studio izrađuje keramiku inspirisanu prirodnim elementima, komadi su jedinstveni i neponovljivi, amorfni, fludni i uglavnom nesavršeni.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Model Fio (250 evra); Foto: Gazar

Primarno estetska namena

Keramiku prati i izrada određenih komada osvetljenja, lampi sa bazom napravljenom od gline, poneki stakleni komad i komadi nameštaja sa primarno estetskom namenom.

Inspiracija uglavnom dolazi iz spoljnog sveta. Svaki komad je isključivo inspirisan prirodom i prostorom koji je pod uticajem zemlje, sunca i vode.

Model Mon (150 evra); Foto: Gazar

Gazar je prostor gde moj unutrašnji glas dobija svoju konkretnu materijalizaciju kroz različite
forme i komade.

S druge strane, Gazarovu osnivačicu i kreativnu direktorku Midhetu Agić intrigiraju ljudske nesavršenosti, „prostori“ koji da bi bili shvaćeni, moraju prethodno biti opipani – što ne spada pod klasični ideal lepog i oprečnosti koje nas teraju da kroz dodir i osećaj proživimo iznova ceo proces nastajanja.

Usled svega toga nastaje i inspiracija za sve novo što kasnije vidimo kao određeni funkcionalni ili dekorativni komad.

“Za mene, Gazar je prostor gde moj unutrašnji glas dobija svoju konkretnu materijalizaciju kroz različite forme i komade koji mesto mogu da nađu u skoro svakom enterijeru” – kaže Agić, koja za sebe kaže da je „self-taught“ keramičarka sa diplomom Međunarodnih odnosa i diplomatije, nekoliko usputnih sertifikata dizajna i sa „izrazito jakim unutrašnjim glasom za stvaranje“.

Model Yen (230 evra); Foto: Gazar

Unutrašnja ispunjenost nemerljiva

Ono što je Gazar sada, verovatno će ostati i u budućnosti. U nekom momentu pred nama Midheta kaže da će verovatno početi da eksperimentiše i sa drugim materijalima i formama, što u svakom slučaju, inicijalnom idejom ne bi trebalo uveliko da odstupa od onoga što sada Gazar jeste.

“Najveća satisfakcija u celom poslu jeste stvarati sopstvenim rukama, stvarati nešto ni iz čega i mislim da se stepen te unutrašnje ispunjenosti jednim takvim činom, teško može meriti sa bilo kakvim drugim poslom u mom životu trenutno”, kaže naš portal Agić, inače rođena u Bosni, a od 2018. na adresi u Beogradu.

Model Hou (140 evra); Foto: Gazar

Zbog kompleksnosti izrade i procesa stvaranja komada, Midheta sumnja da će se ikada u potpunosti posvetiti izradi isključivo od stakla.

Studio Gazar radi sa prirodnim materijalima, glinom, s vremena na vreme kamenom, dok postoje i velike tendencije za upotrebom stakla.

Staklo je nešto čime je Midheta fascinirana već duži vremenski period, međutim, nažalost, zbog kompleksnosti izrade i procesa stvaranja komada od stakla, sumnja da će se ikada u potpunosti posvetiti izradi isključivo od tog materijala.

Model Lou (220 evra); Foto: Gazar

Estetika pročiščene umetnosti

Na pitanje kako bi opisala svoju filozofiju dizajna Midheta kaže da bi izabrala termin minimalizma – estetike nenametanja, proste, suštinske i oslobođene bilo kakvih nepotrebnih ideja.

“Ako uzmemo u obzir da različite estetike pokreću i niz različitih telesnih i mentalnih reakcija, onda bih rekla da sam zaista srećna što mogu ponuditi jednu estetiku pročišćene umetnosti. Koja kao sredstvo predstavlja propagiranje određenih ideja. Pre svega ideje da je manje nekada/uglavnom više. I da je sva kompleksnost koju čovek dodaje, nepotrebna”, kaže naša sagovornica.

Model Gio (150 evra); Foto: Gazar

Best-selleri su uglavnom svi komadi koji su izrađeni od beton sive gline, jako šturi, oštri i svojom estetikom, pomalo primitivni.

Kako dodaje, sa aspekta potražnje best-selleri su uglavnom svi komadi koji su izrađeni od beton sive gline, jako šturi, oštri i svojom estetikom, pomalo primitivni. Iz Midhetine perspektive, jedan određeni komad ne postoji – svi su uvek najlepši, ali istovremeno i najlošiji.

Za sada, određeni broj komada je izložen u okviru salonsko-izložbenog huba (Hatchub) u Beogradu. Većina komada je made to order što znači da se od samog početka modeli izrađuju direktno u komunikaciji sa kupcem.

Foto-galerija

Foto: Gazar
Foto: Gazar
Foto: Gazar
Foto: Gazar
Foto: Gazar
Foto: Gazar
Model Hou (140 evra); Foto: Gazar
Model Hou (140 evra); Foto: Gazar
Foto: Gazar
Foto: Gazar
Foto: Gazar
Foto: Gazar
Model Fio (250 evra); Foto: Gazar
Model Fio (250 evra); Foto: Gazar
Foto: Gazar
Foto: Gazar

Mermerne pločice zvane luksuz: Ovo su najatraktivniji modeli velikih formata iz Italije

$
0
0

Ako tražite pločice koje će vas fascinirati svojim veličinama, koloritom i šarama, na pravom ste mestu. Ovo su najluksuznije pločice koje se mogu naći na našem tržištu!

Osim na zidovima kuhinje i kupatila, dizajneri enterijera postavljaju mermerne pločice kao radne ploče u kuhinji, obloge zidova u dnevnoj sobi ili kao uzglavlja kreveta. Da bi ovo izgledalo dobro, koriste se kvalitetne pločice velikih formata. U salonu EuroDOM u Beogradu pronašli smo velike pločice koje možete iskoristiti za ovakav luksuzan dizajn.

Iako su zahtevnije za postavku, veliki formati pločica u dimenzijama 120 x 280 cm ili 160 x 320 cm imaju šare koje su neprekinute punom visinom te samim tim izgledaju bogato i raskošno.

Mi smo izabrali naše favorite među velikim formatima i prikazujemo ih zajedno sa maloprodajnim cenama. Ove pločice se proizvode i u manjim dimenzijama čije su cene nešto povoljnije. Pa krenimo redom!

Srodni članci na portalu Gradnja

Žile u paleti od svetlo bež do crne

Florimova serija Nature mood je na prikazanoj kuhinji postavljena kao backspash, zidna obloga iza polica, obloga šanka ali i kao radna ploča. U pitanju je boja Tundra sa žilama u paleti od svetlo bež do crne. Zbog toga se lepo slaže sa tamnijim furnirima.

Najveći format ove pločice je 120 x 280 centimetara. Orijentaciona cena je oko 105–115 evra/m² u zavisnosti od završne obrade, mat ili sjaj.

Pločica na radnoj ploči i zidu kuhinje, Florim, Nature Mood, Tundra; Foto: Sara Pilipović

Veliki formati pločica imaju šare koje su neprekinute punom visinom te samom tim izgleda bogato i raskošno.

Policroma pločice u teksturi mermera su iz serije Credit. Ovo je najekskluzivniji, dizajnerski brend iz grupacije Florim. Svaka serija ima potpis dizajnera i svoju filozofiju i ideju.

Serija Policroma je delo dizajnerke Cristine Celestino. Sa mermerima u ovoj seriji je kombinovane su i jednobojne pločice u pastelnim tonovima. Boje s leva na desno su: Breccia – Alpi – Cippolino – Valtoce – Cipria – Lichene.

Najveći format pločice jeste 120 x 240 centimetara, a orijentacionalna cena ove keramike je 160-175 evra/m² i zavisi od završne obrade mat ili sjaj.

Dizajnerka je osmislila u ovim bojama i dekore koji su kombinacija jednobojne i mermerne nijanse u geometričnim formama. Cena dekora je nešto veća i iznosi oko 265 evra/m².

Najeksluzivnija serija Florim: Credit, Policroma: boje  Breccia – Alpi – Cippolino – Valtoce – Cipria – Lichene.  Foto: Sara Pilipović

Mermerne pločice i u dnevnom boravku

Oblaganje zidova mermernim pločicama daće prostoru luksuzan izgled. Trenutno je vrlo aktuelno da se zidovi dnevnih soba dekorišu mermenim pločicama. Osim oblaganja kamina, u primeru iz salona, one su korišćeni i na zidovima iza otvorenih polica.

Prikazana pločica je Florim iz serije Nature mood, boja Riverbad. Format ove pločice je 120×280 centimetara, a orijentaciona cena je oko 105–115 evra/m² u zavisnosti od završne obrade, mat ili sjaj.

Osim ove velike, u ponudi su i pločice manjih dimenzija.

Oblaganje zidova mermernim pločicama iz serije Nature mood  Foto: Sara Pilipović

Mermer zajedno sa dekorom

Luksuzan izgled kupatila postićićete korišćenjem mermerne pločice zajedno sa dekorom na manjoj površini.

Tako je u ovom kupatilu korišćena pločica iz serije Nature mood, boja Glacier, u formatu 120×280 centimetara.

Cena ove pločice je oko 105–115 evra/m² u zavisnosti od završne obrade, mat ili sjaj.

Dekor iza umivaonika jeste serija Nature Mood, Franch Herringbone Mix 32,5 x 45,6 cm. Cena po komadu je cena 33 evra.

Luksuzan izgled kupatila sa kombinacijom mermera i dekor pločice iz jedne serije Nature Mood. Foto: Sara Pilipović

Od boje oniksa do plave

Vrlo aktuelna serija brenda Florim jeste Luxury Design, serija Les Bijoux. Pored mermera plave boje u seriji su i neutralne nijanse.

Na slici su prikazane boje (s desna na levo): Onyx, Blanche i Solid Blue u najvećem formatu 120 x 280 cm. Cena ovih mermera je oko 105–115 evra/m² zavisno od završne obrade, mat ili sjaj.

Brend Florim, Luxury Design, serija Les Bijoux. Foto: Sara Pilipović

Ako je kupatilo vizuelno povezano sa spavaćom sobom, ono mora biti uređeno luksuzno.

Ako je kupatilo vizuelno povezano sa spavaćom sobom, ono mora biti uređeno luksuzno. U ovom primeru korišćena je pločica Florim, Creative Design, serija Nature mood, boja Riverbad.

Najveći format ove serije je 120 x 280 cm, a cena je oko 105–115 evra/m² i zavisi od završne obrade, mat ili sjaj.

Pločice Creative Design, serija Nature mood, boja Riverbad postavljene su na zidu kupatila i kao detalj slike na zidu; Foto: Sara Pilipović

Mermerna pločica kao uzglavlje kreveta

Zid iza kreveta će izgledati raskošno, a ujedno će biti i lak za održavanje, ukoliko se obloži pločicama.

Tako je u ovom primeru postavljen plavi mermer brend Cedit, serija Araldica koju je dizajnirao Federico Pepe.

Boja pločice je Base Blu, a njen najveći format je 120 x 240 cm i završna obrada glossy. Ovo je ujedno i najskuplja pločica sa cenom od oko 370 evra/m².

Uzglavlje kreveta izvedeno od Florimovih najluksuznijih pločica brenda Cedit, serija Araldica. Foto: Sara Pilipović

I kamen i mermer

Pločica koja je izgleda nešto između kamena i mermera upotrebljena je prilikom dizajna ovog prijemnog pulta.

Ovo je Architectural Design, serija Plimatech, boja Plimagray 03 u formatu 120 x 280 centimetara.

Cena ove serije je oko 100 evra/m² dok su pločice manjeg formata povoljnije.

Nepogrešiva kombinacija pločice iz serije Plimatech i crne boje prilikom dizajna; Foto: Sara Pilipović

Gde ovo kupiti?

Više informacija o Florim mermernim pločicama potražite na sajtu EuroDOM-a.

Kameno doba? Svet ovog beogradskog studija satkan je (ipak) od vune

$
0
0

Ne postoji mašina na ovom svetu koja može zameniti ljudske ruke i zato su svaka njihova prostirka, tabure ili jastuk apsolutni unikat.

Kada spojite tehnologiju i umetnost – nastane Stone Age Design, jer bez tehnologije nije moguće stvoriti ovakvu vrstu umetnosti kao što su ovi predmeti od vune. Čitav ovaj brend postoji samo godinu i po dana i bavi se izradom podnih prostirki, taburea i jastuka od vune.

Sve što se izrađuje je ručni rad u potpunosti. Ideja je potekla od ljubavi prema vuni kao materijalu koji ima toliko puno kvaliteta. Takođe, cilj je bio uvesti vunu u svet modernog dizajna gde će ona poprimiti unikatan oblik, a i dalje će sama po sebi predstavljati sinonim za kvalitet i dugotrajnost.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Vuna predstavlja sinonim za kvalitet i dugotrajnost; Foto: Martin Sarovski

Izuzetna mekoća vunenih kamenčića

Stone Age se bavi izradom podnih prostirki od Merino vune mekoće 19 mikrona.

Prostirke se izrađuju tako što se prave “kamenčići“ od vune koji se kasnije spajaju u celinu i predstavljaju imitaciju kamene staze.

Prostirka izgleda kao da je sačinjena od kamenja, a u stvari je izuzetno mekana jer je napravljena od čiste vune.

Za izradu podnih prostirki korišćena je Merino vune mekoće 19 mikrona; Foto: Martin Sarovski

Mogu biti u ulozi taburea ili jastuka, a mogu i biti samo detalj u prostoru koji upotpunjuje čitav enterijer.

Pored prostirki, nešto kasnije, pokrenuta je i izrada taburea i jastuka koji su takođe od vune, ručno izrađeni.

Ideja je da imitiraju veliko kamenje, a takav unikatni dizajn doprinosi tome da prostor bude u skladu sa prirodom.

Dimenzije diktiraju njihovu namenu. Mogu biti u ulozi taburea ili jastuka, a mogu i biti samo detalj u prostoru koji upotpunjuje čitav enterijer.

Vrlo su realistični pojedinačno, ali kada su u grupi postiže se pravi efekat kamenja iz prirode.

U grupi se postiže pravi efekat kamenja iz prirode; Foto: Martin Sarovski

Održavanje i medicinki aspekt

„Cilj našeg rada je da se vuna prepozna kao izuzetan materijal i da se što više primenjuje u modernom dizajnu enterijera i umetnosti, jer je nezamenljiva kada su u pitanju određene karakteristike vezane za održavanje ili čak i karakteristike materijala sa medicinskog aspekta“, kaže za naš portal Tijana Marjanović.

Inspiracija za izradu potiče od same ljubavi prema dizajnu enterijera sa kojim je njihov posao usko povezan i mogućnost da neko u svom domu ima nešto jedinstveno i unikatno napravljeno isključivo prema njegovim željama.

Ne postoji mašina na ovom svetu koja može zameniti ljudske ruke i zato je svaki naš proizvod apsolutni unikat.

Materijal koji je zastupljen u njihovoj ponudi je australijska Merino vuna i domaća vuna koja potiče iz Srbije i tu se i obrađuje za dalju upotrebu.

Još jedan od materijala koji se koristi u izradi su silikonske kuglice koje ispunjavaju unutrašnjost velikog kamenja, dok su prostirke u potpunosti napravljene od Merino vune i nemaju u sebi ništa osim vune.

Cilj korišćenja silikonskih kuglica za punjenje kamenja je lako održavanje i sušenje kamena nakon pranja.

„Takođe je cilj približiti kupcima i saradnicima šta to predstavlja ručna izrada. Ne postoji mašina na ovom svetu koja može zameniti ljudske ruke i zato je svaki naš proizvod apsolutni unikat“ – kaže naša sagovornica.

Svaki njihov proizvod je apsolutni unikat; Foto: Martin Sarovski

Efekat prirodnih materijala u prostoru

Najprodavanjiji modeli prostirki su Marble i Mexican beach pebbles, prostirke u beloj i crnoj boji.

Za takav dizajn je do sada bilo najviše interesovanja jer kamenčići podsećaju na mermer ili kamenje sa egzotičnih destinacija, pa se kao takvi odlično uklapaju u kupatilske ambijente i daju doživljaj spa centra.

Svaki kupac koji želi da se enterijer njegovog doma izdvaja od svega ostalog treba da ima nešto iz Stone Age ponude. Pored unikatnog dizajna Stone Age nije samo estetika.

„Nama je stalo do prirode i dajemo na značaju – efektu koji prave prirodni materijali u prostoru“ – objašnjava za Gradnju  Marjanović.

Kamenje ispunjavaju kamene kuglice; Foto: Martin Sarovski

Želja u budućnosti nam je nesvakidašnji dizajn nameštaja koji će biti kombinacija vune i drveta.

Suvišno je pominjati koliko su prirodni materijali poželjniji u prostoru u kojem boravite svakodnevno kada se posmatra sa zdravstvenog aspekta.

Stone Age će trajati u vašem domu i zbog toga je važno sa kakvim materijalima dolazite u kontakt na svakodnevnom nivou.

„Želja u budućnosti nam je nesvakidašnji dizajn nameštaja koji će biti kombinacija vune i drveta i koji će kao i do sada predstavljati kvalitet, prirodu, umetnost i kreativnost“ kaže Tijana Marjanović.

Prirodni materijali poželjniji u prostoru i sa zdravstvenog aspekta; Foto: Martin Sarovski

Dogovor na licu mesta

Njihovi radovi se mogu videti uživo u lokalima saradnika kao sto su Mermeta i Eurodom. U narednom periodu Stone Age će raditi u sklopu predivnog show rooma Dalmata koji se nalazi u K districtu, gde će ujedno i biti njihovo sedište.

Tamo će kupci moći da pogledaju uzorke i realne modele taburea i jastuka u prostoru i dobiti smernice i savete za odabir “kamenja” koje bi se najbolje uklopilo u njihov ambijent.

Postoji mogućnost dolaska na kućnu adresu gde se tom prilikom donose uzorci i na licu mesta dogovara izgled i dimenzije prostirke, taburea ili jastuka.

Rok isporuke je između 10 i 40 dana, u zavisnosti od dimenzija artikla koji je poručen i trenutnog obima posla. Svaki kamen se izrađuje ručno, a to je nešto što iziskuje puno vremena i strpljenja.

Svaki kamen se izrađuje ručno; Foto: Martin Sarovski

Rad sa vunom je vrlo zahtevan i ponekad nepredvidiv, jer se vuna ponaša kao živo biće sa kojim morate biti vrlo pažljivi.

Iza brenda stoji tridesetogodišnja Tijana Marjanović iz Beograda, koja je i sama davno započela rad sa vunom i pokrenula čitavu izradu kojom se sada bavi tim ljudi.

Po struci je inženjer tehnologije. Određena znanja iz tekstilnog inženjerstva koja se proučavaju u sklopu tehnologije bila su od velike pomoći za početak rada sa vunom, jer rad i obrada vune spadaju u tehnološke procese.

Pored kreativnosti, potrebno je i neko znanje o vunenim vlaknima i o tome kako se vuna ponaša u određenim uslovima.

Ipak i pored svog znanja, rad sa vunom je vrlo zahtevan i ponekad nepredvidiv jer se vuna ponaša kao živo biće sa kojim morate biti vrlo pažljivi.

Pogodna za oblikovanje ako umete s njom

Nakon početnog rada sa vunom iz hobija, došla je na ideju da se vuna može ozbiljno primeniti, a takođe uz pomoć nje iskazati kreativnost u dizajniranju jer je vrlo pogodna za oblikovanje, ako umete s njom.

Početni proizvod su bile samo prostirke koje su zbog svog dizajna privukle veliku pažnju. Nakon nekog vremena usledile su ideje o još nekim imitacijama kamenja i kako bi se one koristile u prostoru.

Iako je tehnologija vrlo interesantna za rad i izučavanje, uvek je volela poslove u kojima se može izraziti kreativnost.

Foto-galerija

Svet Brenda Stone Age satkan je od vune; Foto: Martin Sarovski
Svet Brenda Stone Age satkan je od vune; Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski
Foto: Martin Sarovski

I udobno i efektno: TOP 10 fotelja u italijanskom salonu nameštaja Emmeti

$
0
0

U koži ili u štofu? Fiksne ili rotirajuće? Solo ili u paru? Odabrali smo za vas najbolje fotelje koje će se sjajno uklopiti u ambijent vaših dnevnih soba ali i poslovnih prostora.

Opremate enterijer i pitate se šta je u trendu? Najbolji način da sagledate šta je trenutno aktuelno po pitanju trendova u svetu enterijera jeste da obiđete salone italijanskog nameštaja Emmeti u Beogradu i Novom Sadu i to saznajte iz prve ruke.

Mi smo za vas obišli ove velike salone, sa napomenom da novosadski ima čak 1.700 kvadrata i najveći je salon italijanskog nameštaja u Srbiji, i proverili šta se sve u ponudi kvalitetnih brendova nalazi od fotelja.

Primetili smo da su u trendu potpuno tapacirane fotelje izvedene u perivim štofovima ili u koži. Uglavnom su sa rukonaslonima, izuzetno udobne i kompaktne, te se mogu koristiti i za velike ali i za manje stanove. S obzirom da su manjih dimenzije, vrlo često se postavljaju u paru.

Kabaste i velike fotelje definitivno su izašle iz trenda, a njih su zamenile skladne fotelje, često rotirajuće, bez drvenih detalja…

A koji modeli su nama zapali za oko pogledajte u redovima ispod.

Srodni članci na portalu Gradnja:

 

1. Bea Low: Prava mera kože i štofa

Fotelje Bea Low u kombinaciji kožnih leža i štofa na sedećem delu brenda Nicoline Italia. Foto: Gradnja.rs

Fotelje Bea Low je model koji kupci vole jer je udobna i izgleda sjajno. Model u salonu je u kombinaciji koža i štof, a može da se poruči da kompletno bude u koži ili pak u štofu.

Dimenzije fotelje su 75x85cm i visine 75 cm, a u ponudi je i model sa višim naslonom.

Cena izloženog modela sa leđima u koži je 227.200 dinara.

 

2. Fotelja Ghirla: Savršeno idu u paru 

Jedan od trenutno najaktuelnijih oblika fotelje: model Ghirla Nicoline Italia. Foto: Gradnja.rs

Još jedan model fotelje za ljubitelje kombinacije kože i štofa jeste Ghirla italijanskog brenda Nicoline. Ova fotelja je manjih dimenzija: 78×81 visine 70 centimetara pa se uglavnom postavljaju dve, jedna do druge.

Ovaj model se proizvodi i kao rotirajuća fotelja sa centralnom metalnom nogicom, a oblik ove fotelje je trenutno jedan od najaktuelnijih u dizajnu enterijera.

Cena ove fotelje sa leđima u koži je 184.550 dinara.

 

3. Nest: I udobna i efektna

Fotelje Nest, proizvođača Nicoline Italia se najčešće postavljaju u paru. Foto: Gradnja.rs

Potpuno tapacirane fotelje pod nazivom Nest italijanskog proizvođača Nicoline em su udobne em će izgledaju savršeno u prostoru.

Ove fotelje mogu se poručiti i kao rotirajuće fotelje, a njihove dimenzije su 90×85 i visine 75 cm. Uz fotelju se može poručiti i tabure za noge.

Cena izloženog modela fotelje u koži je 228.250 dinara.

 

4. Lady: Klasika u savremenom ruhu

Nicoline Italia, model Lady sa fiksnom bazom. Foto: Gradnja.rs

Ovo je klasika u savremenom ruhu. Fotelja Lady od Nicoline može biti rotirajuća ili fiksna. Izloženi model je u zelenom štofu sa fiksnom bazom u dimenzijama 76×86 i visine 73 centimetra.

Cena izloženog modela je 200.100 dinara.

 

5. Lady swivel: Kompaktne a udobne

Nicoline Italia, model Lady swivel sa rotirajućom bazom. Foto: Gradnja.rs

Isti model Lady samo na okretanje se zove Lady swivel. Vrlo je udobna a zbog svojih kompaktnih dimenzija uglavnom se postavlja u paru.

Cena izloženog modela je 200.100 dinara.

 

6. Dia: Za dremku uz knjigu

Dia fotelja u koži sa metalnim nogicama. Foto: Gradnja.rs

Dia fotelja brenda Nicoline Italia se proizvodi u koži ili štofu, sa metalnim nogicama. Vrlo je udobna i dobra je preporuka za sve ljubitelje knjiga.

Sa dimenzijama 81×85 cm može da stoji samostalno ili u paru.

Cena modela u koži je 208.000 dinara.

Evo kako izgledaju u enterijeru stana u Beogradu kada su u paru:

Dizajn enterijera arhitektice Sonje Brstine sa foteljama Dia. Foto: Igor Conić

 

7. Coco: Idealna za manje prostore

Za manje stanove idealan je model Coco brenda Calligaris. Foto: Gradnja.rs

Ako vam je potrebna fotelja manjih dimenzija za stan ili možda čekaonicu poslovnog prostora, onda je dobar izbor model Coco brenda Calligaris.

Ova fotelja bez rukonaslona je dimenzija 70×80 i visine 79 cm, sa metalnim crnim nogicama.

Cena modela je 131.500 dinara.

 

8. Randez vous: Za idealan spoj

Brend Calligaris ponudio je modele fotelja manjih dimenzija kao što je Randez Vous. Foto: Gradnja.rs

Još jedan model manjih dimenzija jeste fotelja Randez vous brenda Calligaris. Dimenzije ove fotelje su svega 75 x 69 i visine 75 cm što ih čini vrlo pogodnom za male prostore. Njihov šarm fascinira na prvi pogled.

Cena modela je 191.000 dinara.

 

9. Drive: Fotelje koje vas voze

Fotelje i za dnevnu sobu i za kancelariju: model Drive, Exco. Foto: Gradnja.rs

Fotelja koja se osim u dnevnoj sobi može pojaviti i u poslovnom prostoru, jeste Drive, brenda Exco Italija.

Ove rotirajuće fotelje su dimenzije 83×71 cm i trenutno su na akcijskom popustu sa cenom od 77.200 dinara.

 

10. Kodi: Sve što vam treba

Fotelja Kodi, brend Bontempi Italia u salonu Emmeti. Foto: Gradnja.rs

Kodi je naš apsolutni favorit jer ima sve što vam treba: skladnih dimenzija, udobna, rotirajuća, perivi materijali… To je fotelja Kodi, brenda Bontempi Italia u dimenziji 85×91 i visine 70 cm.

Cena ovog modela u štofu je 192.950 dinara.

 

Gde kupiti?

Sve ove fotelje možete kupiti u salonima italijanskog nameštaja Emmeti u Beogradu i Novom Sadu. Više informacija potražite na njihovom sajtu.

U međuvremenu, pogledajte kako izgleda Emmeti u Novom Sadu – najveći salon italijanskog nameštaja u Srbiji:

Od klasicizma do futurizma: Evo šta smo sve videli na Salone del Mobile 2023 u Milanu

$
0
0

Pogledajte šta smo od nameštaja i opreme za vas izdvojili u sajamskoj ponudi brendova kao što su Cielo, Formagenda, Adrenalina i Cimento. 

Portal Gradnja posetio je ovogodišnje izdanje sajma Salone del Mobile, najiščekivanijeg događaja u svetu nameštaja, koji se održava svake godine u Milanu, gradu „dobrog ukusa“.

Događaj koji je održan od 18. do 23. aprila nudi novo sajamsko iskustvo i fokusira se na interdisciplinarni kulturni sadržaj posvećen odnosu svetlosti, arhitekture, umetnosti i nauke.

Cilj je da se izgradi efektivan program koji okuplja oko 2.000 izlagača širom sveta koji se fokusiraju na održivosti i pružaju posetiocima subjektivno, nezaboravno iskustvo.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Štand brenda Adrenalina; Foto: Andrenalina

Rispal, Paris – ponovno oživljavanje brenda

Rispalova misterija– o tvorcu Rispala se zna vrlo malo, ali ovaj dizajn ima svoju dugu istoriju. Rispal produkcije su bile izuzetno raznovrsne i klasičnog stila.

Nakon dugog perioda, dizajner i entuzijasta Daglas Mont, dizajner svetla oživljava ponovo brend, dok se činilo gotovo nemogućim reprodukovati ove lampe bez originalnih planova ili alata.

Lampe brenda Rispal; Foto: Rispal

TM / Leader contract – German design award winner

Prvobitnu pažnju brend je dobio vrlo šarenolikim bojama svog izložbenog prostora, a kasnije i činjenicom da je stolica Nara dobila nagradu za „German design award winner 2023“.

Nagrađena stolica Nara; Foto: Jovana Cvjetićanin

Meka zakrivljenost naslona stolice Nara je u suprotnosti sa njenim ravnim sedištem.

Podignuto sedište donosi lakoću proizvodu i omogućava da se vidi kako je proizvod konstruisan. Meka zakrivljenost naslona je u suprotnosti sa ravnim sedištem.

Ova zaokruženost je naglašena u netapaciranoj verziji, dok tapacirana verzija obavija dizajn i daje mu topliji pristup. Čvrsta konstrukcija od punog drveta. Završne obrade i presvlake prema knjizi uzoraka.

GESSI – PERLE kolekcija

Već iz svog imena, PERLE sadrži značenja i karakteristike nakita, ali takođe predstavlja eleganciju i prefinjenost.

Kao što je biser najsavršeniji i najređi oblik u prirodi, sfera koja ističe svaki element kolekcije je amblem čistoće i predstavlja plod dugog istraživanja.

Kolekcija Perle; Foto: Jovana Cvjetićanin

Inspirisana istrošenim draguljima, šarmantnim i mekim, kolekcija želi da prenese isti taktil i estetsko zadovoljstvo u svakodnevnom životu.

Sfera je uslovila rođenje nove kolekcije koja, inspirisana istrošenim draguljima, šarmantnim i mekim, želi da prenese isti taktil i estetsko zadovoljstvo u svakodnevnom životu, do ergonomske i funkcionalne upotrebe.

Ceramica CIELO – jedinstvena i neponovljiva

CIELO-va misija je da dovede keramiku van poznatih granica, kroz oblike, veličine, debljine, površine, boje.

Njihovi proizvodi izražavaju, poboljšavaju i spajaju izvanrednu i jedinstvenu sposobnost rada sa keramikom, sa savremenim i bezvremenskim dizajnom.

Ultratanke debljine, originalan i savremen dizajn … čine njihovu keramiku jedinstvenom i neponovljivom.

Foto: Cielo
Foto: Cielo
Foto: Cielo
Foto: Cielo
Foto: Cielo
Foto: Cielo

CIMENTO – tradicija i inovacija

CIMENTO je nastao iz intuicije majstora koji je preneo iskustvo u furniranju drvenih esencija na primenu materijala koji je „tradicionalan“ u svom estetskom aspektu, kao i inovativan u svom konceptu.

Cimentov štand na sajmu u Milanu; Foto: Jovana Cvjetićanin

Svaki njihov komad je jedinstven i sve male nesavršenosti na površini svedoče o veštini izrade

Njihovi proizvodi su rezultat ručnog rada, svaki komad je jedinstven i sve male nesavršenosti na površini svedoče o veštini izrade. Svaki element je delo za sebe, koje sadrži tradiciju i veštine u kombinaciji sa savremenim dizajnom.

CIMENTO se takođe bavi istraživanjem i razvojem: zahvaljujući internoj laboratoriji kompanije, istraživački tim sastavljen od hemijskih stručnjaka i zanatlija, testira otpornost materijala, prikaz boja i proučava najbolje tehnike kako bi zadovoljio zahteve klijenata i ponudio najinovativnija rešenja.

Svi Cimento proizvodi su rezultat ručnog rada; Foto: Jovana Cvjetićanin

ADRENALINA – kultni oblici i prilagođene nijanse

Adrenalina je sloboda izražavanja, sanjanja naglas i bojenja mašte, kroz smele i inovativne serije tapaciranih sofa i fotelja.

Svojim kultnim oblicima i prilagođenim nijansama, on je u skladu sa identitetima prostora koje zauzima i navikama ljudi koji u njima žive.

Vizuelizacija: Adrenalina
Vizuelizacija: Adrenalina
Vizuelizacija: Adrenalina
Vizuelizacija: Adrenalina

OLE Lighting – Morgana lampa

MORGANA je predstavljena kao promenljiv dizajn, živa lampa sa sopstvenim duhom. Koncept osvetljenja koji vam omogućava da se igrate sa oblicima kad god želite.

Klizanjem svojih prstenova vertikalno samo rukama, lampa menja svoj oblik i transformiše se.

Lampa Morgana brenda Ole Lighting; Foto: Jovana Cvjetićanin

Formagenda – dizajn poput kameleona

Futuristički dizajn je poput kameleona – uklapa se u svaki enterijer i drugi nivo prostora živi u njegovom odrazu. Čisti geometrijski oblik karakteriše elegantne detalje, a opet održava minimalističku estetiku.

Porodica MIRROR dolazi u tri različita formata: mali, kvadratni, široki  i u tri završne obrade: prozirno ogledalo, dimljeno sivo ogledalo, višebojno ogledalo.

Štand brenda Formagenda; Foto: Jovana Cvjetićanin
Štand brenda Formagenda; Foto: Jovana Cvjetićanin
Kolekcija MIRROR brenda Formagenda; Foto: Jovana Cvjetićanin
Kolekcija MIRROR brenda Formagenda; Foto: Jovana Cvjetićanin

Pogledajte izveštaj sa Salone del Mobile koji je objavljen na portalu Dizajn enterijera.

Arhitekta Vladimir Gugl: Najbolji outdoor nameštaj je onaj koji odgovara i ambijentu i ljudima

$
0
0

Kada su u pitanju dizajn, otpornost, udobnost i kvalitet nameštaja za opremanje ugostiteljskih objekata naš sagovornik nema dileme prilikom izbora proizvođača. 

Vladimir Gugl, arhitekta i dizajner iz Beograda, osnivač je i kreativni direktor studija GUGL, koji se bavi opremanjem HoReCa objekata, kao i stambenom arhitekturom i dizajnom, učestvujući u preko 400 projekata uz dugogodišnju uspešnu saradnju sa klijentima širom sveta.

Sa referencama kao što su “Gina Bistro” u kuli Skyline, “Da Luca Pizzeria“ u Pančevu, te restorani “Cross On The Key“  u Zemunu i “Cross West 65“ na Novom Beogradu, Gugl za naš portal otkriva koji su to aktuelni trendovi u dizajnu enterijera, kao i na šta sve treba obratiti pažnju prilikom izbora komada outdoor nameštaja.

Restoran „Cross West 65“; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE digital

Čelik i aluminijum uvek u modi

“Art Deco je na zapadu prošao pre 7-8 godina, međutim, kod nas je to i dalje popularno. Nažalost, nismo više u prednosti sa trendovima kao što smo ranije bili, te je Art Deco ovde i dalje zastupljen” – navodi na početku Vladimir Gugl.

“Ibica i Mikonos fazon” je, kako dodaje, najviše popularan – materijali poput vikora i trske, koji su ekološki opravdani, odnosno opravdaniji od čelika, aluminujuma.

“Čelik i aluminijum, naravno, ipak nikad neće izaći iz mode, pogotovo ako se kombinuju sa konopcima i sličnim materijalima, ali, recimo, iroko, tikovina, te stvari su baš in” – ističe naš sagovornik.

Boje su ono što se najčešće menja – pre tri, četiri godine je to bila terakota, ove godine neka boja maline, prošle godine marinsko plava…

Dodaje da su investitori u poslednje vreme odlučili da uzimaju skuplji nameštaj, iako je to pre bilo više osobina hotelijera, dok Beograd, Moskva i Dubai po tome „baš prednjače“.

“Što se tiče trenda, boje su ono što se najčešće menja, pre tri, četiri godine je to bila terakota, ove godine neka boja maline, prošle godine marinsko plava…” – navodi Gugl i dodaje:

“Pametno je uzeti kvalitetnu stolicu koja dugo traje i onda samo menjati boju tapacira na jastucima, pa tako uvek možeš biti u koraku sa trendom, a investicija nije ogromna

„Gina Bistro“ u kuli Skyline u Beogradu; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE digital

Praćenje trendova u realnom vremenu

Kako naglašava, Turci su prešli granicu dizajna, a kompanija Leta je za to jako dobar primer, budući da slovi za jednog od najvećih proizvođača, a imaju ogroman opseg – od klasičnih stolica do nečega što je mnogo modernije.

“In je, na primer, i Dolce Vita što je Leta itekako ispratila, dok ono što tek stiže u novoj sezoni nema nikakve veze sa ovim, već postojećim nameštajem, tako da Leta prednjači u tom praćenju trendova u realnom vremenu” – objašnjava Gugl i zaključuje:

“Leta ima neverovatne resurse što se tiče materijala, mašina, svega”.

Detalj iz „Gina Bistroa“; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE digital

Leta je uspela da napravi sve stolice tako da budu udobne, iako je njihov dizajn ono što prvo
zapada za oko.

Kada su u pitanju karakteristike zbog kojih prilikom opremanja referenci koje radi bira upravo Leta nameštaj, naš sagovornik navodi da je prvi uslov ergonomija.

Leta je, naglašava, uspela da napravi sve stolice tako da budu udobne, iako je njihov dizajn ono što prvo zapada za oko.

“Oni imaju nameštaj koji je uvek preudoban. Ako se desi da nešto nije toliko udobno, iza toga stoji činjenica da je taj komad nameštaja apsolutno dizajnerski fenomenalan, mada – neudobnost se ne dešava kod Lete”, zaključuje Gugl.

Letine stolice u restoranu „Cross West 65“; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE digital

Uvek raspoloženi da ispunjavaju želje

Smatra da je Leta mnogo dobar komercijalan proizvođač i da ima ogroman money worth – “kvalitet je na prvom mestu, pa tek onda ostalo”.

Takođe, uvek su raspoloženi da ispunjavaju želje, a sa njima je moguće dogovoriti bilo kakvu kastomizaciju koja neće zahtevati velike naknade koje bi vas izašle kao potpuno nov proizvod, kaže Gugl.

“Ono što je fascinantno jeste to što čak i najviše istance u Letinoj kompaniji prate sve projekte i brinu se da sve bude u najboljem redu a klijent zadovoljan” – navodi arhitekta.

Detalj iz
Detalj iz "Bistroa Gina" u kuli Skyline; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE digital
Detalj iz restorana
Detalj iz restorana "Cross West 65" na Novom Beogradu; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE digital

Leta je do sada pokazala izvanredne sposobnosti da bude ažurna kada je isporuka njihovog nameštaja u pitanju.

Osim maksimalne posvećenosti klijentu, Gugl ističe da trajnost takođe izdvaja Letu – “njihov nameštaj godinama izgleda nepromenjeno, što je fenomenalno”.

Naglašava da su u Leti vrlo precizni po pitanju rokova, odnosno – poštuju ih maksimalno.

“Čak i u okolnostima koje ne zavise direktno od njih, Leta je pokazala izvanredne sposobnosti da bude ažurna kada je isporuka njihovog nameštaja u pitanju, te se do sada, bez obzira na okolnosti, nije dogodilo da isporuka kasni više od 7 dana. Užasno su snalažljivi i uvek nađu način da klijent bude zadovoljan, ekstremno su fer” – kaže Gugl.

U toku sa trendovima u dizajnu

Što se tiče samog oblikovanja Letinih komada nameštaja, njihov dizajn je inspirisan odličnim, svetski poznatim dizajnerskim stolicama.

“Međutim, one imaju svoju unikatnost i u toku su sa trendovima i aktuelnim komadima nameštaja koje koriste kao inspiraciju” – zaključuje arhitekta.

Detalj iz enterijere
Detalj iz enterijere "Da Luca Pizzeria" u Pančevu; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE digital
"Da Luca Pizzeria" u Pančevu; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE digital

Kroz iskustvo do savršenih kombinacija za primorje

Kada su u pitanju boje i stilovi za outdoor tj. spoljni nameštaj, naš sagovornik kaže da se u tom segmentu učio na sopstvenim greškama.

“Naučiš da crno brzo izbledi, uvek je tako kad je crno. Na moru nikad ne stavljaš teget jer ne želiš da se vide bele fleke od soli na nameštaju. Neutralne nijanse, bež, sivo, ali nikako belo jer je belo najagresivnije od svega” – navodi Gugl.

Na moru nikad ne stavljaš teget jer ne želiš da se vide bele fleke od soli na nameštaju.

Losos je, kako dodaje, bio moderan i sa njim se najlakše radilo, te smatra da nameštaj koji je kompletno odrađen u toj boji može da bude bolji od svega na tržištu.

“Dakle na moru mora da ide nešto svetlije jer je to izdržljivije, takođe cinkovanje nameštaja” – objašnjava sagovornik portala Gradnja.

Stolica LEVA proizvođača nameštaja Leta; Foto; Marko Petrović, RAAW media / DEFINE digital

Štrafte za flambojantnu okolinu

U Beogradu pak, nastavlja Gugl, sve dolazi u obzir, a u zavisnosti do toga da li je natkriveno ili ne.

“Tu je više igra boja evidentna, u zelenilu nećeš birati nešto što se ne slaže, neke palme, na primer. Ako je sve previše flambojantno u okolini, onda radiš sa štraftama, da bi smirio” – kaže Gugl.

Važan je, dodaje, i momenat da ima nešto za šta će se ljudi uhvatiti.

“Cilj dizajna da stvori mišljenje o prostoru, bilo ono pozitivno ili negativno, bitno je da nikog ne ostavlja ravnodušnim”, naglašava naš sagovornik.

Stolica SALERNO u restoranu „Cross on the Key“ u Zemunu; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE digital

Kombinacija različitih stolica je isto dobra fora, jedna metalna, a jedna drvena, ali ih poveže, na primer, isti konopac pa to super izgleda.

Vladimir Gugl kaže da je ove godine za outdoor popularan bukle, odnosno imitacija lana.

“Jastuci su dobra fora za outdoor jer ih uvek možeš menjati. Kombinacija različitih stolica je isto dobra fora, jedna metalna, a jedna drvena, ali ih poveže, na primer, isti konopac pa to super izgleda”, objašnjava arhitekta.

Kombinacija nameštaja koji je outdoor i koji to nije, to je isto nešto što radi njegov studio, dok su neke bašte opremljene samo indoor nameštajem.

“Sledeće godine će biti više nešto minimalistički – japandi stil”, zaključuje Vladimir Gugl .

Letina stolica RINDAL Rope; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE digital

Mogućnost slaganja jako bitna

Kao najfunkcionalniji i najpraktičniji outdoor nameštaj, koji izdržava apsolutno sve, izdvaja onaj koji nema konopce i nema jastuke.

“Međutim, to vrlo retko privlači ljude da sednu na takav komad, Leta to u svom asortimanu ni ne nudi u velikom broju, ali taj nameštaj može da kisne i ništa mu neće biti”, kaže Gugl.

Dodaje da je u gradskim sredinama, na primer, jako bitno da nameštaj može da se slaže, odnosno da se lako stackuju stolice.

Parametar je da ljudima nameštaj izmami osmeh, da uživaju na tom mestu i na to isto mesto se vrate.

“Po meni, najbolji outdoor nameštaj je od aluminijuma, osim ako je na moru jer vetrovi tamo to lako nose, kao i jastuke. Najbolji nameštaj je onaj koji odgovara ambijentu i koji odgovara ljudima” – navodi Gugl, te dodaje:

“Parametar je da ljudima nameštaj izmami osmeh, da uživaju na tom mestu i na to isto mesto se vrate. Postoje neke stolice koje su mnogo dobre, međutim, ne ostavljaju dobar utisak, te ih arhitekte ne biraju”.

Na kraju, navodi da je dizajn enterijera usko vezan i za trendove drugih umetnosti, kinematografiju, muziku, slikarstvo, što smatra da je isto zanimljiva pojava kada je u pitanju odabir nameštaja kod različitih investitora.

Stolica LEVA; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE digital

Širok izbor, brza isporuka i podrška arhitektama

Ono u čemu Leta briljira jeste širok dijapazon proizvoda koji se sa različitim kombinacijama štofova, koža i drugih materijala dodatno povećava što arhitektama olakšava posao jer na istom mestu mogu pronaći sve što im je potrebno za projekat.

Međutim, brza isporuka, pa čak i većih količina je ono u čemu je ova kompanija ispred konkurencije.

Ono što će arhitekte posebno ceniti jeste što se svaki komad nameštaja može preuzeti u 2D ili 3D verziji i kao takvi se mogu direktno koristiti u softverima kao što su AutoCAD, SketchUp ili 3ds Max.

Svaki proizvod je izlistan na web stranici gde se mogu odmah pogledati dimenzije nameštaja, a na raspolaganju je i celokupan katalog proizvoda.

Dodatne informacije

Za dodatne informacije o Leta nameštaju posetite njihov sajt, pišite na mail ili direktno pozovite 060/500 2398.

Salon Leta nameštaja je otvoren u ulici Španskih boraca 3, Blue Center, zgrada B, lokal u prizemlju, Novi Beograd.

Za sve vas koji koristite društvene mreže obavezno pogledajte njihovu Facebook stranicu i Instagram profil.

Letin prodajni salonu nalazi se uici Španskih boraca 3 na Novom Beogradu; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE Digital

Biramo za arhitekte najbolje komade baštenskog nameštaja iz nove JYSK kolekcije

$
0
0

Poznati danski brend omiljen u Srbiji predstavio je nove komade baštenskog nameštaja i trendove sa posebnim pogodnostima za B2B kupce.

Tokom dugih letnjih dana, dosta vremena provodimo na otvorenom. Zato je važno odabrati dobar baštenski nameštaj. U novoj kolekciji koju nam je predstavio JYSK možete pronaći širok asortiman baštenskih stolovastolica i garnitura.

Prvi pogled na nove modele će obradovati sve ljubitelje skandinavskog dizajna: neutralne boje uz primese toplih tonova, baštenski nameštaj od ratana i neobrađenog drveta kao i detalji od terakote.

Stolice, stolove i garniture za sedenje izvedene od drveta, aluminijuma ili plastike moguće je uklopiti u bilo koju baštu, dvorište ili terasu.

Osim baštenskih setova i garnitura, stolova, stolica u Jysku se mogu pronaći i dodaci za uređenje spoljnih prostora kao što su ležaljke, suncobrani, rasveta, sveće i rashladne torbe pa čak i kreveti na naduvavanje.

LILLESAND lounge garnitura pogodna je za opremanje bašte i terasa. Foto: Jysk

Baštenske stolice i stolovi: Zvezde nove kolekcije

Baštenske stolice i stolovi su komad nameštaja koji najviše koristimo te njihovom odabiru trebamo posvetiti najviše pažnje. Pogledajte zvezde nove JYSK kolekcije koje preporučujemo arhitektama za njihove projekte.

Drvo u fokusu

Stolica FJELLERUP natur u dimenziji 56×66 i visine 93cm kombinovana je sa stolom HOLTE prečnika 120 centimetara izvedenog od tvrdog drveta. Ova kombinacija elemenata od prirodnog drveta će biti omiljeno mesto okupljanja u svakom dvorištu.

Baštenska stolica FJELLERUP i kružni sto HOLTE prečnika 120 cm . Foto: Jysk

Letnja kombinacija

Trpezarijski sto od tikovine VESTERHAVET dužine 210 cm i širine 90 cm i kombinaciji sa stolicama FASTRUP bele boje idealno su rešenje kako za velike terase za ručak na otvorenom.

Trpezarijski sto VESTERHAVET od tikovine u kombinaciji sa stolicama FASTRUP. Foto: Jysk

Zgodno i za manje prostore

Sto izveden od čelika bele boje i drveta, BASTRUP, prečnika 120 centimetara uparen je sa četiri režiserske, sklopive stolice NAGELISTI. Ova kombinacija je pogodna i za manje terase jer se stolice lako mogu sastaviti i odložiti kada se ne koriste.

Baštenska stolica NAGELISTI u kombinaciji sa kružnim stolom BASTRUP prečnika 120 cm; Foto: JYSK

Idealno za održavanje

Trpezarijski sto FAUSING dužine 220 i širine 100 centimetara izveden je u kombinaciji metala i veštačkog drveta te je idealan za održavanje. Kombinovan je sa crnim stolicama ILDERHUSE.

Sto i stolice koje je lako održavati spolja: FAUSING i ILDERHUSE. Foto: Jysk

Lounge garniture za svaku terasu ili dvorište

Kolekcija ILLERUP kompaktnih dimenzija pogodna je ne samo za velika dvorišta već i za manje terase. Sastoji se iz dvoseda dimenzija 160×77, male fotelje dimenzija 80×77 i niskog stola dimenzija 120×60 cm i visine 40 cm.

Kolekcija je napravljena od čelika i veštačkog pletiva u kombinaciji sa jastucima i sedalicama u navlaci.

Lounge garnitura ILLERUP; Foto: JYSK

Za potpuno opuštanje

Lounge trosed sa lenjivcem UGILT je dimenzija 210 x 160 cm i visine 70 cm. Izveden je od čelika i nauljenog tvrdog drveta i jastucima sa dugotrajnom, grubo tkanom navlakom. Može se kupiti levi ili desni ugaoni deo.

Lounge garnitura UGILT; Foto: JYSK

Pogodnosti za arhitekte i dizajnere

Ukoliko niste znali, kao poslovni klijent, u JYSK-u možete dobiti odličnu ponudu od stručnog tima. Bilo da se radi o opremanju hotela, restorana ili kafića, idealne komade nameštaja možete pronaći u JYSK B2B katalogu.

Prednosti za JYSK B2B programa:

  1. uvek popusti – čak i na već snižene artikle
  2. profesionalna usluga – pozovite JYSK B2B tim ili zatražite savet u prodavnicama
  3. fleksibilna isporuka – tačno gde i kada vama odgovara
  4. lokalne prodavnice – uvek u vašoj blizini

Ukoliko ste arhitekta, dizajner ili projektant, a želite da saznate više o benefitima JYSK B2B programa, JYSK tim vam stoji na raspolaganju. Posetite njihovu web stranicu ili lokalnu JYSK prodavnicu kako biste videli raspoloživ asortiman baštenskog nameštaja.

Veliki izbor trpezarijskih stolica u salonu nameštaja Pesada

$
0
0

Ukoliko ste u potrazi za trpezarijskim stolicama koje će se savršeno uklopiti u vaš enterijer, Pesada Furniture vam nudi preko 60 različitih modela uz kratak rok isporuke.

Trpezarija je oduvek bila centralno mesto okupljanja porodice i prijatelja. Od prvih salonskih stanova pa sve do danas, njenom dizajnu i opremanju se vodi posebna pažnja.

Bilo da opremate novi stan ili planirate da renovirate stari, biće vam potrebne trpezarijske stolice koje se po obliku, materijalu i estetici uklapaju u zamisao vašeg stambenog enterijera. Kako bi se osećali komotno i ugodno, neophodno je da prilikom njihovog izbora povedete računa o udobnosti i izgledu.

Moderne trpezarijske stolice su jedan proizvod iz širokog Pesada Furniture asortimana o čijem se kvalitetu i dizajnu naročito vodi računa. Na raspolaganju vam je preko 60 različitih modela vrhunskog kvaliteta.

U ponudi je veliki broj dezena i boja tapacira kako bi se moderne trpezarijske stolice uklopile u enterijer vašeg doma.

„U ponudi imamo trpezarijske stolice izrađene od različitih materijala: trpezarijske stolice od punog drveta, tapacirane stolice, trpezarijske stolice od plastike, kožne stolice i trpezarijske stolice sa rukonaslonom“, navode iz salona za naš portal.

Ove moderne trpezarijske stolice su izrađene od prvoklasne bukovine koja konstrukciju čini čvrstom što garantuje stabilnost i dugotrajnost čak i prilikom intenzivnog korišćenja.

U ponudi je veliki broj dezena i boja tapacira kako bi se moderne trpezarijske stolice uklopile u enterijer vašeg doma. U daljem delu vam dostavljamo naš izbor od Top 5 najboljih modela koje možete pogledati u prodajnom salonu na adresi Matice srpske 75, na Zvezdari. Rok njihove isporuke iznosi od 20 do 30 dana.

Popularni projekti:

1. Capri

Stolicu Capri odlikuje interesantan dizajn koji potencira blago zakrivljeni naslon za leđa koji pruža dodatnu udobnost i ergonomiju prilikom sedenja i okrugli nogari za razliku od većine modela sa četvrtastim nogarima.

Stolica je pored kućne upotrebe namenjena i ugostiteljskim objektima. Veoma stabilna, izrađena od parene bukve sa naslonom i sedištem tapaciranim u plišu ili štofu po želji kupca.

Cena: 15.000,00 RSD

Trpezarijska stolica Capri; Foto: Pesada Furniture

 

2. Emilly

Stolica Emilly predstavlja jedan od najunikatnijih modela iz Pesada ponude. Savršena je za vašu trpezariju, ugostiteljski objekat ili poslovni prostor. Izrađena je od punog drveta parene bukve sa naslonom od presovanog furnira oplemenjenog jasenovim furnirom

Sa nutrašnje strane tapacira je u plišu ili štofu po vašoj želji, dok drveni deo leđa stolici daje posebnu notu luksuza. Veoma je stabilna i otporna čak i za najintezivnije korišćenje.

Cena: 17.260,00 RSD

Trpezarijska stolica Emilly; Foto: Pesada Furniture

 

3. Gremio

Stolica Gremio predstavlja jedan od najnovijih modela iz Pesada ponude. Namenjena je kako za kuće i stanove tako i za sve vrste ugostiteljskih objekata. Izrađena je od punog drveta parene bukve sa tapaciranim sedištem i naslonom u bojama po vašoj želji.

Ono što ovaj model izdvaja od konkurencije jesu vidljivi i pažljivo obrađeni delovi drveta koji samoj stolici pored standardne udobnosti potvrđuju i vrhunski dizajn.

Cena: 20.165,00 RSD

Trpezarijska stolica Gremio; Foto: Pesada Furniture

 

4. Lea

Stolica Lea predstavlja jedan od najunikatnijih modela. Savršena je za vašu trpezariju, ugostiteljski objekat ili poslovni prostor. Izrađena je od punog drveta parene bukve sa naslonom od presovanog furnira oplemenjenog bukovim furnirom koji daje posebnu notu luksuza.

Cena: 14.300,00 RSD

Trpezarijska stolica Lea; Foto: Pesada Furniture

 

5. Richmond Wood

Moderna i elegantna stolica Richmond Wood savršena je za vašu trpezariju, ugostiteljski objekat ili poslovni prostor. Izrađena od punog drveta parene bukve  sa naslonom od presovanog furnira oplemenjenog bukovim furnirom. Sedište se tapacira u plišu ili štofu po vašoj želji.

Cena: 14.115,00 RSD

 

Pesada Online Shop

Pored trpezarijskih stolica modernog dizajna, na adresi PESADA.RS možete pronaći širok izbor fotelja i sofastolova i stolica.

Na raspolaganju vam je i kupovina putem interneta, a naručeni komadi nameštaja stižu direktno na vašu adresu. Troškovi transporta se dodatno naplaćuju.

Što se akcijske ponude tiče, za trpezarijske stolice trenutno su aktuelni popusti od 8% do 14%, a više detalja i informacija možete pogledati na web stranici www.pesada.rs.

 

Top 5 domaćih hotela koje pamtimo po njihovom nameštaju

$
0
0

Bilo da je reč o planinskim ili gradskim hotelima, LETA nameštaj ispunjava sva očekivanja i najzahtevnijih arhitekata o čemu svedoče ovi domaći primeri.

Kompanija LETA je proizvođač iz Turske koji od 1983. godine proizvodi nameštaj najvišeg kvaliteta. Od kada posluje na tržištu Srbije i Crne Gore, kompanija je imala zadovoljstvo da učestvuje na brojnim referentnim projektima, zahvaljujući klijentima koji su prepoznali njihov kvalitet i profesionalnost.

U opremenju ugostiteljskih objekata, LETA nudi širok izbor luksuznog nameštaja kada je u pitanju stil, a klijenti mogu da biraju premium modele najrazličitijeg dizajna i finalne obrade. To najčešće podrazumeva udoban ali luksuzan nameštaj koji je raznovrstan i daje određeni pečat ugostiteljskom objektu.

Upravo lični pečat koji dajete hotelu dobar je razlog da izaberete komade koje proizvodi LETA, čija fabrika u Turskoj postoji već četiri decenije i opremljena je najsavremenijim tehnologijama.

Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital

Širok izbor, brza isporuka i podrška arhitektama

Ceo asortiman, koji broji više stotine artikala, dostupan je na našem tržištu u velikim količinama, uz kratak rok isporuke i, što je najvažnije, dobru podršku klijentima i arhitektama na svakom njihovom projektu.

Širok dijapazon proizvoda, koji se sa različitim kombinacijama štofova, koža i drugih materijala dodatno povećava, arhitektama olakšava posao jer na jednom mestu sad mogu pronaći sve što im je potrebno za jedan ugostiteljski projekat.

O tome svedoči i ovih 5 hotela, smeštenih na različitim lokacijama u Srbiji, budući da je svaki od njih karakterističan i prepoznatljiv baš zbog nameštaja kojim je opremljen.

 

1. Hotel Gracian (Sremska Mitrovica)

Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital

Ovaj dizajnerski hotel savremene arhitekture realizovan je po projektu studija Arhim iz Beograda. U enterijeru objekta dominira nameštaj egzotičnih oblika, boja i tekstura iz LETA programa ovom objektu nesvakidašnje arhitekture daje upečatljiv identiet.

Arhitekte su se opredelile za kombinaciju različitih modela i vrsta sedenja kojie zajedno formiraju vizuelnu različitost. Od sofa, preko fotelja do stolica u ovom enterijeru je primenjen širok dijapazon LETA nameštaja, a koji opet formira skladnu celinu.

Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital

 

2. Hotel Ramonda (Rtanj)

Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital

Restoran Hotela Ramonda, koji je projektovao Unihouse iz Beograda, oplemenjen je nameštajem iz LETA asortimana, koji je doneo posebnu dozu topline pomno odabranim materijalima i detaljima.

Drvene stolice eligantih linija presvučeni štofon u pastelno plavim i bež nijansama uklapaju savršeno se nadovezuju na druge prostorne elemente kao što su rustični zidovi i spušteni plafoni od drvenih gredica.

Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital

 

3. Hotel Mona Plaza (Beograd)

Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital

Autor ovog enterijera je arhitekta Milan Dimitrijević iz beograskog biroa OFF. Neutralni tonovi u kombinaciji sa drvetom i visokim plafonima daju utisak prostranosti i svežine.

Dominiraju pastelne nijanse, sa akcentima u žutoj boji, kao i različite varijacije visokog i niskog sedenja. Kombinacijom i rasporedom LETA nameštaja u opremanju ovog hotela fomirane su različite mikro-celine.

Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital

 

4. Hotel Mona (Zlatibor)

U ovom raskošnom enterijeru, koji takođe potpisuje arhitekta Milan Dimitrijević, korišćen je širok asortiman nameštaja. Posebno se u restoranu izdvajaju stolice Montreal kao i Fasgan u plavom, sivom i lila štofu sa drvenim nogarama.

U hotelu Mona na Zlatiboru je u lounge sekcijama iskorišćena udobna fotelja Omega takođe u plavom štofu, koja se posebno ističe kada se grupiše više komada u jednu logičnu celinu.

Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital

 

5. Hotel Zepter (Vrnjačka Banja)

Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital

Na primeru opremanja Zepter Hotela, koji potpisuje poznati beogradski arhitekta Vladimir Gugl, vidi se kako su kombinovanjem različitih komada nameštaja formirane različite prostorne celine.

Terasa hotela je opremljena drvenim stolicama Alre kao i foteljama Arendal. LETA outdoor program idealan je za bašte hotele i restorana, i oporan je na sve vremenske uslove.

Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital
Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE Digital

 

Pogodnost za arhitekte

Za svaki komad nameštaja može se preuzeti u 2D ili 3D verziji i kao takav se može direktno koristiti u softverima kao što su AutoCAD, SketchUp ili 3ds Max. Svaki proizvod je izlistan na web stranici gde se mogu pogledati dimenzije, a arhitektama je na raspolaganju i celokupan katalog proizvoda.

Za dodatne informacije o LETA nameštaju i asortimanu posetite njihov sajt leta-nemestaj.rs, pišite na mail info@leta-namestaj.rs ili direktno pozovite 060/5002398. Salon LETA nameštaja nalazi se u Ulici Španskih boraca 3, Blue Center, zgrada B, lokal u prizemlju, Novi Beograd.

Osim toga, zapratite njihovu Facebook stranicu i Instagram profil.

Letin prodajni salon na Novom Beogradu; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE Digital

Fenix je savršen materijal za radnu površinu sa sudoperom u istoj boji

$
0
0

Ne samo da je potpuno mat i da na njemu ne ostaju otisci prstiju već je ovaj materijal veoma zgodan što se sudopere i umivaonici mogu uzeti u istoj boji.

Iako postoji već preko deset godina, na našem tržištu odnedavno se pojavio novi pločasti materijal pod imenom Fenix zahvaljujući kompaniji Pinoles. U pitanju vrlo čvrst i vodootporan materijal od kojeg možete napraviti ne samo kuhinjske radne ploče i kupatilski nameštaj već bilo koji komad nameštaja.

Fenix je specifičan po tome što je potpuno mat. Dakle, apsolutno nema nikakvu refleksiju i pritom ne ostaju otisci prstiju (antifinger). Materijal je antibakterijski i može se vrlo lako održavati.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Osim radne ploče, Fenix se može koristiti i na frontovima kuhinje. Foto: Pinoles

Ovaj materijal je idealan za za pravljenje nameštaja tamo gde je potrebna povećana otpornost površine.

Fenix materijal može se koristiti za bilo koji deo nameštaja. Ne samo da se on njega može napraviti radna ploča u kuhinji, već se od ovog materijala mogu praviti i frontovi nameštaja, konferencijski i radni stolovi, komode – dakle, svuda gde je potrebna povećana otpornost površine.

Prednost u odnosu na klasične kompakt ploče jeste veliki izbor modernih boja sa jezgrom u istim bojama, kao i mogućnost reparacije mikroogrebotina uz pomoć vlažne tkanine i zagrejane pegle. Običan kompakt nema ovu mogućnost koju ima Fenix.

Veliki izbor boja od kojih može da se prave radne ploče, stolovi pa i umivaonici i sudopere. Foto: Gradnja

Kompakt ploča i HPL

Fenix se proizvodi kao kompakt ploča debljine 10mm ili kao HPL debljine 0,9 i 1,2mm. Dimenzije ploča su 160cm x 420 cm a mogu se poručiti sečene na pola ili četvrtinu table.

Kompakt ploča ima istu boju jezgra kao i boja površine ploče, HPL od 1,2 mm takođe ima ovu prednost. HPL od 0,9 mm ima jezgro u tamno braon nijansi.

HPL se lepi na MDF ploču od 16 mm a u ovoj opciji postoje i odgovarajuće ABS trake kojima se zatvaraju bočne stranice.

Fenix se proizvodi kao HPL debljine 0,9 i 1,2mm i kao kompakt ploča od 10mm. Foto: Gradnja

Montaža sudopere/umivaonika u boji kompakt ploče

U ponudi Pinolesa su podgradne sudopere i umivaonici sa predefinisanim dimenzijama i oblicima. Postoje dve opcije montaže podgradnih korita (sudopere ili umivaonika).

Prva je da se na Fenix kompakt ploču od 10 mm postavi podgradna sudopera ili umivaonik po istom principu kao i kod ostalih klasičnih kompakt ploča i podgradnih sudopera, gde je vidljiv spoj kompakt ploče i sudopere sa velikom prednošću što je sve u istoj boji.

Druga je da se na sirovi MDF postavi HPL od 1,2 mm sa jezgrom u istoj boji, potom se buši otvor za podgradnu sudoperu/umivaonik. Prilikom montaže ugradnog korita dobijamo diskretan vidljiv spoj sa gornjom površinom dobijenom lepljenjem HPL-a na MDF.

Tri nijanse metalnih tekstura kompkt i HPL, materijala Fenix. Foto: Gradnja

Cena Fenixa

Cena materijala Fenix u maloprodaji iznosi oko 250 evra/m2 za kompakt ploču od 10mm.

Cena HPL od 0,9mm je oko 53 evra po kvadratu, dok je HPL od 1,2mm košta oko 95 evra/m2.

Izbor boja u Fenix materijalu je veliki. Foto: Pinoles

Gde kupiti

Materijal možete kupiti u Pinoles koji distribuira ovaj materijal na domaćem tržištu.

Hespo mini vodič za izbor pravog kreveta za vašu spavaću sobu

$
0
0

Kroz ovaj mini vodič od 4 modela različitih karakteristika i veličina pomoći ćemo vam da se opredelite koji je krevet najbolji za vas ili vaše dete.

Odabir zanimljivog uzglavlja kreveta, nogica, fioka, materijala, zavisi od ličnih afiniteta ili od uklapanja u enterijer vaše spavaće sobe.

Pored toga što je komad nameštaja, krevet ima i dodatke poput fioka, koje su idealan prostor za odlaganje posteljine i drugih stvari.

Bez obzira da li želite luksuzne komade nameštaja, volite boxing krevete ili tražite pravi ležaj za malu spavaću sobu ili krevet za vaše dete, u Hespo prodavnicama možete pronaći veliki izbor različitih modela.

Luksuz u spavaćoj sobi

Kreativan i vrlo popularan krevet je Zara Lux, koji pored pouzdanosti i čvrstine ima elegantno uzglavlje u kombinaciji sa neobičnom konstrukcijom.

S druge strane, ima jednostavan dizajn koji se uklapa u mnoge spavaće sobe, sa uzglavljem od 120 ili 140 cm. Kada je reč o izboru materijala, na raspolaganju su koža ili tkanina u više boja i dezena.

Njegov dodatni prostor za odlaganje ima elastičnu podlogu sa mehanizmom za podizanje, u koji može da se smesti sve ono što ne želite da bude vidljivo ili što nije aktuelno u sezoni.

Krevet Zara Lux; Foto: Hespo.rs

Boxspring krevet za miran san

Ako volite box krevete, jedan raskošni chevron vez inspirisan francuskim stilom i ispunjen šarmom s lakoćom dolazi do izražaja na uzglavlju i uznožju, a to je Hera.

Čista linija tapaciranog uzglavlja dubine 9 cm pleni elegantnom privlačnošću, a krevet poseduje i prostor za odlaganje stvari, i to u obliku fioka u uznožju kreveta, što je drugačiji, zanimljiv i pristupačan način skladištenja stvari.

Među prednostima ovog boxspring kreveta je njegova visina, koja omogućava lakše ustajanje.

Boxspring krevet Hera; Foto: Hespo.rs

Još jedan boxspring krevet sa bogatim uzglavljem je Serena, koji sadrži ojastučano i proštepano uzglavlje sa dugmadima. Spavaća soba dobija potpuno drugačiju dimenziju sa ovim krevetom, koji ima dvostruko džepičasto jezgro u bazi i dušeku i pruža savršenu ergonomsku potporu telu.

Ako je krevet širine 140 cm baza je u jednom komadu, dok za širine 160 i 180 cm dolazi u dva dela i daje čvrstoću krevetu sa visinom uzglavlja od 147 cm. Serena na dnu ima bazu sa jezgrom od opruga na kojoj je dušek, a na vrhu naddušek.

Mnogi spavanje na boxspring krevetu porede sa „spavanjem na oblaku“, a ako se uz to doda omiljena tkanina koja se uklapa u enterijer sobe, uživanje će biti potpuno. Za one koji do sada nisu probali boxspring, to mogu da urade u Hespo prodavnicama u tržnim centrima Zmaj, Galerija ili Stadion.

Boxspring krevet Serena; Foto: Hespo.rs

Kreveti za manje spavaće sobe

Ljubitelji tapaciranih kreveta sa sandukom i prostorom za odlaganje stvari po punoj površini baze u Hespo prodavnicama preporučuju krevet Letto s jastucima. Ono što je vrlo važno kod izbora kreveta jesu podnice.

Letto ima podnice Laguna koje su izuzetno čvrste, sa gusto raspoređenim letvicama i omogućavaju podešavanje stepena tvrdoće prema ličnim afinitetima. Još jedna od prednosti su minimalne dimenzije, i zato može da se uklopi i u manje spavaće sobe.

Krevet Letto; Foto: Hespo.rs

Dečiji krevetac

Najčešće se roditelji odlučuju da kako dete raste, kupuju nekoliko „krevetaca“. Iskustva su pokazala da sem perioda kada je dete zaista malo i kada je neophodno da spava u malom krevetu, tokom svih ostalih uzrasta može da spava na krevetu širine 120 ili 140 cm.

Tokom ovog perioda vrlo je važno menjati dušek i prilagođavati ga potrebama tela i težini osobe. U Hespo prodavnicama očekuju vas stručnjaci za spavanje, koji mogu da vam pomognu prilikom kreiranja elemenata za dugogodišnji izbor „superkul“ kreveta za devojčicu ili dečaka.

Dečiji krevet Letto; Foto: Hespo

Hespo u Beogradu

Nadamo se da vam je ovaj mini vodič od 4 kreveta pomogao da saznate više. Preostali asortiman možete upoznati na sajtu www.hespo.rs ili u jednoj od tri prodavnice u Beogradu.

Pustite mašti na volju kada su dezeni u pitanju, a u sledećem koraku razmišljajte o udobnosti dušeka, naddušeka i jastuka – i sanjajte najlepše snove.

 

Vodič za odabir kreveta i dušeka za vašu spavaću sobu

 

 

Koja je razlika između konvencionalnog i HoReCa nameštaja

$
0
0

Da nameštaj može da ima glavnu ulogu u ugostiteljskom objektu, pokazaćemo vam kroz 15 primera korišćenja Leta nameštaja na projektima u Srbiji i regionu.

Za razliku od konvencionalnog nameštaja, koji je namenjen za ličnu upotrebu u domaćinstvima i često je dizajniran po ukusu korisnika, nameštaj za HoReCa sektor obično se koristi u hotelima, restoranima i kafićima, te istovremeno mora zadovoljiti stroge norme za ugostiteljske prostore.

Stolovi i stolice u HoReCa segmentu izloženi su mnogo većem habanju i češćim promenama korisnika nego nameštaj kod kuće. To znači da bi komadi u ugostiteljstvu, s obzirom da su zahtevi za trajnošću i kvalitetom viši, trebalo da budu posebno izdržljivi.

Svaki komad u ugostiteljskom lokalu mora izdržati svakodnevna pomeranja, intenzivno korišćenje i često čišćenje. Prema tome, trajnost i kvalitet postaju imperativ, budući da gosti u ovim objektima očekuju besprekornu uslugu u svakom trenutku.

Leta nameštaj u hotelu Ramonda; Foto: Marko Petrović, RAAW media/DEFINE digital
Savet stručnjaka:

Nameštaj koji se izdvaja

Razumevanje ovih razlika značajno pomaže prilikom odabira odgovarajućeg nameštaja u zavisnosti od namene i okoline gde će se koristiti. Na domaćem tržištu, u širokom spektru ponude u HoReCa segmentu izdvojila se kompanija Leta –  proizvođač premium nameštaja za hotele, restorane i kafiće po veoma konkurentnim cenama.

Njihova fabrika u Turskoj postoji skoro 40 godina i opremljena je najsavremenijim tehnologijama. Na našem tržištu dostupan je celokupan asortiman koji čini više stotine artikala i to u kratkom roku i uz dobru podršku klijentima na svakom projektu.

A da nameštaj može da ima centralnu ulogu u ugostiteljskom objektu pokazaćemo vam na primerima primene Leta nameštaja na projektima u zemlji i regionu, sa fokusom na indoor stolice, beržere, stolove, sofe i barske stolice.

Svi komadi nameštaja u ugostiteljstvu moraju izdržati svakodnevna pomeranja, intenzivno korišćenje i često čišćenje.

Indoor stolice

Indoor stolice predstavljaju suštinu svakog ugostiteljskog enterijera. Leta nameštaj arhitektama i dizajnerima nudi mnogobrojne opcije koje objedinjuju udobnost i sofisticirani dizajn. Bez obzira da li je reč o hotelu, restoranu ili kafiću, u Leta katalogu sigurno ćete pronaći model stolice koji će se savršeno uklopiti u stil vašeg enterijera. Njihov raznovrstan asortiman omogućava vam da birate između modernih linija, klasičnih oblika i ekscentričnih detalja, prilagođavajući se specifičnim zahtevima svakog novog projekta.

Referentni projekti:

  • 21 Bistro, Luštica Bay
  • La trattoria della signorina, Tivat
  • Hotel Gracian, Sremska Mitrovica
21 Bistro, Luštica Bay
21 Bistro, Luštica Bay
La trattoria della signorina, Tivat
La trattoria della signorina, Tivat
Hotel Gracian, Sremska Mitrovica
Hotel Gracian, Sremska Mitrovica

Beržere

Ovaj klasični komad nameštaja se sve češće koristi kao obavezni element nameštaja za restorane. U svojim modelima Leta nameštaj kombinuje klasičan šarm beržera sa savremenim materijalima i ergonomskim dizajnom. Kao takvi, oni spajaju tradicionalni šarm i savremeni dizajn, pružajući arhitektama jedinstvenu mogućnost da u svoje projekte unesu dozu klasične elegancije. Kao rezultat spoja starog i novog nastaju elegantni komadi koji unapređuju ambijent lokala i pružaju vrhunsku udobnost gostima.

Referentni projekti

  • Restoran La Scala, Beograd
  • Vinska kuća Kovačević, Fruška gora
  • Monument Ruski Car, Beograd
La Scala, Beograd
La Scala, Beograd
Vinska kuća Kovačević, Fruška gora
Vinska kuća Kovačević, Fruška gora
Monument Ruski Car, Beograd
Monument Ruski Car, Beograd

Stolovi

Isto kao i stolice, stolovi predstavljaju centralni element svakog ugostiteljskog objekta. Stolovi iz široke ponude Leta nameštaja predstavljaju vrhunac elegantne praktičnosti. Sa raznovrsnim dizajnom, od klasičnih do modernih linija, ovi stolovi omogućavaju arhitektama da stvore dinamičan i prepoznatljiv ambijent. Od trpezarijskih stolova do onih za kafiće, Leta nudi veliki broj varijacija u materijalu, estetici i obradi, istovremeno održavajući visok nivo kvaliteta i funkcionalnosti.

Referentni projekti:

  • Hotel Mona Plaza, Beograd
  • Hotel Zepter, Vrnjačka Banja
  • Vinska kuća Kovačević, Fruška Gora
Hotel Mona Plaza, Beograd
Hotel Mona Plaza, Beograd
Hotel Zepter, Vrnjačka Banja
Hotel Zepter, Vrnjačka Banja
Vinska kuća Kovačević, Fruška gora
Vinska kuća Kovačević, Fruška gora

Sofe

Kao komadi nameštaja, sofe su sinonim za luksuz i udobnost. Pomoću njih arhitekte i dizajneri imaju mogućnost da unaprede ambijent svagog ugostiteljskog enterijera upravo kroz odabir sofisticiranih modela. Kao takve, sofe postaju glavna tačka prostora, stvarajući prijatan utisak koji poziva goste da ostanu i relaksiraju se u opuštenoj atmosferi.

Referentni projekti:

  • Hotel Gracian, Sremska Mitrovica
  • Koko, BW Galerija, Beograd
  • Hotel Mona, Zlatibor
Hotel Gracian, Sremska Mitrovica
Hotel Gracian, Sremska Mitrovica
Koko, Galerija-Shopping Centar, Beograd
Koko, Galerija-Shopping Centar, Beograd
Hotel Mona, Zlatibor
Hotel Mona, Zlatibor

Barske stolice

Jedan bar, kafić ili restoran nezamisliv je bez barskih stolica. Leta nameštaj vam pruža moderne i udobne opcije ovih stolica koje se svojim dizajnom i materijalima lako prilagođavaju različitim prostorima i dizajnerskim zahtevima. Iz široke ponude modela arhitekte mogu odabrati one koji se uklapaju u koncept enterijera, istovremeno pružajući vrhunsku udobnost korisnicima prostora.

Referentni projekti:

  • Espresso Bar, Beograd
  • Fashion Cafe, Vrnjačka Banja
  • Soul Food, Pančevo
Espresso Bar, Beograd
Espresso Bar, Beograd
Fashion Cafe, Vrnjačka Banja
Fashion Cafe, Vrnjačka Banja
Soul Food, Pančevo
Soul Food, Pančevo

Brojne pogodnosti za arhitekte

Za svaki komad nameštaja može se preuzeti model u 2D ili 3D verziji i kao takav direktno koristiti u softverima kao što su AutoCAD, SketchUp ili 3ds Max. Arhitektama je na raspolaganju i celokupan online katalog proizvoda, gde se mogu pogledati dimenzije za svaki model nameštaja.

Za dodatne informacije o Leta nameštaju posetite njihov sajt, pišite na mail ili direktno pozovite 060/5002398. Salon LETA nameštaja nalazi se u Ulici Španskih boraca 3, Blue Center, zgrada B, lokal u prizemlju, Novi Beograd.

Za sve vas koji koristite društvene mreže obavezno pogledajte njihovu Facebook stranicu i Instagram profil.

Leta prodajni salon na Novom Beogradu; Foto: Marko Petrović, RAAW media / DEFINE digital

Na tri noge, na tri strane: Arhitektura i dizajn na tronožcima

$
0
0

Od Korunovićevog spomenika na Zebrnjaku, preko Avalskog tornja i naselja Rudo, do savremenog komadnog nameštaja od punog drveta sa tri nogara.

Oslonac na tri tačke (tri stuba, tri nožice), star je koliko i sama istorija narodnog neimarstva. Iako građevinarstvo/arhitektura ovaj princip počinju relativno skorije da usvajaju, izrada nameštaja na tri noge pojavila se pre više hiljada godina. Vešti tesari su u davna vremena shvatili da je najadekvatnije rešenje za neravnu površinu poda (zemljanog, kamenog) u izradi stolova i stolica sa tri nogara, čime bi se obezbedila neophodna stabilnost.

Ovo se zadržalo i do današnjih dana, pa i u današnje vreme, u starim kolibama zabačenih sela širom Balkana, možemo i dalje videti stoličice ili hoklice na tri noge. Taj tronožac, o kojem je na svojim predavanjima govorio i prof. Aleksandar Deroko, vrlo su jednostavnog, praktičnog dizajna, a opet vrhunske funkcionalnosti. Takođe, mogao ih je napraviti bilo koji iole veštiji domaćin, pa je njihov izgled zavisio od njegove spretnosti i maštovitosti.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Stolovača
Stolovača
Tradicionalna hoklica – tronožac
Tradicionalna hoklica – tronožac

U nekim krajevima hoklice su prerasle u nešto veće tronožne stolice sa naslonom, ponekad bogato rezbarene, nazvane stolovače.

Naravno, u nekim krajevima regiona, kao što su Crna Gora, Hercegovina, Lika, Krajina, ovaj komad nameštaja vremenom je usavršen do umetničkog nivoa, gde su hoklice prerasle u nešto veće tronožne stolice sa naslonom, ponekad bogato rezbarene, koje su ljudi nazvali stolovače.

Bez obzira da li se radi o bogato dekorisanoj stolici ili jednostavnoj hoklici, tronožni nameštaj ne prestaje da inspiriše i savremene dizajnere, koji i dalje razvijaju ovaj praktični dizajn.

Savremene hoklice i komode

U Srbiji već desetak godina, na polju savremenog autorskog nameštaja, dominiraju dva brenda, koji podjednako kreativno proizvode komadni nameštaj od punog drveta sa tri nogaraWood Mood (dizajner Milica Marić) i Wood Line (dizajner Uroš Janković).

Javnosti su vrlo dobro poznate Wood Mood-ove hoklice Pufne, od bukovog i hrastovog drveta, čiji je dizajn vremenom razrađen u podjednako funkcionalne barske i polubarske stolice.

Uporedo sa razvojem sedećih komada, dizajnerka Milica Marić razvija i tronožne stočiće, bilo da su kružnog ili trostranog oblika.

Najpoznatiji od njih je sto Gore-dole, u kojem je autorka na maštovit način jedan nogar iskoristila kao držač za pomičnu ploču.

Sto Gore-dole; Foto: Wood Mood

Tronožni nameštaj ne prestaje da inspiriše i savremene dizajnere, koji i dalje razvijaju ovaj praktični dizajn.

Sa druge strane, dizajner Uroš Janković je kreirao omanju, kompaktnu komodu pod nazivom Opus, čiji korpus sa fijokama počiva na tri nogara, koja je dobila i varijantu sa jednim vratancima pod nazivom Opus one.

Oslonac na tri tačke inspirisao ga je da osmisli i rezonatorski stočić, pod nazivom Terca, i podnu lampu Satelit. Svi ovi komadi oba naša dizajnera, izlagani su na prestižnim izložbama i sajmovima i uveliko imaju zadovoljne korisnike širom Balkana.

Rezonatorski stočić Terca; Foto: Wood Line

Arhitektura na tri oslonca

Arhitektura je tek u relativno novije doba dobila svoj tronožni/trostrani epilog. Bilo je neophodno da građevinske tehnike i materijali dovoljno uznapreduju, kako bi se sa tradicionalna četiri, građevina prenela na tri tačke oslonca. Ali i tada, zbog utilitarnih potreba, nije se dalje otišlo od specijalnih arhitektonskih pojava.

Prvi objekat, koji građevinski počiva na tri oslonca, zapravo je monumentalni spomenik na Zebrnjaku, projektovan od strane arhitekte Momira Korunovića. Kako bi ovekovečio slavnu srpsku pobedu u Kumanovskoj bici, prekretnicu Prvog balkanskog rata (1912), arhitekta Korunović je razrađivao ideje za masivni spomenik u vidu kule-svetionika, koji je izgrađen 1937. godine.

Spomenik na Zebrnjaku arhitekte Momira Korunovića

Korunović nije želeo da građevina dobije uobičajenu formu, već je razmišljao o obliku koji bi bio unikatan na našim prostorima.

Kako je bio pod velikim uticajem čeških rondokubista i nemačkih ekspresionista, nije želeo da građevina dobije uobičajenu formu, već je razmišljao o obliku koji bi bio unikatan na našim prostorima.

Konsultujući se sa inženjerima statičarima, došli su do zaključka da bi tako visoka forma bila daleko stabilnija (od zemljotresa, bočnih udara vetrova itd.) ako se izvede kao trostrana građevina, koja počiva na tri oslonca.

Korunović je usvojio ovaj koncept i isprojektovao trostranu svetionik-kulu, čiju građevinska struktura može da se prepozna tek u preseku osnove. Tu se vidi da se građevina sastoji od tri manje povezane kule, raspoređene po jednakostraničnoj simetriji.

Ovaj koncept tri oslonca postavljenih u formi jednakostraničnog trougla uveliko se primenjivao u svetu, ali je kod nas bila novina, koja će otvoriti vrata nekim drugim građevinsko-arhitektonskih rešenjima.

Osnova spomenika na Zebrnjaku

Posleratna trokraka poigravanja

Nešto najsličnije spomeniku na Zebrnjaku, pojavljuje se tek 1965. godine, kada na Avali biva izveden radio-tv toranj, po projektu arhitekata Uglješe Bogunovića i Slobodana Janjića, dok se kao konstruktor potpisuje Milan Krstić (obnovljen po projektu inženjera SI CIP, arh. Irena Ilić).

Ponovo trostrana forma tornja, čija statička struktura počiva na tri tačke oslonca. Tri decenije nakon Zebrnjaka, razvoj građevinskih materijala je dovoljno uznapredovao da Avalski toranj može biti viši i strukturno kompleksniji.

Iako je delovao „ranjivo“, u bombardovanju 1999. godine su testirani njegovi građevinski kvaliteti, pa je rezultat bio njegovo rušenje tek nakon uništenja dva od tri kraka oslonca.

Stambeni kompleks Rudo u Beogradu

Ova trostrana forma bila je inspiracija i na polju urbanizma, pa je po principu jednakostranične simetrije osmišljen i stambeni kompleks Rudo.

Tri noge u osloncu nisu dalje razrađivane kao koncept u građevinarstvu i arhitekturi, ali zato jednakostranična simetrija jeste. U nekoliko gradova širom SFR Jugoslavije, podignuto je više objekata koji poseduju trokraku strukturu, obično stambenih, koji su osmišljeni kao tri lamele jedne zgrade, pozicionirane oko zajedničkog stepenišnog jezgra.

Beogradske „Mercedeske“

Trolamelni koncept

U Beogradu su to poznate zgrade Mercedeske, a gotovo identičnu formu poseduju zgrade u stambenom naselju iznad stanice Prokop, u ulici Stjepana Filipovića. Ova trostrana forma bila je inspiracija i na polju urbanizma, pa je po principu jednakostranične simetrije osmišljen i stambeni kompleks Rudo.

Trolamelni koncept nije dalje razrađivan jer je urbanistički i strukturno veoma zahtevan, a u uslovima nakon raspada socijalističkog sistema, poprilično neodrživ.


Rečni oblutak u dnevnoj sobi: Sofa Rzav iz Atlasa s potpisom studija Taktika

$
0
0

Istražujemo proces nastanka sofe, njene jedinstvene karakteristike, kao i kreativno putovanje koje su s nama podelili autori Dalia Dukanac i Stefan Đorđević.

Ova jedinstvena sofa, koja spaja funkcionalnost i umetnički izraz, rezultat je kreativnog angažmana arhitektonskog dua iz Beograda, čiji su neobični pristupi i vizije osvojili stručnjake iz Atlasa, organizatore konkursa „Potpiši svoj dizajn“.

Dizajniranje nameštaja je za Studio Taktika predstavljalo prirodan korak kada su saznali za otvoreni dizajnerski konkurs. Iako nisu imali prethodno iskustvo u ovoj oblasti, često su se sretali na enterijerskim projektima i konkursima, što je dodatno obogatilo njihovo razumevanje dizajna.

Primarna inspiracija proizašla je iz prirode i doživljaja s njihovog godišnjeg odmora. U pitanju je rečni oblutak, njegova fizionomija, glatkoća, jedinstvenost i kolorit. Sva ova svojstva su temeljno proučena i oblikovala budući dizajn. Za ovu sofu možemo reći da slavi lokalne materijale i savremenu estetiku.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Sofa je dostupna u prodaji u salonu nameštaja Atlas na Južnom bulevaru; Foto: Atlas

Materijali i kolorit

Modularna sofa Rzav predstavlja pažljivo dizajniran komad nameštaja sa elegantno zaobljenim linijama, koji obezbeđuje izvanrednu ergonomsku podršku i udobnost, uz mogućnost prilagođavanja, objašnjavaju Dalia Dukanac i Stefan Đorđević iz Taktike.

Ono što posebno privlači pažnju jesu njene finese, poput nogica i štepova, koji unose dašak igre i neočekivanosti. Oblik i boje ovih elemenata su duboko razmatrani, kako tokom kreativnog procesa, tako i u saradnji s partnerima iz Atlasa.

U izboru materijala dominiraju prirodne teksture, sa posebnim naglaskom na udobnost i praktičnost. Ovi materijali su otporni na prljanje i habanje, što dodatno doprinosi njihovoj dugotrajnosti.

Stočići su konstruisani od medijapana, obojenog u odgovarajuću boju, koja se savršeno uklapa u celokupni dizajn.

Koloristička paleta je raznovrsna, a koncept dizajna obuhvata akcentovanje nogica i konca štepanja u bojama koje su kontrastne ili komplementarne osnovnom tonu tkanine, pružajući vam široke mogućnosti za kreativne kombinacije.

Punjenje sofe je kombinacija poliuretanskih pena različite gustine, dok za štofove postoji takozvani „izbor dizajnera“ koji je uvek u preporučenoj kombinaciji sa određenim koncem.

Noge sofe izrađene su od punog drveta i, prema sugestiji autora, uvek su boje iste kao i konac. Stočići su konstruisani od medijapana, obojenog u odgovarajuću boju, koja se savršeno uklapa u celokupni dizajn.

Pored predloženih kombinacija boja i materijala, korisnicima je omogućeno da samostalno odaberu opcije koje im najviše odgovaraju.

Stočić iz kolekcije Rzav; Foto: Atlas

Napredne tehnike dizajna

Proučavanje i razumevanje novih informacija predstavljao je kako izazov, tako i priliku za sticanje znanja kroz istraživanje najboljih praksi u industriji. Oblikovanje se sprovodilo uz primenu preciznog 3D modelovanja, koje je dodatno usavršavano tokom proizvodnog procesa.

Rečni oblutak kao izvor inspiracije uzrokovao je zategnute linije sofe, sa jasnim konturama naglašenim štepom u boji. S druge strane, udobnost sofe je podržana pažljivo projektovanim oblinama sedalnih jastuka, naslona i rukonaslona.

Jasne konture naglašene su štepom u boji; Foto: Atlas

Konkursna ideja za sofu i stočiće realizovana je u roku od 3 do 4 nedelje, dok je razvojni proces istraživanja i fina podešavanja trajao dodatnih 6 do 7 nedelja.

Članovi Studija Taktika naglašavaju da su ergonomija i oblikovni detalji bili od izuzetne važnosti za ovaj projekat. Konkursna ideja za sofu i stočiće realizovana je u roku od 3 do 4 nedelje, dok je razvojni proces istraživanja i fina podešavanja trajao dodatnih 6 do 7 nedelja.

Važno je napomenuti da proces ispitivanja materijala i finih podešavanja nikada ne prestaje. Kolege i stručnjaci iz Atlasa su svojim iskustvom i savetima veoma doprineli racionalizaciji konkursnog projekta, ali pažljivo čuvajući autorski pristup i jezik dizajna.

Šematski prikaz elemenata

Za one koji vole neočekivano

U razgovoru sa iskusnijim kolegama iz Atlasa očekuje se da bi jedna od grupa kupaca mogla biti iz mlađih generacija kada je u pitanju stambeni prostor, dok u domenu javnih prostora to mogu biti klijenti spremni da eksperimentišu sa neočekivanim ili, rekli bismo, zabavnim ambijentima.

Iz perspektive arhitekata, dizajneri bi svakako voleli da sofa i stočići budu inspirativni kolegama, i da u budućnosti postanu deo izazovnih, zabavnih, avangardnih, ali sofisticiranih enterijera, bilo stambenih ili javnih.

S druge strane, i s obzirom na to da postoji dosta širok izbor boja koje je moguće primeniti, smatramo da bi sofa ipak mogla da se uklopi i u enterijere manje ekspresivnog karaktera.

Finese poput nogica i štepova unose dašak igre i neočekivanosti; Foto: Atlas

Gde pogledati

Sofa je već dostupna u prodaji i može se naći u salonu nameštaja Atlas na Južnom bulevaru u Beogradu, gde možete dobiti sve informacije o odabiru konfiguracije, izboru materijala i o ceni.